نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » آموزش » تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

دختر یا پسر؟ شاید این روزها مسئله خیلی‌ها این باشد! امروزه پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی دست به دست هم داده و زندگی را به کام خیلی‌ها شیرین‌تر کرده است، همان کسانی که بر سر دختر یا پسر بودن فرزندشان حتی کارشان به دادگاه و طلاق هم می‌کشید! البته بهره بردن از این پیشرفت‌ها معمولا هزینه‌های بالایی هم به دنبال دارد. اما به هر حال در این زمینه پیشرفت‌هایی صورت گرفته است.

 جنسیت را آقایان تعیین می‌کنند!
جنسیت نوزاد توسط کروموزوم‌های جنسی تعیین می‌شود. دو نوع کروموزوم جنسی در بدن وجود دارد: کروموزوم X و کروموزوم Y. کروموزوم تعیین‌کننده جنسیت برای خانم‌ها X و برای آقایان Y است. درواقع سلول جنسی زن (تخمک) دارای فرمول XX است و می‌تواند فقط یک کروموزوم X بدهد اما سلول‌های جنسی مرد (اسپرم) دارای دو نوع کروموزوم جنسی X و Y  هستند، بنابراین بسته به اینکه کدام نوع اسپرم (حاوی X یا Y) با تخمکی که حاوی کروموزوم X است ترکیب شود، جنسیت جنین مشخص می‌شود. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y موفق به نفوذ در تخمک شود، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی X به تخمک وارد شود، جنین دختر خواهد بود، به عبارت دیگر اگر دو کروموزوم X باشند جنسیت مونث و اگر یک کروموزوم X و کروموزوم دیگر Y باشد، جنسیت مذکر می‌شود. در اولین زمانی که لقاح انجام می‌شود و کروموزوم‌ها با هم ترکیب می‌شوند جنسیت مشخص می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.
تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری
دخترها بیشترند یا پسرها؟!
براساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریبا یکسان و ۵۰-۵۰ است، با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. در گذشته نسبت پسرها به دخترها در ایران  ۱۰۴ به ۱۰۲ بود اما آمار جدید نشان می‌دهد در ازای هر ۱۰۳ پسر، ۱۰۵ دختر به دنیا می‌آید. در حقیقت این اختلاف ناچیز است و تقریبا همان ۵۰-۵۰ محسوب می‌شود.

تعیین جنسیت با‌اطمینان بالا
امروزه با استفاده از روش‌های علمی می‌توان جنسیت کودک را از قبل تعیین کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از IVF است. در این روش همان کارهایی که برای زوج‌های نابارور انجام می‌شود برای خانم‌هایی که ناباروری ندارند نیز انجام می‌شود. به این ترتیب که تعدادی تخمک از خانم گرفته می‌شود و بعد در آزمایشگاه، اسپرم‌ها داخل تخمک‌ها تزریق می‌شوند و جنین تشکیل می‌شود. پس از آن یک سلول از جنین تشکیل شده با روشی به نام PGD یا همان «تعیین جنسیت قبل از تولد» مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا مشخص شود جنین پسر است یا دختر. سپس با توجه به خواسته زوج مورد نظر تصمیم‌گیری می‌شود که جنین پسر داخل رحم مادر منتقل شود یا جنین دختر. البته جواب‌دهی خودIVF ، ۱۰۰ درصد نیست. IVF یک روش آزمایشگاهی کمک‌باروری است که جواب دهی آن در زوج‌های نابارور ایرانی حدود ۴۰درصد است و در کسانی که ناباروری ندارند چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از آن جواب مثبت می‌گیرند. از طرف دیگر این روش هزینه‌بر است و فقط آزمایش و امتحان  تعیین جنسیت حدود ۳ میلیون تومان هزینه می‌برد و با داروهایش حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان تمام می‌شود، اما از همه روش‌ها مطمئن‌تر است.

تعیین جنسیت با اطمینان ۷۰ تا ۸۰ درصد
برای تعیین جنسیت روش‌های ساده‌تری نیز وجود دارد که درصد اطمینان‌شان ۱۰۰ درصد نیست اما تا حدود ۸۰درصد جواب مثبت می‌دهند. یکی از این روش‌ها تزریق اسپرم به داخل رحم است. درواقع اسپرم‌هایی که Y هستند حرکت‌شان سریع‌تر از اسپرم‌های  X است. با روش‌های آزمایشگاهی می‌توان تا حدودی این اسپرم‌ها را از هم جدا کرد و برحسب علاقه زوج مورد نظر اسپرم‌های X (دختر) یا Y (پسر) تزریق می‌شوند. همانطور که گفته شد جواب‌دهی این روش ۷۰ تا ۸۰ درصد است، البته باید در نظر داشته باشید که در هر دوره احتمال رخداد بارداری حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. یعنی احتمال جنسیت دلخواه ۷۰ تا ۸۰ درصد و احتمال بارداری با این روش ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

تعیین جنسیت با کمترین هزینه
از دیگر روش‌های ساده‌تر برای تعیین جنسیت می‌توان به انجام سونوگرافی برای تعیین روز تخمک‌گذاری اشاره کرد. درواقع پزشک بر اساس نتیجه سونوگرافی می‌تواند بگوید آمیزش در چه روزهایی احتمال دختر یا پسردار شدن را بیشتر می‌کند. معمولا بعد از تخمک‌گذاری احتمال پسر شدن جنین بیشتر است و ۲ تا ۳ روز قبل از تخمک‌گذاری احتمال دختردار شدن بیشتر است زیرا اسپرم‌های Y  سرعت‌شان بیشتر است و زودتر از بین می‌روند اما اسپرم‌های X مقاومت‌شان بیشتر و حرکت‌شان کندتر است و برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند، بنابراین X اسپرم با X تخمک جنسیت دختر ایجاد می‌کند. برخی افراد معتقدند برای دختردار شدن خانم باید از دو ماه قبل سطح کلسیم و منیزیم خون خود را بالا ببرد و سطح سدیم و پتاسیم خون خود را پایین بیاورد و برای پسردار شدن درست برعکس این موضوع عمل کند اما باید بدانید که این راهکارها از لحاظ علمی خیلی تایید شده نیستند.

امروزه پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند از یک سال قبل شروع به خوردن اسید فولیک به میزان یک میلی‌گرم در روز بکنند، حتی به آقایان نیز توصیه می‌شود از چند ماه قبل از تصمیم به بچه‌دار شدن شروع به خوردن اسید فولیک یک میلی‌گرمی بکنند. درمورد ویتامین‌ها نیز اگر به اندازه کافی میوه و سبزی (۵ نوع میوه در روز) مصرف می‌کنند نیازی به ویتامین اضافی نخواهند داشت در غیر این صورت بهتر است از مولتی‌ویتامین استفاده کنند.

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری
 جوش صورت یعنی دختردار شدن؟
دختر یا پسر بودن جنین را نمی‌توان از روی علائم ظاهری خانم باردار تشخیص داد. برای مثال جوش زدن صورت دلیل بر دختر بودن جنین نیست! در حال حاضر روش‌های سریع‌تری برای تشخیص جنسیت وجود دارد. برای مثال قبل از انجام سونوگرافی با آزمایش خون می‌توان حدود ۸۵ تا ۹۰درصد جنسیت جنین را از روی خون مادر تشخیص داد. البته این کار از هفته هشتم و نهم بارداری انجام‌پذیر است و هم اکنون چندین آزمایشگاه در تهران این کار را انجام می‌دهند.

باباهای پیر و سیگاری دختردار می‌شوند؟
برخی افراد معتقدند هر قدر سن پدر و مادر بالاتر برود احتمال دختردار شدن بیشتر می‌شود. این موضوع تا حدودی می‌تواند حقیقت داشته باشد زیرا اسپرم‌های Y کمی حساس‌تر هستند و با بالارفتن سن پدر کیفیت‌شان پایین می‌آید و زودتر از بین می‌روند، البته این موضوع اثبات شده نیست و تاثیرگذاری آن ناچیز است. تاثیر سیگار روی جنسیت جنین نیز بسیار ناچیز است. سیگار درواقع بیشتر باعث کاهش قدرت باروری می‌شود زیرا حرکت اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد و تا حدود بسیار کمی با پایین آوردن کیفیت اسپرم‌ها احتمال دختر شدن جنین را بیشتر می‌کند اما همانطور که گفته شد تاثیر آن ناچیز است. استرس و اضطراب نیز کیفیت اسپرم‌ها را خراب می‌کند و بیشتر منجر به نازایی و کاهش باروری می‌شود تا اینکه بر جنسیت کودک تاثیرگذار باشد.

جدول زمان‌بندی علمی نداریم
قرص‌های ضدبارداری تاثیری روی جنسیت بچه نمی‌گذارد و درست یک ماه بعد از قطع آنها احتمال بارداری مانند قبل زیاد خواهد شد. آقایان بهتر است از چند ماه قبل یا در صورت امکان همیشه از پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط‌های خیلی گرم خودداری کنند.  این درحالی است که ساخت اسپرم باید در درجه حرارتی کمتر از ۳۷ درجه انجام گیرد، بنابراین هرچقدر گرما در آن ناحیه بیشتر باشد قدرت باروری مرد نیز کمتر می‌شود، برای مثال اگر فرد از شلوار تنگ استفاده کند یا محل کارش بیش از حد گرم باشد یا به طور مداوم لپ تاپ روی پاهایش بگذارد باعث می‌شود درجه حرارت بیضه‌ها بالا برود و اسپرماتوژنزیس کاهش پیدا کند. درنتیجه تعداد اسپرم‌ها کم و قدرت باروری فرد کمتر می‌شود. برخی‌ها معتقدند آقایان باید از چند ماه قبل از تصمیم گرفتن برای باروری همسرشان روی بیضه‌هایشان کیسه یخ بگذارند اما باید بدانید که این موضوع تاثیر خاصی روی تعیین جنسیت بچه یا قدرت باروری نمی‌گذارد و تنها کافی است از بالا رفتن بیش از حد درجه حرارت در آن ناحیه جلوگیری کرد. گاهی اوقات نیز گفته می‌شود برای پسردار شدن آقایان باید از ۳ ماه قبل دیگر غذاهای کنسروی و سوسیس و کالباس مصرف نکنند، این موضوع نیز تاثیری برتعیین جنسیت بچه نمی‌گذارد، با این حال اگر مصرف این خوراکی‌ها را کنار بگذارند مطمئنا به نفع‌شان خواهد بود! موضوع آخر اینکه جدول‌های زمان‌بندی شده بر حسب روزها و ماه‌های سال برای تشکیل جنین و تعیین جنسیت پایه علمی ندارند و نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت