مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » فرهنگ و هنر » سینما ، تئاتر ، تلویزیون » بازیگر نقش گلنار در سریال گیلدخت

سریال تلویزیونی یک نوع برنامه تلویزیونی است که به صورت مجموعه‌ای از قسمت‌ها یا قسمت‌های متوالی و پیوسته تولید می‌شود و به صورت منظم و به تدریج بر روی شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود. این نوع برنامه‌ها معمولاً دارای یک داستان اصلی یا چند داستان جانبی هستند که در طول قسمت‌های مختلف توسط شخصیت‌ها و رویدادهای مختلف توسعه می‌یابند.

سریال‌های تلویزیونی معمولاً به صورت فصل‌های مختلف تولید می‌شوند، به طوری که هر فصل شامل تعداد مشخصی قسمت است و دارای یک ساختار داستانی و توسعه‌ای خاص است. برخی از سریال‌ها دارای فصل‌های بسیار طولانی هستند که به صورت پیوسته و بدون وقفه تولید و پخش می‌شوند، در حالی که برخی دیگر دارای فصل‌های کوتاه‌تر و منحصر به فصل خاص هستند.

سریال‌های تلویزیونی معمولاً به عنوان یک شکل هنری و سرگرمی محبوب شناخته می‌شوند که افراد را به دنیای داستان و شخصیت‌های آن جذب می‌کند. این نوع برنامه‌ها معمولاً دارای ژانرهای مختلفی هستند از جمله درام، کمدی، اکشن، علمی-تخیلی، تاریخی و …

با پرطرفدار شدن پلتفرم‌های استریمینگ و سرویس‌های پخش محتوای آنلاین، سریال‌های تلویزیونی به یک شکل جدید نیز تبدیل شده‌اند که افراد می‌توانند به صورت آنلاین و در هر زمان و مکان دلخواه خود، این سریال‌ها را تماشا کنند.

با اینکه سریال‌های تلویزیونی اغلب به عنوان یک شکل سرگرمی شناخته می‌شوند، اما بسیاری از آن‌ها دارای پیام‌ها و مفاد عمق‌دار و فلسفی نیز هستند که به فکر و تأمل در مسائل اجتماعی، روانشناسانه، فلسفی و …

به طور کلّ، سریال تلوزین چگونگی یک نوع برنامه تلویزیونی است که شامل یک داستان و ساختار داستانی خاص است که در طول قسمت های مختلف توسط شخصیت ها و رویداد های مختلف توسعه پیدا می کند. این نوع برنامه ها علاوه بر سرگرمی، می تواند پیام های عمیقی را به بیان برساند و باعث فکر کردن و تأمل در مسائل مختلف شود.

جایگاه بازیگران در سریال

جایگاه یک بازیگر در یک سریال تلویزیونی بسیار اهمیت دارد و تأثیر زیادی بر روی موفقیت و پذیرش سریال در بین مخاطبان دارد. بازیگران نقش اصلی و فرعی در یک سریال نقش بسیار مهمی در ارتقای کیفیت و جذابیت آن دارند و توانایی آن‌ها در بازیگری و اجرای نقش‌ها به عنوان یکی از عوامل اصلی تعیین کننده موفقیت یک سریال است.

اهمیت بازیگران در یک سریال به چند جنبه مختلف بستگی دارد. اولاً، بازیگران تأثیر زیادی بر روی شخصیت‌ها و داستان‌های سریال دارند. توانایی یک بازیگر در اجرای نقش و انتقال احساسات، افکار و ایده‌های شخصیت‌ها به مخاطبان، موجب محبوبیت و تعامل عمیق‌تر آن‌ها با داستان می‌شود.

ثانیاً، بازیگران با توانایی‌های خود می‌توانند به شخصیت‌ها عمق و زندگی بخشی بدهند. توانایی یک بازیگر در اجرای نقش به گونه‌ای که شخصیت را زنده و واقعی به نظر برساند، موجب ارتباط عمیق‌تر مخاطبان با شخصیت و داستان می‌شود.

سوماً، بازیگران توانایی‌های خود را به عنوان هنرمندان و صاحب استعدادهای خلاق به نمایش می‌گذارند. توانایی یک بازیگر در اجرای نقش، تعامل با هم بازیگران، و تولید احساسات و ایده‌های جدید در مخاطبان، موجب افزایش کیفیت و جذابیت سریال می‌شود.

با توجه به این نکات، مشخص است که بازیگران در یک سریال تلویزیونی نقش بسزایی در موفقیت و پذیرش آن دارند. توانایی‌های هنرمندانه، خلاقانه و حرفه‌ای بازیگران در اجرای نقش‌ها، تأثیر زیاد و قابل توجه‌ای بر روی جذابیت، کارایی و اثربخشی یک سریال دارد و بسط دادن شخصیت های داستانی به کمک آن ها می تواند باعث جذب بیشتر مخاطبین شود.

گلنار در سریال گیلدخت

میترا رفیع بازیگر نقش گلنار در سریال گیلدخت است. این اولین بازی میترا رفیع به عنوان نقش اول زن در یک سریال تلویزیونی است.

میترا رفیع که در سریال گیلدخت نقش گلنار را بازی‌ می‌کند پیش از این سریال از سرنوشت نیز نقش آفرینی کرد و جسارت او در بازیگری یکی از مهمترین عوامل موفقیت او در کارهای بعدی‌اش بود.

زندگی خصوصی میترا رفیع

میترا رفیع متولد سال ۷۳ است او  فارغ التحصیل لیسانس و فوق لیسانس بازیگری از دانشگاه هنر تهران می باشد که از تئاتر فعالیت خود را شروع کرد .

از سال ۱۳۷۹ وقتی ۶ ساله بود با تشویق خانواده برای فعالیت های هنری وارد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد و از همانجا در این حرفه پرورش یافت.

او خیلی زود در سال ۱۳۸۵ وقتی تنها ۱۲ سال داشت با کسب جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره تئاتر تک نفر نیاوران، استعداد خود را نشان داد.

میترا رفیع که استعدادش در بازیگری کشف شده‌بود در دانشگاه نیز همین رشته را ادامه داد و فوق لیسانس بازیگری از دانشگاه تهران گرفت.

سال ۱۳۸۷ در ۱۴ سالگی با نمایشی به نام «نقطه چین ها» به کارگردانی امیرحسین شفیعی اولین تجربه بازیگری خود در جشنواره فجر را بدست آورد

او افتخارات خود را در سال ۱۳۹۱ با جایزه بهترین بازیگر زن تئاتر دانشگاهی و جایز بهترین بازیگر و کارگردان زن جشنواره مونولوگ دانشگاه هنر سال ۱۳۹۲ تکمیل کرد.

مه‌لقا در سریال از سرنوشت

میترا رفیع در سریال از سرنوشت که سریالی پرمخاطب نیز بود نقش مه‌لقا مادر سهراب را بازی کرد. او که با پاپوش پدربزرگ فرزندش برای سالهای زیادی زندانی شده‌بود و بچه‌اش سهراب به پرورشگاه فرستاده‌ شده‌بود بالاخره از زندان بیرون آمد و به دنبال فرزندش رفت اما قبل از وصال فرزندش فوت کرد.

میترا رفیع سپس در سریال بی‌همگان نقش الناز را بازی کرد و در سومین کار تلویزیونی خود در سریال گیلدخت حاضر شد و نقش اصلی را بر عهده گرفت.

میترا رفیع در نقش گلنار در سریال گیلدخت

میترا رفیع در سریال گیلدخت نقش گلنار را که نقش اول زن است بازی کرده‌است. گلنار دختر مغرور یک خان است که عاشق میرشکار می‌شود و در این میان خانه‌اش توسط شاهزاه‌های قاجار اشغال می‌شود و ….

میترا رفیع این سریال بسیار خوش درخشیده‌است. با این حال انتقادات تندی نسبت به این سریال شده‌است که از جمله آن تک لوکشین بودن آن در بسیاری از قسمت‌هاست. هرچند این سریال مورد توجه مخاطبان قرار گرفته‌است.

گفتگوی میترا رفیع درباره نقش گلنار در سریال گیلدخت

میترا رفیع، بازیگر سریال «بی همگان»، روز گذشته در برنامه «سینماچی» رادیو جوان درباره نقش‌آفرینی در مجموعه تلویزیونی «گیل‌دخت» و بازخوردهای مخاطبان نسبت به این مجموعه گفت: لطف مردم بیش از انتظار من بوده و خداروشکر که داستان و شخصیت الناز مورد توجه‌شان بوده است. در این فضای ملتهب اجتماعی و نبود فضای مجازی که همیشه در دسترس بود، انتظارم به بازخوردها خیلی پایین بود ولی خیلی بازخوردهای خوب و فراوانی داشتم.

رفیع در پاسخ به این سوال که به دلیل شرایط اخیر جامعه این امکان وجود داشت که «بی همگان» دیده نشود یا بازخوردهای منفی دریافت کند، افزود: وقتی شرایط جامعه هر کشوری به هر دلیلی ملتهب باشد و در این التهاب جوانان دخیل باشند، چون مخاطب اصلی رسانه خیل جوانان است، هر تولیدی تیغ دو لبه خواهد شد. فرقی نمی‌کند برنامه‌سازی، درام و .‌.. باشد.

بازیگر سریال «بی همگان» افزود: گاهی ساخت سریال می‌تواند خیلی مثبت و نجات‌دهنده باشد و فرصت و مجالی برای فراغت از التهاب جامعه فراهم کند. یا می‌تواند منجر به بازخورد‌های خیلی منفی شود.

وی توضیح داد: شخصیت الناز با توجه به مختصات داستان و ظرافت‌ها و لطافت‌هایی که به همراه داشت، مورد توجه مردم بود و شرافتمندانه و با محبت ما را نقد کردند. حالا نقد فقط به معنای یادآوری نکات منفی نیست. نقد یادآوری نکات منفی و مثبت است که نکات منفی رفع می‌شود و مثبت‌ها بعد از شنیدن نقد دوستانه و سالم اصلاح می‌شود.

وی درباره نقش‌آفرینی در سریال «گیل دخت» این را هم گفت: دو قسمت «گیل دخت» در آخرین قسمت‌های «بی همگان» پخش شد و همپوشانی کوچکی بین این دو سریال اتفاق افتاد. در ادامه سریال ۶۰ قسمتی «گیل دخت» که عاشقانه‌ای در دل تاریخ است، روی آنتن رفت. این سریال متعلق به دوران قاجار است و در جغرافیای شمالی ایران فیلمبرداری شده است.

البته آنچنان زبان گیلکی در سریال استفاده نشده و هدف بررسی دوران قاجار و عشقی است که در آن دوران اتفاق می‌افتد. این سریال هر پنج‌شنبه و جمعه ساعت ۲۲:۱۵ دقیقه همزمان از شبکه یک، آی‌فیلم و تماشا پخش می‌شود.

تاریخ: 16 آوریل 2024
نویسنده: ملیکا صمدی
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت