نایت ملودی » سلامت » تغذیه » در رابطه با تغذیه ی خود اطلاعات کافی داشته باشید

در رابطه با تغذیه ی خود اطلاعات کافی داشته باشید

بین مواد غذایی مشابه، انتخاب کدامشان به صرفه تر و سالم تر است، خواندن این پرسش و پاسخ ها می تواند کمک تان کند….

۱) گوشت قرمز یا سوسیس؟

▪ گوشت قرمز: یک تکه گوشت کاملا پخته شده، نسبت به سوسیس، هم کالری کمتری دارد و هم نمک کمتری. به علاوه، بهتر است گوشتی که مصرف می کنید، بدون چربی و رگ و پی باشد.

۲) چای یا قهوه؟

▪ چای: چای سبز یا سیاه گزینه های بهتری نسبت به قهوه هستند. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای سلامت قلب و عروق خونی مفیدند و می توانند در پیشگیری از سرطان هم کمک کننده باشند.

۳) سیر تازه یا پودر سیر؟

▪ سیر تازه: هرچند که تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نشده اما مطالعات زیادی نشان داده اند که سیر تازه در کاهش کلسترول چندان هم موثر نیست ولی در مورد خواص درمانی دیگر آن هنوز جای تحقیق بیشتری وجود دارد. از طرفی، ترکیباتی در سیر وجود دارد که به سادگی خراب می شود و اگر سیر به صورت پودر درآید امکان آلوده شدن آن بیشتر است. همچنین اگر بخواهید سیر را به صورت پودر مصرف کنید، باید از مقدار بیشتری نسبت به سیر تازه استفاده کنید تا همان فایده را داشته باشد، بنابراین سیر تازه انتخاب سالم تری است.

۴) میوه تازه یا خشک؟

▪ میوه تازه: حجم زیاد آب موجود در میوه تازه که تقریبا ۸۰ درصد آن را تشکیل می دهد، کمک می کند تا کالری کمتری به بدن برسد. اما اگر قصد نگهداری طولانی مدت دارید و می خواهید همیشه میوه در دسترس تان باشد آن را به صورت خشک شده مصرف کنید.

۵) کلم بروکلی یا گل کلم؟

▪ کلم بروکلی: جذب فیبر کلم بروکلی ۲ برابر جذب فیبر گل کلم است.

۶) آبمیوه یا خود میوه؟

▪ میوه: آبمیوه نه تنها قند بیشتری را وارد بدن می کند بلکه سبب محروم شدن بدن از یک ماده مغذی مهم در میوه یعنی فیبر می شود.

۷) قند طبیعی یا شکر سفید؟

▪ هیچ کدام: هر دو، قند ساده دارند و نمی توان از نظر ارزش غذایی هیچ مزیتی را نسبت به دیگری قایل شد.

۸) آب گازدار یا سودا؟

▪ آب گازدار: از آنجا که برای تولید سودا از بی کربنات سدیم استفاده می شود، می توان ادعا کرد که این نوشابه ها پر از نمک هستند. در واقع در این رقابت، آب گازدار با ۳ میلی گرم سدیم در مقابل سودا با ۷۰ میلی گرم سدیم برنده بی چون و چرا است.

۹) گوشت راسته یا گوشت دنده؟

▪ گوشت راسته: ۳۰۰ گرم از گوشت راسته گوسفند ۳۲۵ کیلوکالری و ۱۳ گرم چربی دارد، در حالی که همین مقدار گوشت قسمت دنده ۴۲۳ کیلوکالری و ۲۳ گرم چربی دارد.

۱۰) سس آماده یا خانگی؟

▪ سس خانگی: محصولات خانگی عموما سالم تر از مواد غذایی کارخانه ای هستند. وقتی خودتان سس درست می کنید، می توانید از چربی های اشباع نشده ای مثل روغن زیتون به جای روغن های ناسالم استفاده کنید. ضمن اینکه سس های حاضری، مقدار زیادی نمک و افزودنی های دیگر دارند.

۱۱) گوجه فرنگی تازه یا سس؟

▪ هر دو: گوجه فرنگی، آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن دارد که در پیشگیری از سرطان پروستات و چند نوع سرطان دیگر بسیار موثر است. این ماده فقط در جریان پخت گوجه فرنگی از دیواره سلولی آن رها می شود و بدن می تواند آن را جذب کند. به علاوه این آنتی اکسیدان، قابل حل در چربی است و مصرف سس گوجه ای که با اندکی روغن زیتون تهیه شده باشد به جذب بیشتر این ترکیب کمک زیادی می کند.

۱۲) سیب یا پرتقال؟

▪ سیب: می گویند سیب میوه بهشت است. نتایج تحقیقی که در دانشگاه ناتینگهام انجام شده، نشان داده است بیمارانی که در هفته دست کم ۵ عدد سیب می خورند عملکرد ریه هایشان بهتر شده، خس خس سینه آنها کاهش یافته و نشانه های آسم در این افراد بسیار کمتر شده است. شما می توانید سیب را خام بخورید یا کیک سیب بپزید، حتی می توانید سیب را ریز کنید و در سالاد بریزید یا اینکه به صورت کمپوت مصرفش کنید.

۱۳) ناهار سنگین یا سبک؟

▪ ناهار سبک: خوردن چند وعده غذای سبک در طول روز بهتر از یک وعده غذای سنگین و مفصل است. پخش کردن کالری دریافتی در طول روز، قند خون و سطح انسولین را ثابت نگه می دارد، استرس و خستگی را از بدن دور می کند و از کسالت پس از ناهار جلوگیری می کند. همه این اتفاقات خوب به این خاطر است که ناهار سنگین نخورده اید.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت