نایت ملودی » اخبار » سیاست » رییس‌جمهور: مقامات آمریکایی باید در رفتارشان تغییر مثبت بدهند

محمود احمدی نژاد

رییس جمهور درباره روابط ایران و آمریکا و سخنان جو بایدن گفت: حرف‌هایی که از مقامات آمریکایی شنیده می‌شود، جدید و مثبت است و امیدواریم در رفتارشان هم تغییرات مثبت اتفاق بیفتد و اگر در رفتارشان هم شاهد تغییرات مثبت باشیم، در آن صورت ما هم با نگاه مثبت، آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری اعزامی دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی در نشستی با اصحاب رسانه و نویسندگان مصری در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و مصر و راه‌های گسترش این روابط نیز گفت: آن‌چه در ذهن تاریخی خود از ملت مصر داریم ملتی بزرگ و تاریخ‌ساز است که برای او احترام زیادی قائلیم؛ این کشور دیار فرهنگ، تمدن و انسانیت است.

وی با اشاره به این‌که «نقش ملت مصر در تحولات منطقه و ساختن آینده‌ای مطلوب بسیار برجسته است» خاطرنشان کرد: دو ملت ایران و مصر دارای اشتراکات فرهنگی فراوانی هستند، حتی روحیات و نوع نگاه دو ملت نسبت به منطقه و جهان بسیار نزدیک است.

وی افزود: دو ملت ایران و مصر، ملت‌هایی فرهنگی و عدالت‌خواه بوده و خواستار صلح و دوستی برای همه ملت‌ها هستند و هیچگاه اهل تجاوز به سرزمین دیگران نبوده و علاقه‌مند هستند که جهان سرشار از صلح و عدالت باشد.

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که «اگر ایران و مصر به عنوان دو برادر دست به دست هم بدهند، شرایط به نفع مطالبات ملت‌ها تغییر خواهد کرد» گفت: این چیزی است که شیاطین به شدت با آن مخالف بوده و تلاش می‌کنند، دست این دو برادر به هم نرسد.

وی با اشاره به موضوع فلسطین، اظهار کرد: اگر ایران و مصر در کنار هم قرار بگیرند مساله فلسطین به نفع ملت فلسطین حل خواهد شد.

وی با بیان این‌که «باید همه راه‌ها را برای توسعه روابط دو کشور باز کنیم» اظهار کرد: ایران و مصر تجربیات و امکانات فراوانی دارند که می‌توانند از آن به نفع پیشرفت یکدیگر استفاده کنند و ایران آماده است، روابط خود را در زمینه‌های گوناگون با مصر گسترش دهد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد سطح روابط دیپلماتیک خود را با مصر ارتقاء دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس و نگرانی‌هایی که برخی رسانه‌ها آن را مطرح می‌کنند، اظهار کرد: ۴ سال پیش در جلسه شورای همکاری خلیج فارس در دوحه شرکت کردم و اعلام نمودم که آماده همکاری کامل هستیم و ۱۲ پیشنهاد برای توسعه همکاری‌ها ارائه کردم؛ ضمن این‌که در طول سال‌های گذشته به تمام کشورهای خلیج فارس سفر کرده و دست برادری به آنان داده‌ام.

وی با یادآوری جنگ صدام علیه ایران خاطرنشان کرد: اگرچه صدام جنگ را علیه ملت ایران شروع کرد، اما بعد از اسقاط صدام هیچ‌گاه به دنبال انتقام‌کشی نبوده و همواره به دنبال برادری هستیم.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: ایران در طول تاریخ، امنیت خلیج فارس را تامین کرده است؛ اما هر زمان که بیگانگان وارد منطقه خلیج فارس شده‌اند، ناامنی گسترش یافته است.

وی گفت: رابطه جمهوری اسلامی ایران با بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار مثبت و سازنده است و نباید به حرف‌هایی که در فضای رسانه‌ای و برخی فضاهای سیاسی مطرح می‌شود، توجهی کرد؛ چراکه اثری در واقعیات ندارد.

وی افزود: در خلیج فارس جز پایگاه‌های انگلیسی و آمریکایی، که شرایط را خاص کردند، هیچ مشکلی وجود ندارد.

رییس‌جمهور با اشاره به سفر به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله بحرین به منظور تحکیم روابط دو جانبه اظهار کرد: البته امروز شرایط بحرین، مساعد نیست، باید با مردم بحرین خوش رفتاری شود. بالاخره انتخاب حق مردم است و همه باید از آن برخوردار باشند؛ البته ایران دخالتی در امور بحرین ندارد، اما از حقوق مردم بحرین و همه ملت‌ها دفاع کرده و به حکومت بحرین نیز توصیه داریم که به حق ملتش احترام بگذارد.

وی با اشاره به این‌که «غربی‌ها علاقه دارند، بگویند در منطقه خلیج فارس اختلاف و ناامنی وجود دارد» اظهار کرد: ملت‌های منطقه خلیج فارس با یکدیگر برادر و دوست هستند و هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند، ولی دشمنان می‌خواهند وجود اختلاف را القاء کنند، اما ما چطور می‌توانیم به برادران خود اعتماد نکنیم و به دشمنان اعتماد کنیم.

وی تاکید کرد: غربی‌ها نمی‌خواهند در منطقه ما دوستی و برادری باشد؛ چراکه اگر برادری باشد دیگر جایی برای آنان نخواهد بود، آنان سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار اسلحه در منطقه به فروش می‌رسانند و اگر شایعه و القای اختلاف وجود نداشته باشد، چطور می‌توانند این میزان اسلحه را در منطقه به فروش برسانند.

رییس‌جمهور تصریح کرد: باید راهبردهای‌مان را تغییر داده و در نوع نگاه به مسائل منطقه تغییر ایجاد کنیم، اصولا دلیلی برای دشمنی وجود ندارد، چرا باید کسانی از ده‌ها هزار کیلومتر دورتر از ما هستند، بخواهند بر تعاملات ملت‌های منطقه مدیریت کنند.

وی خاطرنشان کرد: غربی‌ها خودشان صدام را برای حمله به ایران و سپس کویت ترغیب کردند و خودشان صدام را بهانه قرار داده و عراق را اشغال کردند.

رییس جمهور تصریح کرد: غربی‌ها قصد دارند بر منطقه خاورمیانه مسلط شوند؛ چراکه منطقه سرشار از انرژی و ثروت است و هر کس بر آن مسلط شود، کل دنیا را اداره خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: غربی‌ها می‌خواهند بر نفت کشورهای منطقه تسلط یابند و اگر با هم متحد باشیم آن‌ها نمی‌توانند این هدف خود را محقق سازند؛ لذا به دنبال تفرقه و اختلاف‌افکنی هستند تا به منافع خود برسند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحولات سوریه و دیدار دکتر صالحی با معاذ الخطیب، رییس معارضین سوریه، اظهار کرد: نظر ما درباره سوریه مثل تمام کشورهاست و معتقدیم انتخاب حاکمیت ملی، عدالت و احترام، حقوق اساسی همه ملت‌هاست و باید محترم شمرده شود، اما این حق از طریق جنگ به دست نمی‌آید؛ بلکه از طریق تفاهم ملی حاصل می‌شود، به خصوص در سوریه که جامعه‌ای طایفه‌ای دارد.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: خوشبختانه نشانه‌هایی در حال مشاهده است که دو طرف در سوریه با هم گفت‌وگو کنند. درباره سوریه اظهارات امیدبخشی شنیده می‌شود که امیدوارم زمینه برای تفاهم ملی در این کشور فراهم شود.

رییس‌جمهور گفت: معتقدیم باید مسائل را برادرانه بین خودمان حل و فصل کنیم و دشمنان هیچ کاری به سود ملت‌ها انجام نمی‌دهند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران و آمریکا و سخنان جو بایدن، معاون رییس‌جمهور آمریکا در این خصوص تصریح کرد: حرف‌هایی که از مقامات آمریکایی شنیده می‌شود، جدید و مثبت است و امیدواریم در رفتارشان هم تغییرات مثبت اتفاق بیفتد و اگر در رفتارشان هم شاهد تغییرات مثبت باشیم، در آن صورت ما هم با نگاه مثبت، آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا، احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در مورد اهمیت گسترش روابط اقتصادی بین کشورهای اسلامی گفت: یکی از موضوعات مهم در بین کشورهای اسلامی، توسعه روابط اقتصادی است و اگر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی نیازهای خود را در ابتدا از کشورهای عضو تامین کنند حجم روابط اقتصادی بین کشورهای عضو چند برابر می‌شود البته ایجاد تحول یعنی گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی بین کشورهای عضو نیازمند تغییر در نگاه راهبردی مسوولان و سران کشورهای اسلامی است.

وی در پاسخ به این سوال که ایران اعلام کرده است که هر کسی به سوریه حمله و تجاوز کند مثل این است که به ایران تجاوز کرده است؟ گفت: ما این مطلب را در مورد سایر کشورهای منطقه نیز اعلام کرده‌ایم. هر کشوری در منطقه ما مورد تجاوز بیگانگان قرار گیرد ما در کنار آن کشور خواهیم بود و این اصل برای کشور برادرمان مصر نیز حاکم است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد عراق نیز گفت: شرایط در عراق پیچیده است. یک دوره طولانی صدام درآن کشور حاکم بود و بسیاری از بنیان‌های عراق از بین رفت. در این مدت سه جنگ به عراق تحمیل شد و بعد از سقوط صدام نیز هفت، هشت سال غربی‌ها در عراق مستقر شدند.

رییس‌جمهور ادامه داد: شرایط در عراق حساس است و تمام اقوام عراقی باید بدانند که پایداری آن‌ها در گرو عراق متحد است، ما اطلاع داریم برخی از کشورهای غربی به دنبال تجزیه عراق هستند و می‌خواهند برخی از کشورهای منطقه را تجزیه کنند مثل ترکیه، ایران، عربستان، مصر و …، همان‌طور که می‌خواهند سودان را تجزیه کنند.

وی افزود: آن‌ها نمی‌خواهند قدرت بزرگی در منطقه شکل بگیرد و کشورهای منطقه قدرتمند شوند. ما امیدواریم گروه‌های عراقی از وحدت ملی خود در عراق حمایت کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما انتظار نداریم همه ملت‌های منطقه در تمام مسائل یک‌جور مثل هم باشند و مهم، جهت‌گیری‌های اصلی است مثل استقلال، وحدت و برادری. ما اگر احساس کنیم که یک خانواده هستیم اختلافات ما در جهت پیشرفت و رشد ما خواهد بود نمونه آن جلسه امشب است. اگر همه ما یک‌جور فکر می‌کردیم و یک جور باشیم زندگی معنا ندارد

احمدی‌نژاد افزود:‌ البته باید توجه داشت سیاست‌های استعماری برای منطقه‌ ما سابقه طولانی دارد و البته سیاست‌های فراوانی نیز دارند که پنهان است ولی آن را عمل می‌کنند.

وی گفت: اگر ما امروز بتوانیم یک گام روابط ایران و مصر را جلو ببریم به همان اندازه حرکت کرده‌ایم، همین‌طور بین سایر کشورهای دیگر منطقه. اگر ما (کشورهای منطقه) برای همگرایی و وحدت تلاش نکنیم چکار باید بکنیم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم هماهنگی و ارتباط هرچه بیشتر بین ایران و مصر به نفع دو کشور است. ما فکر می‌کنیم فراتر از اختلافات‌ سلیقگی، وحدت یک خانواده به نفع تمام اعضای خانواده خواهد بود.

رییس‌جمهور ادامه داد: روابط همیشه بین ملت‌ها بهتر از عدم ارتباط است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد فعالیت‌های هسته‌یی ایران گفت: فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی ایران ادامه دارد و در حال توسعه است. ما دنبال ۲۰ نیروگاه هسته‌یی هستیم، اولین آن چندی است که افتتاح و فعال شده و چند ماه است که دارد کار می‌کند و مشغول مذاکره با پیمانکاران برای بقیه نیروگاه‌ها هستیم. علاقه‌مند هستیم که سوخت آن‌ها را خود بسازیم البته راه برای خرید از دیگران را برای خودمان نبسته‌ایم ولی تکنولوژی آن را داریم که خودمان بسازیم، آماده مشارکت با دیگران نیز هستیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در مورد پیشرفت‌های نظامی ایران نیز گفت: نیروی نظامی ایران یک نیروی دفاعی است.

وی افزود: ایران یک کشور وسیعی است و با پانزده کشور همسایه است و بارها به کشور ما تجاوز شده است. ما باید در دفاع از خودمان قوی باشیم و ما مسیر اقتدار را در این زمینه در حال طی کردن هستیم.

وی به بهره‌برداری از هواپیمای جنگی ایران در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: این هواپیما جزء پیشرفته‌ترین هواپیماهای دنیاست و کاملا ساخت ایران است. تجهیزات ما که بسیار پیشرفته است برای دفاع است و ما تقریبا تمام نیازهای دفاعی خودمان را می‌سازیم و همان‌طور که تاکید شد این پیشرفت‌ها برای دفاع است.

رییس‌جمهور به دیگر پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های علمی اشاره کرد و گفت: ما چندی پیش موجود زنده به فضا پرتاب کردیم و به زودی ماهواره دیگری را نیز به فضا می‌فرستیم و روند علم و فناوری در ایران به سرعت در حال پیشرفت است. سرعت رشد علمی ایران یازده برابر رشد متوسط جهانی است و ان‌شاءالله ایران در آینده نزدیک جزء پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه‌های علمی گوناگون خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بهاری مانند بهار عربی در ایران گفت: ملت ایران ۳۴ سال پیش نوروز خود را ایجاد کردند البته پنج هزار سال هم است که اول بهار را جشن می‌گیرند و اسم آن نوروز است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد گسترش روابط ایران و مصر و آیا ایران علاقه‌مند است پیمان راهبردی با مصر برقرار کند، گفت: ما علاقه‌مند هستیم که بین ایران و مصر پیمان راهبردی برقرار شود اما شرایط آن باید فراهم شود البته به زودی متوجه می‌شویم که راهی جز این وجود ندارد و این به نفع همه بخصوص دو ملت خواهد بود.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی در مورد سوریه و این‌که طرح ایران در مورد سوریه می‌تواند شامل برکناری رییس‌جمهور فعلی سوریه باشد؟ گفت: در مورد موضوع سوریه ما هرگز به جای ملت سوریه تصمیم نمی‌گیریم و این‌که در سوریه چه اتفاقی بیفتد بستگی به تصمیم مردم سوریه دارد. البته ما کمک می‌کنیم که تفاهم ملی در سوریه صورت بگیرد ولی تاکید داریم که مردم سوریه خود باید تصمیم بگیرند که چه اتفاقی بیفتد. ما در مسیر وحدت ملی به سوریه کمک می‌کنیم ولی تصمیم‌گیری با مردم سوریه است.

وی از سردبیران شرکت‌کننده در این جلسه دعوت کرد که به ایران سفر کنند و در این زمینه ادامه داد: ما می‌توانیم در تهران مفصل‌تر گفت‌وگو کنیم. ما معتقدیم گفت‌وگو تنها راه است و در مورد روابط انسانی راهی جز گفت‌وگو و تفاهم وجود ندارد. وقتی با هم گفت‌وگو کنیم و همدیگر را بشناسیم این باعث می‌شود ذهنیت‌ها به هم نزدیک‌تر شود.

وی گفت: من فکر می‌کنم اگر بحث ویزا بین دو کشور ایران و مصر برای توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی برداشته شود این اتفاق خوبی خواهد بود.

در پایان سردبیران شرکت‌کننده در این جلسه با رییس‌جمهور عکس یادگاری گرفتند.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت