نایت ملودی » اخبار » حوادث » زلزله ۵٫۲ ریشتری تسوج آذربایجان شرقی را لرزاند

این زمین‌لرزه که در تبریز، خوی و مرند نیز احساس شد موجب هراس مردم و هجوم آنها به خیابان‌‌ها شد. زلزله در تسوج تلفات جانی نداشته، اما امدادگران هلال احمر که با بالگرد عازم منطقه شده اند از مجروح شدن دو نفر از اهالی روستاهای اطراف خبر دادند.

 زلزله ۵٫۲ ریشتری تسوج آذربایجان شرقی ساعت ۱۵:۱۰ امروز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۵٫۲ ریشتر به مرکز شهر تسوج آذربایجان شرقی را لرزاند. این زمین لرزه در شهرهای تبریز، مرند، بناب و شبستر احساس شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: زمین لرزه شهر  تسوج  خسارت و یا تلفات جانی در برنداشت. آقای ساعی افزود :  این زمین لرزه به بزرگی ۵  و ۲ دهم ریشتر ساعت ۱۵ و ۹ دقیقه و ۳۷ ثانیه امروز رخ داد.
او گفت : کانون این زلزله  شهر تسوج  از توابع شهرستان شبستر و عمق آن ۸ کیلومتری زمین بوده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی افزود : این زمین لرزه در بیشتر مناطق استان احساس شد و مردم سراسیمه به مکانهای باز هجوم بردند.

* موسسه بین المللی زلزله نگاری امریکا نیز بزرگی این زمین لرزه را  ۴و ۸ دهم ریشتر و در عمق ۱۰ کیلومتری ثبت کرد.
بر اساس اطلاعات این موسسه، این زمین لرزه شهرهای مرند و خوی در ایران، ایروان ارمنستان و جلفا در جمهوری آذربایجان را لرزانده است.

زلزله ۵٫۲ ریشتری تسوج آذربایجان شرقی ساعت ۱۵:۱۰ امروز

* پس از وقوع این زمین لرزه اقدامات ضروری برای کمک به آسیب دیدگان احتمالی آغاز شد و ۵۰ امدادگر و یک فروند بالگرد به منطقه زلزله‌زده اعزام شدند.
محمود مظفر، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر کشور در تشریح اقدامات اولیه درخصوص زمین لرزه تسوج، مرند و خوی گفت: بلافاصله پس از اعلام وقوع زمین لرزه، شش تیم امدادی شامل ۵۰ امدادگر به همراه ۱۰ خودروی عملیاتی برای ارزیابی محل به منطقه اعزام شدند.
وی با بیان اینکه یک فروند بالگرد نیز برای بررسی هوایی منطقه به محل اعزام شد، گفت: امدادگران ۱۴ روستا و شهر تسوج را مورد ارزیابی قرار دادند که بر اساس اعلام اولیه، شهر تسوج بدون صدمات و خسارات جانی و مالی برآورد شده است.
رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه در این زمین لرزه دو تن مصدوم شده‌اند، گفت: ارزیابی‌های امدادگران همچنان ادامه دارد.
مظفر با بیان اینکه در دو روستای «امستجان» با ۱۱۸ خانوار و روستای «انگشتجان» با ۵۳ خانوار ، چند واحد مسکونی ترک خوردگی اعلام شده است، گفت: بر اساس گزارش‌های اولیه، حداکثر درصد این ترک خوردگی‌ها ۳۰ درصد تخمین زده شده است و دو مصدوم این زمین لرزه نیز در این دو روستا بوده‌اند.
* روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین نیز زمین‌لرزه به بزرگی هفت و هشت در مقیاس ریشتر در سیستان و بلوچستان روی داد که کانون آن در فاصله ٨١ کیلومتری شهر سراوان و ٨٣ کیلومتری خاش اعلام شد.

* همچنین سه‌شنبه ۲۰ فروردین زلزله دیگری در بوشهر روی داد و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که این زلزله به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین روی داده و مرکز آن در نزدیکی شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر بوده است.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت