مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » فرهنگ و هنر » سینما ، تئاتر ، تلویزیون » سینما و تلویزیون » سینمای ایران » نقد و بررسی » شباهت‌های «مجید» با هاکلبریفین، هری‌پاتر و جودی ابوت

قصه های مجید

این نویسنده‌ی پیشکسوت درباره دلایل ماندگار نشدن شخصیت‌های کتاب‌های کودک و نوجوان در سال‌های اخیر گفت: در ادبیات ۱۰۰ سال پیش ما به غیر از ادبیات عامیانه، داستان‌های بسیار کمی بوده که از دل آن‌ها شخصیت‌های ماندگار بیرون آمده باشد. از بین آن‌ها می‌توان به «قصه‌های مجید» اشاره کرد که مجید «قصه‌های مجید» اگر شکل مکتوب نیافته بود، نمی‌توانست به شکل‌های دیگر چون برنامه‌های رادیویی و سریال تلویزیونی تبدیل شود. «پینوکیو» و «تَن تَن» هم اول مکتوب بودند و بعد به اثر تصویری تبدیل شدند.

او در ادامه افزود: جهان امروز با ابزار خودش داستان را معرفی می‌کند و همین ابزارهای جهان امروز است که به شخصیت‌های داستانی کمک می‌کند تا موفق باشند.

مرادی کرمانی گفت: ماندگار شدن شخصیت‌های داستانی مثل یک راز است و خودش باید بجوشد و خودش را نشان بدهد. البته هوشمندی و هوشیاری می‌خواهد که نویسنده از میان موضوعات مختلف زاویه‌ای را نشان بدهد که بقیه آن را ندیده‌اند.

نویسنده «قصه‌های مجید» درباره ویژگی‌هایی که یک شخصیت ماندگار باید داشته باشد، گفت: شخصیتی ماندگار می‌شود که شکل بسیاری از شخصیت‌های جامعه باشد و آدم‌ها زندگی خودشان را در آن ببینند، همان‌طور که بسیاری خودشان را در «حسن کچل» می‌دیدند و بسیاری خودشان را در ساده‌دلی و دروغ‌گویی «پینوکیو» می‌دیدند.

او افزود: البته این شخصیت‌ها باید به کمک قالب‌های مختلف جان بگیرند و در بین مردم بیایند تا ببینیم مردم آن‌ها را می‌پذیرند یا نه. البته این زمان می‌برد و باید هنرمندش را پیدا کند. میلیون‌ها آدم در جهان می‌آیند و می‌روند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. اما شخصیت‌های ادبی چون «رستم» و «اسفندیار» و «هملت» بیش‌تر از آدم‌ها یادشان باقی می‌ماند و این‌قدر این شخصیت‌ها در دل مردم جا پیدا می‌کنند که مردم فراموش می‌کنند این‌ها شخصیت داستانی بوده‌اند و واقعی نیستند و تنها خلق شده‌اند.

او ادامه داد: نصف موفقیت شخصیت‌های ماندگار در این است که آن‌ها آرزوهای یک ملت را بیان می‌کنند و نصف دیگر موفقیت آن‌ها هم در این است که مشکلات و کمبودهای جامعه را بیان می‌کنند.

مرادی کرمانی همچنین گفت: مجید یک بچه ایرانی است با همه حسن‌ها، بدی‌ها و مشکلاتش و همین سبب می‌شود که بقیه با او ارتباط برقرار کنند.

تاریخ: 01 مارس 2013
نویسنده: رضا ایرانی
دسته بندی: نقد و بررسی
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت