جشنواره فیلم فجر بزرگترین جشنواره سینمایی است که در کشور ما وجود دارد. این جشنواره غالبا هم زمان با ایام پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می شود. تخمین زده می شود که چهل و یکیمی دوره این جشنواره در تاریخ ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه سال ۱۴۰۱ برگزار شود.

غالباً فیلم های بسیار متنوع و جدیدی در این جشنواره رونمایی می شوند که سازندگان آنها مدت هاست برایشان زحمت کشده و از بازیگران حرفه ای در آنها استفاده نموده اند.مراسم افتتاحیه و رونمایی فیلم ها عموما با حضور عوامل و بازیگران فیلم ها شروع شده و در روز انتهایی این جشنواره هم سیمرغ های هر بخش به برندگان آن اهدا شده و جشنواره پایان می یابد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن، سیمرغ بلورین بهترین نویسنده و … تعدادی از این سیمرغ ها هستند. سیمرغ بلورین بالاترین مقام هنری در کشور ما است.

در ادمه به معرفی تعدادی از فیلم های حاضر در این جشنواره خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فجر چهل ویکم، جشنواره ای متنوع

در جشنواره امسال این انتظار می رود که یک یا چند اثر کمدی نیز حاضر باشند. «ویلای ساحلی» کیانوش عیاری که زوج کمدی «شیشلیک» یعنی رضا عطاران و پژمان جمشیدی را بار دیگر کنار هم آورده، هر چند ژانری اجتماعی دارد اما می توان به عنوان فیلمی مفرح از آن یاد کرد. «قیف» محسن امیریوسفی هم یک کمدی ترسناک با بازی رضا عطاران است که سعید ملکان تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد و بازیگران دیگری چون جواد عزتی، غلام رضا نیک خواه، کتایون ریاحی، عباس جمشیدی فر و صابر ابر در آن به نقش آفرینی پرداخته اند.

در ژانر علمی-تخیلی هم می توانیم چشم انتظار «زمانی برای ابدیت» مهدی نوروزیان باشیم که در یک درام متافیزیک پویایی های اجتماعی ایران معاصر را بررسی می کند. «دختری با لباس ارغوانی» نیز در ادامه دو ساخته دیگر خداداد جلالی یعنی «بچه ای با جوراب قرمز» و «زنی با ارابه چوبی»، سه گانه ای عاشقانه را تکمیل می کند. «پرونده باز است» کیومرث پوراحمد، «نهر خین» جواد افشار، «آزردگان» مهدی فردقادری، «مسخ نرگس» فیلم ایرانی-اسپانیایی حامد حقیقت، «چرا گریه نمی کنی» علیرضا معتمدی، «سمفونی باران» علیرضا امینی و «حدود ساعت هشت صبح» منوچهر هادی از جمله دیگر فیلم هایی است که امکان حضور آنها در فهرست فجر امسال که به زودی اعلام می شود، بیش از سایرین وجود دارد. جشنواره فجر امسال، افزون بر افزایش کمی آثار، از لحاظ تنوع ژانر و محتوا نیز در سطح خوبی قرار دارد و می توان به یک رقابت تنگاتنگ سینمایی در بهمن ماه امسال امیدوار بود.

بنیاد سینمایی فارابی

آنطور که از سخنان محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برمی آید، بنیاد سینمایی فارابی امسال سهم بالایی از تعداد فیلم های حاضر در جشنواره دارد. وی در این خصوص گفته است: «تعداد فیلم هایی که توسط فارابی برای حضور در جشنواره فیلم فجر ساخته شده است، بسیار زیاد است و همه آنها در جشنواره حضور خواهند داشت.» از این نقل وزیر چنین برمی آید که همه آثار تولیدی این مجموعه سینمایی که متقاضی حضور در فجر بوده اند، در جشنواره حاضر خواهند بود. با بررسی فیلم های اخیر فارابی، به ۸ گزینه احتمالی می رسیم.

۱٫ دومین روز پاییز

حبیب الله والی نژاد که در بهترین فیلم دوره قبلی جشنواره یعنی «موقعیت مهدی» را تهیه کنندگی کرده بود، امسال با تهیه کنندگی «دومین روز پاییز» شانس خود برای حضور در جشنواره را محک زده است. کارگردانی این فیلم را اردلان عاشوری کلاچاهی بر عهده داشته و نگارش فیلمنامه آن حاصل همکاری همین کارگردان با حسین تراب نژاد است. فیلم «دومین روز پاییز» قرار است روایتگر دلاوری های ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس باشد و بطور ویژه به اقدامات شهید علی اکبر شیرودی بپردازد.

۲٫ راه شیری

فیلم سینمایی «راه شیری» دیگر فیلم بنیاد فارابی است که می توان به عنوان یکی از فیلم های جشنواره امسال نیم نگاهی به آن داشت. این فیلم ساخته علی جعفرآبادی است و داستان آن در دل راهپیمایی اربعین می گذرد. هنوز اطلاعات دقیقی از عوامل و بازیگران این فیلم در دست نیست و جعفرآبادی مراحل تولید را در سکوت خبری پیش برده است.

۳٫ هوک

فیلم «هوک» ساخته دیگری از فارابی است که شاید در بین فیلم های فجر جایی داشته باشد. «هوک» قرار است داستانی انسانی را روایت کند و رویکردی اجتماعی را پیش بکشد. حسین ریگی کارگردانی آن را انجام داده و قصه را در زادگاه خود یعنی سیستان وبلوچستان جلوی دوربین برده است. تهیه کنندگی این فیلم را نیز علی آشتیانی پور بر عهده داشته است. به نظر می رسد این فیلم برخلاف دیگر آثاری که در اقلیم سیستان و بلوچستان ساخته شده اند، تلاشی است برای نگاهی نو و تازه به این اقلیم و شرایط فرهنگی و بومی آن. پرداختن به واقعیت بومی مردم این استان به دور از کلیشه هایی چون مواد مخدر، قاچاق و… از ویژگی های اصلی این فیلم است.

۴٫ جنگل پرتقال

آخرین فعالیت رسول صدرعاملی در عرصه سینما، به تهیه کنندگی «شنای پروانه» محمد کارت برمی گردد؛ جایی که کارت فیلم اولی محسوب می شد. حالا صدرعاملی بار دیگر با یک کارگردان فیلم اولی همکاری داشته و تهیه کننده فیلم «جنگل پرتقال» آرمان خوانساریان شده است. خوانساریان که بیشتر با فیلم های کوتاهش شناخته می شود، می تواند صدای تازه ای در سینمای ایران باشد.

۵٫ پالایشگاه

فیلم سینمایی «پالایشگاه» نیز دیگر گزینه احتمالی است که می تواند بنیاد سینمایی فارابی را در چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر نمایندگی کند. تهیه کننده «پالایشگاه» سعید سعدی و کارگردان آن مهرداد خوشبخت است. این فیلم که به مضمون روحیه جمعی رزمندگان نخبه می پردازد نیز از جمله فیلم هایی است که در کنار سریال های «سقوط» و «پدر گواردیولا»، قربانی نیرنگ حمید فرخ نژاد شد. فرخ نژاد یکی از بازیگران این فیلم سینمایی بوده و طبق شنیده ها پس از دریافت بخشی قابل توجهی از دستمزدش از پروژه کنار گذاشته می شود. نادر سلیمانی جایگزین وی در «پالایشگاه» شد و همین ضبط مجدد، اتمام فرایند تولید را به تعویق می اندازد و … به نظر می رسد موضوعاتی از این دست، حضور این فیلم در جشنواره فجر را در هاله ای از ابهام باقی می گذارد.

۶٫ شوماه

بنیاد فارابی همچنین دست به ساخت یک ملودرام عاشقانه در بستر جنگ تحت عنوان «شوماه» زده است. این ساخته مژگان بیات که پژمان بازغی و فاطمه معتمدآریا در آن نقش آفرینی می کنند، قرار بود سال گذشته و در چهلمین دوره راهی فجر شود اما فرایند تولید به گونه ای پیش رفت که «شوماه» از جشنواره سال گذشته جا ماند. حالا با گذشت یک سال، این فیلم از همیشه برای حضور در فجر آماده تر است و همین نکته سبب می شود «شوماه» را از محتمل ترین گزینه های جشنواره امسال بدانیم.

۷٫ سینما متروپل

«سینما متروپل» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سیدحامد حسینی، فیلمی در ژانر دفاع مقدس است که مهرماه امسال مجوز ساخت گرفت. از وضعیت تصویربرداری «سینما متروپل» اطلاعات چندانی موجود نیست ولی با توجه به فرصت حدودا چهارماهه کارگردان برای پیشبرد مراحل تولید، احتمال آماده شدن آن برای جشنواره فیلم فجر می رود.

۸٫ مومن

از بین ساخته های اخیر فارابی، «مومن» آخرین گزینه ای است که می توان برای حضورش در جشنواره احتمال قائل شد. این فیلم که به کارگردانی هادی مقدم دوست و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی تولید شده است، بخشی از زندگی شهید حسین همدانی را روایت می کند.

تاریخ: 08 ژانویه 2023
نویسنده: ملیکا صمدی
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت