نایت ملودی » سلامت » تغذیه » توصیه های برای کاهش مقدار قند بدن
این توصیه ها اگر چه به نظر ساده هستند، ولی با به کار بردن آن ها می‌توانید گام‌های مهم و موثری در جهت متعادل کردن دریافت مواد قند بدن بردارید:
توصیه های برای کاهش مقدار قند بدن

توصیه های برای کاهش مقدار قند بدن

۱- قندها را کاملا” از رژیم غذایی خود حذف نکنید:

از آن جایی که در تهیه ی اغلب مواد غذایی، شکر به کار رفته است، بنابراین حذف کامل قند از برنامه غذایی امکان پذیر نیست، زیرا در طولانی مدت قادر به تبعیت از آن نخواهیم بود. کافی است مصرف قندهای خالص را برای خود محدود کنیم، به عبارتی کاهش مصرف قند، شکر، شیرینی، شربت، آب نبات، را به تدریج و رژیم روزانه خود اعمال کنیم.

۲- در مطالعه ی برچسب های غذایی بسیار دقیق باشید:

مقدار قندی که بر روی برچسب های غذایی درج شده است معمولا” مجموع قند طبیعی و شکر افزوده شده در مراحل تهیه ی محصــول را نشان می دهد. در این جدول شما به راحتی هر کلمه‌ای که به حرف “اوز” ختم می‌شود نظیر ساکارز، فروکتوز، لاکتوز و … را می‌توانید معادل قند محاسبه کنید. از محصولاتی هم که حاوی قند فراوانی هستند می‌توان به عسل، شربت، عصاره  آب میوه‌ها و قند اینورت اشاره کرد.

۳- خوردن دسر را برای زمان های خاص در نظر بگیرید:

دسر را به عنوان جزئی از برنامه روزانه ی خود قرار ندهید؛ اما در آخر هفته یا در میهمانی ها می توانید از خوردن آن لذت ببرید.

۴- در هنگام پخـت و تهیـه ی غـذا یـا شیرینی‌ها مقدار شکر را کاهش دهید:

بعضی اوقات در تهیه بسیاری از غذاها یا دسرها و کیک‌ها، می‌توان حتی تا یک سوم میزان شکر توصیه شده را به کار برد؛ بدون این که در طعم و مزه محصول نهایی تغییر چندانی حاصل شود.

۵- مصرف غذاهای جایگزین را فراموش نکنید:

شما می‌توانید به جای مصرف کیک‌های قهوه و کیک‌های خیلی شیرین از کیک‌های تهیه شده از غلات کامل یا نان شیرینی‌هایی که قند بسیار کمتری در آن‌ها به کار رفته است استفاده کنید.

۶- مصرف میوه های تازه را فراموش نکنید:

بسیاری از میوه های تازه، طعم شیرین طبیعی دارند که هم خود به تنهایی برای ذائقه ی شیرین شما مناسب هستنـد و هم بــا استفاده از آن‌ها در تهیه کیک و شیرینی طعم شیرین و طبیعی را حس می‌کنید.

۷- از میوه‌های تازه برای شیرین کردن و طعم دادن به ماست نیز می‌توانید استفاده کنید:

به طور مثال می‌توانید انواع توت‌ها، کیوی، موز و … را به همراه مقدار جزئی شکر آسیاب کرده و با ماست مخلوط کنید و به این ترتیب میان وعده‌های بسیار خوشمزه و شیرین را برای بعدازظهر خود فراهم سازید.

۸- مصرف میان وعده های آماده را به حداقل برسانید:

به عنوان مثال ژله یا آب میوه‌ای که از بازار تهیه می کنید حاوی شکر زیادی هستند؛ در صورتی که اگر آن‌ها را در منزل بدون استفاده از شکر یا حداقل میزان شکر تهیه کنید، باز هم خوش طعم بوده ولی در عوض، ارزش غذایی بیشتری دارند.

۹- خرید مواد قندی را به حداقل برسانید:

سعی کنید خرید انواع شیرینی، کلوچه، شکلات، کیک و مواد قندی را محدود و منحصر به مناسبت‌های خاص کنید و از انبار کردن مواد قندی ذکر شده در کابینت آشپزخانه جدا” بپرهیزید.

۱۰- به اظهار نظرهای افراد غیر متخصص توجه نکنید:

بسیاری بر این عقیده‌اند که مصرف شیرینی بعد از صرف غذاها (به ویژه غذای چرب) باعث هضم آن می‌شود؛ در حالی که مصرف شیرینی در این مواقع کار معده را سنگین کرده و از طرفی باعث جذب کامل مواد غذایی شده و عارضه چاقی را به دنبال خواهد داشت.

۱۱- از تلقین به خود بپرهیزید:

بسیاری از افراد اظهار می‌کنند تا زمانی که شیرینی و مواد قندی نخورند قدرت انجام کاری را ندارند و افت قند خون پیدا می‌کنند؛ در حالی که بدن، خود قند خون را تنظیم می‌کند و با مصرف مواد قندی (به خصوص محصولات طبیعی حاوی قند) به مقدار متعادل و اندازه ی مورد نیاز برای تنظیم قند خون، با مشکل جدی برخورد نخواهند کرد.

۱۲- به یاد داشته باشیم:

در بسیاری موارد حتی در متون علمی از شکر و نمک به عنوان دو سم سفید نام برده می‌شود پس دقت کنید، این سم به ظاهر خوش طعم را بیهوده وارد بدن خود نکنید.

تاریخ: 06 ژانویه 2015
نویسنده: رضا ایرانی
برچسب ها: ، ،
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت