بلک‌بری برای مدت‌ها بود که در حاشیه نظاره گر پیشرفت کمپانی‌های دیگر بود، اما اکنون تصمیم گرفته تا از حاشیه خارج شده و خودی به دنیای موبایل نشان دهد به همین خاطر گوشی Z10 را رو کرد.

عکس های گوشی بلک بری Z10

این گوشی را می‌توان شروع دوباره بلک‌بری برای رقابت با دیگر کمپانی‌ها دانست که با استقبال زیادی نیز روبرو شد. این گوشی که با سیستم عامل جدید بلک‌بری ۱۰ ارائه می‌شود را می‌توان به نوعی یک نوآوری در دنیای لمس دانست، حتما شنیده‌اید که شعار بلک‌بری برای این سیستم عامل جدید خود این است “فقط با انگشت شصت خود با گوشی خود تمام کارها را انجام دهید.”

با هم به بررسی این گوشی بپردازیم تا ببینیم که آیا بلک‌بری راست گفته که تنها با یک انگشت شصت همه کار می‌توانید با گوشی خود انجام دهید یا این تنها یک شعار است؟

عکس های گوشی بلک بری Z10

طراحی

این گوشی که یکی از زیباترین گوشی‌های حال حاضر بازار است، در جلوی گوشی هیچ دکمه لمسی و یا سخت افزاری دیده نمی‌شود در قاب جلوی گوشی تنها چیزهایی که مشاهده می‌کنید یک صفحه نمایش ۴٫۲ اینچی، یک آرم زیبا و بزرگ بلک‌بری، خروجی صدای مخاطب و یک سنسور روشنایی و دوربین دوم است.

در کنار این گوشی و در سمت چپ آن خروجی microUSB و خروجی microHDMI تعبیه شده‌اند که هیچ کدام پوشش محافظ ندارند.

در سمت راست گوشی دکمه کم و زیاد کردن صدا قرار دارند که این دکمه از وسط به وسیله‌‌ یک دکمه مخصوص برای فعال کردن دستیار صوتی به دو قسمت تقسیم می‌شود.

در بالای گوشی تنها چیزهایی که به چشم می‌خورند دکمه خاموش و روشن کردن گوشی و جک ۳٫۵ میلی‌متری صدا به همراه میکروفون دوم برای حذف صداهای اضافی قرار دارند.

در پایین گوشی نیز تنها چیزی که دیده می‌شود یک شیار مخصوص برای باز کردن درب پشت گوشی است که از این قسمت صدای بلندگو نیز خارج می‌شود.

اندازه این گوشی ۱۳۰ x 65.6 x 9 است که در دست شما به راحتی جای می‌گیرد و همان‌طور که بلک‌بری اشاره کرده و ما نیز امتحان کردیم به راحتی در یک دست جای گرفته و حقیقتا با یک انگشت شصت، شما بر تمام گوشی مسلط خواهید بود.

عکس های گوشی بلک بری Z10

صفحه نمایش

این گوشی به یک صفحه نمایش ۴٫۲ اینچی مجهز است که کیفیتی برابر ۷۶۸×۱۲۸۰ پیکسل را دارد و تراکم پیکسلی این صفحه نمایش ۳۵۵ پیکسل در اینچ است. این صفحه نمایش ویژگی استفاده از چند انگشت را پشتیبانی می‌کند در تجربه ما، در استفاده از این صفحه نمایش باید بگوییم که پاسخگویی صفحه نمایش بسیار خوب بود و به خوبی به فرامین لمسی پاسخ می‌داد در عین حال به علت تراکم پیکسلی خوبی که این صفحه داشت چشم قادر به تشخیص پیکسل‌ها نیست اما عیب این صفحه نمایش این است که در مقایسه با دیگر اسمارت فون‌های بازار مانند گلکسی اس ۳ و آیفون ۵ و نوت ۲، باید اعتراف کنیم که این صفحه نمایش روشنایی کمی داشت و تا حدودی این روشنایی کم موجب دلسردی ما شد.

در صفحه قفل گوشی یک حالت جالب دیده می‌شود که در اینجا برای باز کردن قفل صفحه نمایش نیازی به فشار دادن هیچ دکمه‌ای نیست و تنها با کشیدن انگشت خود از روی آرم بلک بری به سمت بالا قفل صفحه باز خواهد شد که در اینجا هنگام بازکردن قفل صفحه نیز یک حالت زیبا در صفحه نمایش اینجاد می‌شود و تا جای که انگشت شصت خود را بالا برده‌اید محتویات زیر صفحه قفل نمایش داده می‌شوند.

در ضمن هنگامی که صفحه گوشی قفل است نیز این اجازه به شما داده می‌شود که یک ساعت آنالوگ بسیار زیبا بر روی صفحه نمایش داده شود.

عکس های گوشی بلک بری Z10

صفحه کلید

در اینجا همان‌طور که گفتیم از صفحه کلید فارسی خبری نیست و تنها یک صفحه کلید عربی در اختیار شما قرار دارد اما مورد بحث ما اینجا چیز دیگری است، بلک‌بری از صفحه کلید طراحی شده خود بسیار رضایت داشت و به آن می‌بالد (از حق هم نگذریم بازخورد صفحه کلید بسیار خوب بود) اما علاوه بر کارآیی خوب صفحه کلید در هنگام تایپ کردن یک ویژگی جذاب و جدید دیگر به صفحه کلید این گوشی و این سیستم عامل اضافه شده است، در هنگامی که مشغول تایپ کردن هستید گوشی بر اساس جمله‌ای که مشغول تایپ کردن آن هستید لغاتی را به صورت پیشنهادی بالای بعضی از حروف به شما نشان می‌دهد، اگر شما قصد تایپ کردن همان لغت را دارید تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با همان انگشت شصت خود آن لغت پیشنهادی را به سمت بالا هل دهید با این کار لغت در درون جایی که مشغول تایپ جمله خود هستید وارد می‌شود، ما این ویژگی را بسیار دوست داشتیم زیرا علاوه بر اینکه لغات بسیار هماهنگی را با جمله در حال تایپ پیشنهاد می‌داد با این ویژگی جنبه سرگرمی کار نیز در هنگام تایپ اعمال می‌شد که کاربر را از تایپ کردن خسته نمی‌کند.

عکس های گوشی بلک بری Z10

باتری

بلک‌بری تصمیم گرفته تا در این گوشی از یک باتری ۱۸۰۰ میلی آمپری استفاده کند که به ادعای این کمپانی این باتری تا ۱۰ ساعت مکالمه و ۳۱۲ ساعت حالت استندبای را پشتیبانی می‌کند،

عکس های گوشی بلک بری Z10

بر خلاف دیگر اسمارت فون‌های بازار که باتری در آن‌ها قابل تعویض نیست، در این گوشی درب پشت گوشی باز می‌شود و باتری نیز به راحتی از جای خود خارج می‌شود که این یک امکان خوب برای مواقعی است که به علت خرابی قصد تعویض باتری را دارید. این را می‌توان یک مزیت خوب برای یک اسمارت فون در این روزها به حساب آورد.

عکس های گوشی بلک بری Z10

سیستم عامل

تمام چیزهایی که در قسمت سخت افزار این گوشی می‌بینید مانند دیگر اسمارت فون‌های بازار است، اما شاید چیزی که آن را از دیگر گوشی‌های بازار متمایز ‌کند سیستم عامل بلک‌بری ۱۰ است که کمپانی ریم که به نام بلک‌بری تغییر نام داده است این سیستم عامل را به تازگی ارائه کرده و اولین بار این سیستم عامل را با گوشی Z10 ارائه کرد.

در ظاهر این سیستم عامل مانند دیگر سیستم عامل‌های مطرح مانند اندروید و iOS است که یک صفحه منو و تعدادی آیکون اپلیکیشن بر روی آن قرار دارند، اما مهم‌ترین قسمت این سیستم عامل ویژگی‌های لمسی آن است که نیاز این سیستم عامل را از به کار بردن یک دکمه سخت افزاری در قسمت جلوی آن از بین برده است و شما تنها با استفاده از یک انگشت شصت خود امکان استفاده از تمام امکانات گوشی را دارید. اما این سیستم عامل معایبی نیز دارد، یکی از این معایب این است که در حال حاضر به علت محدودیت برنامه‌ها قابل رقابت با اندروید و iOS نیست،

عکس های گوشی بلک بری Z10

اگر چه صحبت‌هایی در میان است تا برنامه‌های اندروید بتوانند بر روی این سیستم عامل نصب شوند اما همه می‌دانیم که تمام چیزها به همین سادگی نیست و این کار محدودیت‌های فنی زیادی دارد. مورد دیگر این است که بلک‌بری برای کاربران ایرانی محدودیت‌های زیادی را ایجاد کرده است از جمله اینکه این کوشی تنها صفحه کلید عربی دارد و از صفحه کلید فارسی در آن خبری نیست و یا اینکه استفاده از BBM بلک‌بری در ایران امکان پذیر نیست (همه می‌دانیم که یکی از دلایل محبوبت بلک‌بری در کشورهای دیگر قابلیت استفاده از سرویس BBM این برند است) در مجموع کار کردن با این سیستم عامل مانند آنچه که بلک‌بری ادعا می‌کرد و بر سر زبان‌ها انداخته بود جذاب نیست، اگر چه استفاده از فرامین لمسی جدید یک نوآوری به حساب می‌آید اما چندان کار خارق‌العاده‌ای نیست.

در اینجا در هر برنامه‌ای که هستید با کشیدن انگشت خود از قسمت پایین صفحه نمایش به سمت بالا به تسک منیجر منتقل خواهید شد و با رفتن به سمت راست صفحه، آیکون‌ها و با رفتن به سمت چپ قسمت پیام‌ها به شما نمایش داده می‌شود.

اگر در صفحه آیکون‌ها انگشت خود را از بالا به سمت پایین بکشید در اینجا یک صفحه کوچک باز می‌شود که دسترسی به ویژگی‌های اصلی گوشی را امکان پذیر می‌کند و کار را برای شما آسان می‌کند.

عکس های گوشی بلک بری Z10

دوربین

گوشی به یک دوربین ۸ مگاپیکسلی مجهز است که عکس‌هایی با کیفیت ۳۲۶۴×۲۴۴۸ پیکسل را تهیه می‌کند، در کنار گوشی یک فلاش LED نیز تعبیه شده است. این دوربین قابلیت تهیه فیلم‌های با کیفیت فول اچ دی را دارد. دوربین دوم گوشی نیز یک دوربین ۲ مگاپیکسلی است که این دوربین نیز امکان فیلم‌برداری با کیفیت فول اچ دی را دارد. در صفحه قفل گوشی یک آیکون دوربین قرار گرفته که با نگه داشتن این آیکون شما می‌توانید دوربین را از همین صفحه قفل فعال کنید و نیازی نیست تا حتما قفل صفحه را باز کرده و بعد به اپلیکیشن دوربین ضربه بزنید. اما اجازه دهید تجربه خودمان در استفاده این دوربین را برای شما بازگو کنیم، عکس‌های تهیه شده با این دوربین کیفیت خوبی دارند و می‌توان به عنوان یک دوربین که همیشه در دسترس باشد از آن استفاده کرد، در عین حال فیلم‌برداری این گوشی بسیار خوب بود و در فیلم‌ها تمام جزئیات به خوبی ثبت می‌شد در ضمن اینکه صدای ضبط شده در حین فیلم‌برداری نیز بسیار واضح و شفاف بود.

اما با اینکه کارآیی دوربین را بسیار دوست داشتیم باید اعتراف کنیم که از دوربین این گوشی که یک دوربین ۸ مگاپیکسلی است انتظار بیشتر از این‌ها را داشتیم.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت