مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » فرهنگ و هنر » سینما ، تئاتر ، تلویزیون » کودک و نوجوان » سری جدید “چاق و لاغر” کارآگاهان کله پوک به زودی

کارتون چاق و لاغر

جوان‌هایی که امروز ۲۵ تا ۳۵ سال سن دارند، «چاق و لاغر» را خوب یادشان می‌آید. در لا به لای “جنگ ویژه دهه فجر” این دو عروسک ظاهر می شدند تا برنامه های دهه فجر را به هم بریزند و در آن اخلال ایجاد کنند. در واقع این برنامه ای بود که رییس برای آنها تدارک دیده بود.

عروسک‌هایی در نقش دو کارآگاه بی عرضه که خودشان به هم “کله خراب” می گفتند. بین عروسک‌های نوستالژیک کودکی ما، چاق و لاغر جزو محبوب ترین‌ها بودند. الان چند سالی است که خبر ساخت سری جدید این سریال محبوب شنیده و تکذیب می شود.

علی اصغر آزادان، تهیه کننده و از نویسندگان سری دوم این مجموعه درباره خبرهای ساخت سری جدیدی از «چاق و لاغر» می گوید: بعد از چند وقفه در بین کار، نگارش ۹ قسمت از ۲۶ قسمت سری جدید تمام شد و این ۹ قسمت در شبکه ۲ تصویب هم شد” اما گروه کودک به ما خبر داد که کار را فعلا در حالت تعلیق نگه داریم. درحالی که به دلیل محبوبیت این مجموعه و اطمینانی که از موفقیتش داشتم، برایم تعجب آور بود که کار را متوقف کردند. اما صلاح مملکت خویش خسروان دانند و شخصا امیدوارم شرایط مهیا شود برای ساخت این مجموعه.”

آزادان درباره این دوعروسک می گوید: که اوایل به صورت انگشتی در “جنگ دهه فجر” سال ۶۵ حضور داشتند، اما وقتی قرارشده بود سری کاملی برایشان ساخته شود، او و امیر قهرایی(کارگردان) به شرطی کار را قبول کردند که عروسک تن پوش درست شود و بازیگر داشته باشد، که در نهایت هم کار به ماسک صورت خلاصه شد. “ماوقتی عروسک را به صورت زنده درآوردیم و روبات را اضافه کردیم، در واقع یکسری تغییرات ایجاد شد، اما کاراکتر دو شخصیت را حفظ کردیم چون خیلی زحمت کشیده شده بود تا آنها خلق شوند”

آزادان می گوید: در هر سری در داستان ها تغییراتی داده شد تا سریال به روز شود. برای سری جدید هم به داستان چیزهایی اضافه می‌شد. مثلا یکی از همین دو کاراگاه عیالوار می شود، “اما کاراکتر شخصیت ها حفظ شده است”

عروسک‌هایی که درآغاز خلق شده بودند را مرحوم صمیمی مفخم ساخته بود و “حسن پورشیرازی” و “حسن زارع” به جای چاق و لاغر حرف می زدند. برنامه “جشن فجر” یکی از نخستین تجربه های مشترک بیژن بیرنگ و زنده یاد مسعود رسام بود. سال ۶۸ چاق و لاغر تبدیل شدند به دو آدم ماسک پوشی که راه می‌افتادند و حرف می‌زنند. نقش چاق را اسدالله یکتا بازی می کرد و نقش لاغر را محسن رامشه.

کارگردان کار هم امیر قهرایی بود که قبلا “علی کوچولو، این مرد کوچک” را ساخته بود. “قرقی” ژیان سرخابی ۲ کله پوک که گل‌هایی زرد داشت و بدون راننده حرکت می‌کرد، درهمین سری متولد شد. قرقی، “محمود بصیری” بود. یعنی هم ماشین برای او بود و هم خودش رانندگی می کرد.

آزادان خاطره جالبی از این قرقی دارد: “آمدن قرقی داستان‌های زیادی داشت. مثلا بچه‌ها اصلا نمی توانستند درک کنند چطور یک ژیان بدون راننده راه می رود. یک بار هم درخیابان الوند داشتیم یک صحنه‌ای را می گرفتیم که یک پلیس می آمد و قرقی را به خاطر اینکه بدون راننده حرکت می کند، جریمه می کند اما نمی‌داند جریمه را به چه کسی بدهد و آخر می‌دهد به دست چاق و لاغر که صندلی پشت نشسته بودند.

درهمین زمان یک پلیس واقعی سر رسید و دوربین را ندید و فقط دید ماشین راننده ندارد و جلوی ما را گرفت تا اینکه متوجه فیلم برداری شد. اما شاید جالب‌ترین خاطره مربوط به قرقی این باشد که بدانید تنها ۴۸ ساعت مانده بود به ضبط بخش‌های مربوط به قرقی که ماشین در پمپ بنزین آتش گرفت. البته صحنه‌های از این ژیان را هم قبلا گرفته بودیم. محمود بصیری که هنوز بازیگر نشده بود و مسوول کارهای فنی بود، گفت ۴۸ ساعته ماشین را مثل روز اول می کند و کلی زحمت کشید تا کار عقب نیفتد و به فجر برسیم.”

توضیحات آزادان درباره نحوه کار قرقی این طوری است که آنها صندلی جلو را برداشته بودند. محمود بصیری کف ماشین می‌نشسته و فرمان واقعی هم همان جا بوده. روی کاپوت هم سوراخ‌هایی درست کرده بودند تا بصیری بتواند جلویش را ببیند. سال بعد که ۶۲۵X به سریال آمد و قرار بود جایگزین دو کله پوک شود، همین قرقی حسابی به کمک چاق و لاغر آمد.

آزادان از اینکه نمی شود سریال را ادامه بدهد، خیلی دل پری دارد: “این سریال خیلی خاطره انگیز بود و خود من هم دلم تنگ آن هستم و برای همین از سازمان دلگیر هستم. اگراین سریال تداوم می یافت می توانست شخصیت ‌های جذاب دیگری هم خلق شود. راستش را بخواهید، یکی از روزنامه ها یکبار نوشت که من هفت سال است قول می دهم این سریال ساخته می شود، اما واقعیت این است که شخصا خیلی دوست دارم این اتفاق بیافتد و امید وارم مسوولان هم همین احساس را داشته باشند.

به نظر می رسد برای ما بچه های دیروز که کاملا در جریان تلاش های رئیس بزرگ برای از بین بردن چاق و لاغر بودیم، این سوال مطرح باشد که آیا واقعا رییس بزرگ راهی برای نابود کردن آنها پیدا کرده است؟

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت