نایت ملودی » سلامت » همه علائم مشکلات قلبی در نوزادان

23279-1_n

با مشاهده این علائم بیماری قلبی در فرزندتان باید سریعا وی را به پزشک متخصص قلب کودکان برسانید که از جمله این علائم عدم وزن گیری و تنگی نفس در کودک است.

به دلیل پیچیدگی‌های قلب کودکان همواره نوزادانی با مشکلات مادرزادی متولد می‌شوند اما تعداد این کودکان در مقایسه با نوزادان سالم بسیار نا‌چیز است. در حقیقت از هر هزار نوزاد حدود ۸ نوزاد با مشکلات قلبی متولد می‌شوند.

بر حسب نوع بیماری ممکن است علائم آنها در دوران جنینی یا بعد از تولد و حتی ماه‌ها و سالها بعد از تولد ایجاد شود. دکتر حجت مرتضائیان، فوق تخصص قلب کودکان و فلوشیپ اینترونشن قلب در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: علائم بالینی بیماری مادرزادی قلبی در کودکان به دو گروه عمده فاقد کبودی یا همراه کبودی تقسیم می‌شود.
بیماری قلبی در کودکانی که فاقد کبودی هستند ممکن است با علائمی مانند: کاهش رشد، تأخیر در وزن گیری، خستگی زودرس از فعالیت‌های عادی، تنگی نفس و عفونت‌های مکرر تنفسی ظاهر می‌شود. در چنین شرایطی والدین باید با مشاهده هریک از این علائم کودک خود را به متخصصین کودکان یا متخصصین قلب کودکان معرفی کرده و تحت درمان قرار دهند.
به گفته او گروه دوم از کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی دارای علائم بالینی آشکارتری همچون کبودی هستند. در صورتی‌که این کبودی در مخاط‌ها ازجمله دهان، زبان و ملتهمه چشم کودک رؤیت شود، پدر و مادر باید بسرعت او را برای ارزیابی سطح اکسیژن خون به کلینیک‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، برسانند تا تحت معاینه و بررسی‌های تخصصی قرار گیرد.

روزنامه ایران

تاریخ: 14 آوریل 2015
نویسنده: رضا ایرانی
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت