مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » درمان » درمان خانگی سوختگی

سوختگی یکی از شدیدترین درهایی است که همه ما تجربه کرده ایم. اما در این بین خانم ها هنگام آشپزی بیشتر در معرض سوختگی قرار دارند و یا اگر یکی از اعضای خانه دچار سوختگی شود، درمان او را خانم خانه با دلسوزی برعهده خواهد داشت.

برای هر نوع سوختگی، تنها کاری که اغلب ما انجام می دهیم، استفاده از آب سرد است. در ابتدا که دچار سوختگی دست شدیم، دستمان را زیر آب سرد می بریم و هر وقت سوزش تکرار شد دوباره به زیر آب سرد پناه می بریم.

استفاده از آب سرد خوب است اما کمکی به کاهش درد و یا تاول زدن نمی کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا یک سری از درمان های راحت و در دسترس خانگی را برای شما عزیزان بیان نماییم تا خدایی نکردده هنگامی که دچار سوختگی شدید بتوانید از آنها استفاده نمایید و علاوه بر کاهش درد، از تاول زدن هم جلوگیری نمایید.

۱۰ درمان خانگی برای سوختگی

در اینجا چند راهکار برای شما ارائه می کنیم تا از این به بعد، به محض سوختن در آشپزخانه آنها را به کار گیرید تا از شدت آسیب ناشی از سوختگی جلوگیری شود.

 ابتدا فورا منطقه سوخته را زیر شیر آب سرد بگیرید. سپس برای رهایی از درد کارهای زیر را انجام دهید. خیلی از این کارها از تاول زدن جلوگیری می کنند و با عفونت مبارزه می نمایند:

 ۱- سفیده تخم مرغ

یکی از راه حل هایی که از قدیم برای درمان سوختگی استفاده می شده، مصرف سفیده تخم مرغ است.

بدین صورت که سفیده تخم مرغ را روی منطقه سوخته می گذاریم تا درد آن منطقه کاهش یابد. خیلی از افراد بر این باورند که استفاده از تخم مرغ می تواند از بروز تاول هم جلوگیری کند.

بعد از زدن سفیده تخم مرغ به محل سوختگی، می توانید محل را خشک کنید و اگر نیاز بود دوباره آن را امتحان کنید.

 ۲- چای کیسه ای 

چای کیسه ای خیس شده می تواند درد ناشی از سوختگی را کم کند. همچنین تانین موجود در چای، بهبود دهنده آن قسمت نیز باشد.

چای کیسه ای را چند بار در یک لیوان آب سرد فرو کنید. سپس آن را روی قسمت سوخته پوست قرار دهید.

آیا می دانستید که همین چای سرد و چای کیسه ای، گزینه مناسبی برای درمان آفتاب سوختگی به شمار می رود؟

 ۳- سیب زمینی خام

سیب زمینی خام را رنده کنید و آن را فشار دهید تا آبش در بیاید. سپس قسمت آسیب دیده پوست را با آن آب، آغشته کنید. استفاده از این روش نتایج مطلوبی را به همراه دارد.

  ۴- سرکه 

استفاده از سرکه یکی از روش های مناسب جهت تسکین درد سوختگی است .

می توانید مقداری سرکه سیب یا سرکه سفید را روی محل آسیب دیده بریزید تا درد آن تسکین یابد، و یا می توانید پارچه ای را به سرکه آغشته کنید و آن پارچه را روی محل آسیب دیده بگذارید تا درد ناشی از سوختگی تسکین پیدا کند.

سرکه زخم را ضدعفونی نیز می کند و از رشد باکتری ها بر روی ناحیه سوخته جلوگیری می نماید.

 ۵- جوش شیرین

مقداری جوش شیرین و آب سرد را باهم مخلوط کرده و خمیری درست کنید و آن را بر روی پوست خود بمالید. این روش نیز به بهبود و تسکین درد ناشی از سوختگی کمک می کند.

اگر نیاز شد، چند بار از این روش استفاده کنید و در بین آن، محل سوختگی را خشک نگه دارید.

 ۶- ژل گیاه آلوئه ورا

برگ گیاه آلوئه ورا را تهیه کنید و آن را از طول برش بزنید. آنچه باید هنگام تهیه برگ گیاه آلوئه ورا در نظر داشته باشید این است که باید برگ های گوشتالو را انتخاب کنید.

بعد از برش دادن برگ این گیاه، هنگامی که ژل (ماده لزج) آن خارج شد، آن را سرد کرده و روی منطقه ای از پوست که سوخته است، بگذارید.

ژل آلوئه ورا خاصیت ضد درد دارد و همچنین به دلیل داشتن خاصیت ضد تورم می تواند مانع ورم و التهاب پوست شود.

استفاده از ژل آلوئه ورا را ادامه دهید تا سوختگی کاملا بهبود یابد.

ژل آلوئه ورا غیر از ویژگی ضددرد و ضد التهاب، می تواند بازسازی سلولی انجام دهد و رشد سلول هایی را که عقب مانده اند را بهبود بخشد، یعنی باعث بهبود سریع تر زخم می شود.

۷- میوه ها

میوه ها،غنی از آنتی اکسیدان ها هستند بر طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، میوه ها برای بهبود زود هنگام سوختگی ها، باید به طور مرتب مصرف شوند. گوجه فرنگی،گیلاس و زغال اخته ها،منبع خوبی از آنتی اکسیدان میباشند و برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند.

۸- زرد چوبه

خوب است که زرد چوبه را به شکل پودر،مخلوط با شیر گرم در شب ،هنگام خواب مصرف کنید زرد چوبه، برای درمان و کاهش التهاب بسیار موثر است.

۹- شیر

شیر هم یکی از درمان‌های خانگی است که برای درمان سوختگی پوست از آن استفاده می‌شود. چربی‌های موجود در شیر خود خاصیت تسکین دهندگی و ضدعفونی کنندگی دارند. به همین دلیل بسیاری از افراد از آن به‌صورت زیر استفاده می‌کنند.

شیر را داخل ظرف یا کاسه‌ای بریزید
قسمت سوخته بدن را در صورت امکان به مدت ١۵ دقیقه در آن غوطه‌ور کنید
می‌توانید با پارچه یا دستمال نیز شیر را روی زخم بمالید
این فرایند را روزی چندین بار انجام دهید

۱۰- ماست

خواص خنک‌کنندگی و تسکین دهندگی ماست، آن را به‌عنوان یک درمان خانگی سوختگی پوست بسیار محبوب کرده است. این ماده به‌سرعت درد ناشی از سوختگی را از بین می‌برد. طرز استفاده از آن به‌صورت زیر است.

یک پیاله ماست سرد را در دسترس داشته باشید
آن را روی جای سوختگی بمالید
به مدت نیم ساعت اجازه دهید ماست روی پوست شما بماند
سپس آن را شستشو دهید
هر موقع احساس درد داشتید این کار را تکرار کنید

 چند نکته

– شما می توانید گیاه آلوئه ورا را در آشپزخانه خود نگه دارید و به هنگام نیاز از آن استفاده کنید. این گیاه برای رشد خود نیاز به کمی آب و نورطبیعی و مکان گرم دارد.

 – بعضی از افراد از کره برای سوختگی های کوچک در آشپزخانه استفاده می کنند. باید در نظر داشت که کره و مارگارین گرما را در خود نگه می دارند و آسیب بیشتری را به پوست فرد می رسانند. بنابراین هرگز از کره و روش های غیر علمی برای درمان سوختگی در منزل استفاده نکنید.

تاریخ: 23 ژوئن 2022
نویسنده: ملیکا صمدی
برچسب ها:
نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت