نایت ملودی » اخبار » اقتصاد » قیمت ها » آخرین وضعیت میوه شب عید/ پسته شکست

قیمت میوه

رییس اتحادیه باغداران از شکسته شدن قیمت انواع پسته در بازار خبر داد و اعلام کرد: نهایتا هر کیلوگرم سیب درجه یک باید ۲۳۰۰ تومان، پرتقال درجه یک ۱۳۵۰ تومان، کیوی درجه یک ۱۷۰۰ تومان و خیار باید ۱۳۰۰ تومان در ایام نوروز در مغازه‌ها فروخته شود.

 

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از فراهم بودن شرایط تولید و ذخیره‌سازی برای عرضه مناسب انواع میوه در ایام نوروز خبر داد و گفت: سود منطقی برای عرضه انواع میوه ۳۰ تا ۳۵ درصد است اما ایجاد تعادل در بازار شب عید نیازمند مدیریت و نظارت دقیق است.

 

وی اظهار کرد: هیچ مشکلی برای عرضه‌ مناسب محصولات باغی و انواع میوه وجود ندارد و باغداران آماده عرضه‌ی محصولات خود به مردم و با قیمت مناسب هستند.

 

 

تمدید فرصت دولت برای عرضه ارزان سیب دماوند

 

شادلو با بیان این‌که تعاونی باغداران دماوند دهم اسفند‌ ماه را به عنوان فرصت نهایی مسئولان برای عرضه مستقیم سیب درجه یک به قیمت کیلویی ۱۶۰۰ تومان مشخص کرده است، افزود: پیش از این تا پنجم اسفند‌ ماه برای تعیین تکلیف عرضه سیب در بازار شب عید درنظر گرفته شده بود.

 

رییس اتحادیه باغداران با بیان این‌که قیمت‌های فعلی میوه مناسب است، گفت: هر کیلوگرم سیب درجه یک کیلویی ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان در عمده فروشی‌ها فروخته می‌شود که با احتساب سود منطقی آن باید ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان در بازار شب عید عرضه شود. همچنین هر کیلوگرم سیب درجه دو ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان در عمده‌فروشی‌ها فروخته می‌شود که در مغازه‌ها ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان باید به دست مصرف‌کننده برسد.

 

 

پرتقال درجه یک کیلویی ۱۳۵۰ تومان

 

شادلو افزود: پرتقال درجه یک کیلویی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان در عمده‌فروشی‌ها فروخته می‌شود و در خرده‌فروشی‌ها باید ۱۲۰۰ تا ۱۳۵۰ تومان عرضه شود. هم‌چنین هر کیلوگرم پرتقال درجه دو از ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود که باید ۷۰۰ تا ۹۰۰ تومان در بازار مصرف عرضه شود.

 

وی با مناسب ارزیابی‌کردن وضعیت تولید و ذخیره‌سازی کیوی در کشور، عنوان کرد: هر کیلوگرم کیوی درجه یک در عمده‌فروشی‌ها حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان عرضه می‌شود که می‌تواند حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده برسد. همچنین خیار به صورت میانگین حدود ۱۰۰۰ تومان در عمده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود که با احتساب سود منطقی آن باید ۱۳۰۰ تومان در مغازه‌ها فروخته شود.

 

 

نارنگی‌های پاکستانی بدون مشتری

 

رییس اتحادیه باغداران با اشاره به واردات محدود نارنگی پاکستانی خاطر نشان کرد: نارنگی پاکستانی که در حجم محدودی به کشور وارد شد، کیفیت مناسبی ندارد لذا چندان بازار مناسبی پیدا نکرده و امیدواریم عرضه‌ی آن برای شب عید ادامه نداشته باشد.

 

 

به میوه‌های فانتزی در سبد شب عید مردم نیازی نیست

 

شادلو درباره‌ی ضرورت وجود میوه‌های فانتزی در سبد شب عید مصرف‌کنندگان، عنوان کرد: میوه‌های فانتزی برای شب عید مورد نیاز مردم نیست و واردات و عرضه‌ی آن در بازار میوه ضرورتی ندارد. هم‌چنین موز‌های وارداتی از نظر کیفیت در سطح بسیار پایینی قرار دارد اما نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد.

 

 

قیمت انواع پسته در بازار شکسته شد

 

وی درباره‌ی قیمت انواع پسته در بازار گفت: پس از عرضه‌ی پسته فندقی کیلویی ۳۰ هزار تومان، قیمت انواع پسته در بازار شکسته شده چراکه عرضه‌ مستقیم این محصول بر تعادل قیمت آن اثر مثبتی داشت.

 

رییس اتحادیه باغداران گفت: در حال حاضر قیمت انواع پسته کاهش یافته و به حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان رسیده است؛ به گونه‌ای که پسته درجه یک اکبری که پیش از این به بیش‌ از ۷۰ هزار تومان رسیده بود اکنون حدود ۴۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود.

تاریخ: 25 فوریه 2013
نویسنده: رضا ایرانی
دسته بندی: قیمت ها
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت