مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » سفر وگردشگری » روستای نگل و قرآن آن

روستای نگل مرکز دهستانی به نام نگل از توابع بخش «کلاترزان» سنندج است که در ۶۵ کیلومتری غرب سنندج و در مسیر جاده سنندج – مریوان واقع شده است. درباره پیشینه تاریخی روستا اطلاع زیادی در دست نیست و منابع و مأخذ تاریخی استان نیز چیز زیادی بدست نمی دهند.
البته در کتاب های تاریخی «حدیقه ناصریه» و «تحفه ناصریه» مطالب مشابهی بدین شرح آمده است:

«در یکی از دهات این منطقه که نگل اسم دارد، مسیر قدیمی که به مسجد عبدالله عمر یا عبدالله عمران مشهور است و قرآنی در این مسجد هست خیلی بزرگ که به خط کوفی نوشته شده است.»
در داخل مسجد روستای نگل قرآن خطی از دوران گذشته وجود دارد که بنا به اعتقادات و باورهای مردم یکی از چهار قرآن خطی است که در زمان خلیفه سوم (عثمان بن عفان) به رشته تحریر درآمده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده است. به همین جهت مردم اعتقادات زیادی به این کلام الهی دارند و از آن در حل مشکلات و گرفتاری های زندگی طلب یاری و استمداد می جویند و قسم به آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی می دانند.
چگونگی انتقال این قرآن به روستای نگل کاملاً روشن نیست اما با توجه به گفته ها وحکایات عامه مردم در دوران صفویه این امانت الهی از دل خاک بیرون آمده و در محل مسجد قدیمی به منظور زیارت اهالی منطقه قرار داده شده است.قرآن نگل یکی از آثار ارزشمند و ماندگار دوران پس از اسلام است و از جمله مهم ترین جاذبه های دینی، فرهنگی و تاریخی استان کردستان به شمار می آید که علاوه بر ارزشمندی از منظر اعتقادات مذهبی و دینی به لحاظ تاریخی نیز دارای ارزش بسیاری در میان مردم منطقه است.

* مشخصات قرآن نگل
قطع قرآن رحلی بزرگ، جنس جلد آن چرم و رنگ آن قهوه ای تیره است. صفحات قرآن ضخیم و به علت تشابهی که با پوست دارد، در بین مردم به پوست آهو شهرت یافته است.
خط قرآن کوفی و دارای نقطه و اعراب و در قسمت سر سوره ها و شماره های آیات مطلاو مزین به نقوش گیاهی است.براساس شواهد و شیوه نگارش و اعراب گذاری آن احتمالاً این قرآن در سده های چهارم یا پنجم هجری قمری نگاشته شده است.با توجه به تحقیقات به عمل آمده در خصوص اعراب گذاری قرآن کریم، موضوع اعراب گذاری در زمان حضرت علی(ع) صورت گرفته است و دلیل عمده آن، جلوگیری از قرائت اشتباه و ناهمگون از معانی قرآن بوده که به جهت فقدان نقطه واعراب گذاری برخی را دچار شک و شبهه می کرده است.
این قرآن از جمله ارزشمند ترین و نفیس ترین قرآن های خطی دوران خود است که متأسفانه بر اثر سرقت های پیاپی آن و عدم حفاظت و نگهداری اصولی تا حدی صدماتی را متحمل شده است.
برای آخرین بار در سال ۱۳۷۱ قرآن مزبور مورد سرقت قرار گرفت که با تلاش نیروی انتظامی کشف و در مراسمی با شکوه به روستای نگل بازگردانده شد.
متأسفانه تاکنون هیچ گونه برنامه بررسی، مطالعاتی و مرمتی درستی درباره این قرآن نفیس صورت نگرفته و از این جهت برای حفاظت و صیانت آن نیاز مبرمی به انجام امور حفاظتی و تحقیقاتی احساس می شود.

DAA26011

ImageHandler.ashx_

تاریخ: 28 اکتبر 2014
نویسنده: رضا ایرانی
دسته بندی: سفر وگردشگری
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت