مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » خانواده » چطور می توانم به کتاب خواندن عادت کنم؟

چطور می توانم به کتاب خواندن عادت کنم؟

با توجه به تأثیر آموزش در پیشرفت اجتماعی، فرهنگی کشور، ترویج فرهنگ مطالعه از ارزش‌های دینی و ملی به شمار می‌آید. در فرهنگ و تمدن اسلامی، کتاب جایگاه ویژه‌ای دارد و همواره به آن عنایتی خاص شده است.چگونه به مطالعه‌کردن عادت کنم؟ برای شروع مطالعه روزانه چه کتابی مناسب‌تر است؟چگونه یک کتاب را بخوانم و اصلا چطور یک کتابخوان شوم؟ پرسش‌هایی که ذهن هر فرد در شروع فرآیند عادت به مطالعه با آن روبه‌رو می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعه محققان دانشگاه کینگستون انگلیس، گرچه ممکن است افرادی که زیاد کتاب می خوانند در مواقعی تا حدودی غیر اجتماعی به نظر برسند، اما واقعیت این است که کتاب خواندن می تواند انسان را مهربانتر و دلسوزتر کند.

به گفته محققان، افرادی که مشاهده تلویزیون را ترجیح می دهند، رفتاری کمتر دوستانه دارند و دیدگاه های دیگران را کمتر درک می کنند، اما در مقایسه با آنها، کتابخوان ها بیشتر احتمال دارد که رفتار اجتماعی داشته باشند.

به گزارش روزنامه دیلی میل،محققان در این مطالعه، ۱۲۳ شرکت کننده را در خصوص علاقه آنها برای کتاب خواندن، تماشا کردن تلویزیون، بازی کردن و مهارت های ارتباطی میان فردی آنها، مورد بررسی قرار دادند، مانند میزان درک احساسات دیگران و این که آیا به دیگران کمک می کنند یا خیر.

نتایج این بررسی نشان داد که در مقایسه، افراد کتاب خوان رفتار اجتماعی مثبت تری داشتند.

محققان اخیرا در کنفرانس انجمن روانشناسی انگلیس در برایتون، با ارائه نتایج مطالعه جدید گفتند که علاقمندان به مطالعه ماجراهای تخیلی، رفتار اجتماعی مثبت تری دارند، افرادی که داستان های درام می خوانند، احساس همدلی بیشتری نیز با دیگران دارند و علاقمندان به مطالعه کتاب های تجربی، این توانایی را دارند که موضوعات را از دیدگاه های مختلف درک کنند.

براساس یافته این محققان، طرفداران مطالعه کتاب های کمیک احتمالا بیشترین نمره را در زمینه ارتباط برقرار کردن با دیگران کسب می کنند.

به باور محققان، این مطالعه نشان می دهد که کتاب خواندن به افراد امکان می دهد دیدگاه های مختلف را بفهمند و در نتیجه دیگران را بهتر درک کنند.

با این حال، آنها خاطرنشان کردند که این مطالعه دال بر وجود یک رابطه علت و معلولی نیست.

اسلام، معجزه‌اش کتاب است و نخستین پیام آن، امر به خواندن است. در روایات نیز به اصل هدیه‌دادن، به منظور افزایش محبت بسیار تأکید و سفارش شده است؛ به همین منظور در این مطلب سعی کرد‌ه‌ایم  به اختصار به بیان ۵ راهکار در مورد نحوه کتابخوانی بپردازیم.

قدم اول، دوست‌داشتن 

نخستین پیشنهاد ما این است: اگر کتابی را دوست ندارید، نخوانید. نخستین قدم برای کتابخوان‌شدن، دوست‌داشتن است.

زندگی آن‌قدر هم بلند نیست که ما با دوست‌نداشته‌هایمان آن را طی‌ کنیم. پس در کتابخوانی هم توجه کنید، کتابی را انتخاب کنید که دوست دارید و از خواندن آن لذت می‌برید.

اگر می‌خواهید یک کتابخوان حرفه‌ای شوید، نخست کتاب را پیش چشم قرار دهید و ببینید آیا از خواندن این کتاب لذت می‌برید یا خیر؟ می‌توانید بخش کوتاهی از کتاب برگزیده خود را هم بخوانید.

اگر ارتباط برقرار کردید، آن کتاب را برای مطالعه انتخاب کنید.

با کتاب همراه شویم 

یکی از راه‌های ترویج کتابخوانی در دسترس‌‌بودن آن است. در میان درگیری‌ها و مشغله‌های روزانه زمان‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان از آن به‌عنوان فرصتی برای کتابخوانی بهره برد.

در زمان‌هایی که به کتاب دسترسی داشته باشیم؛ بهترین زمان برای کتابخوانی است؛ زمان‌‌های انتظار، مترو و… . اگر آدمی نیستید که به سادگی کتاب دست‌تان بگیرید و بخوانید، در مرحله اول همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید و هرکجا که می‌روید، با خود ببرید.

می‌توانید از کتاب‌های کم‌حجم هم استفاده کنید. اگر هم علاقه‌ای به حمل کیف و کتاب ندارید، استفاده از کتابخوان الکترونیکی را پیشنهاد می‌کنیم.

تعیین زمان ‌کتابخوانی 

شما چه ساعتی در روز غذا می‌خورید؟ پاسخ به این سوال برای شما ساده است؛ چون شما زمان‌های مشخصی را برای صرف غذا تعیین کرده‌اید.

این موضوع را در حوزه کتابخوانی نیز باید دنبال کنید. زمان‌های مشخصی را برای کتابخوانی تعیین کنید. به‌طور مثال، پیش از خوابیدن زمان مناسبی برای کتابخوانی است؛ این یک راه عالی برای پایان‌دادن به روز است و راهی موثر برای آرامش قبل از خواب.

شما می‌توانید این زمان را برای کتابخوانی انتخاب کنید. اگر شما یک مهلت تعیین‌شده برای اتمام کتاب داشته باشید، می‌توانید مطمئن باشید که زمان لازم برای خواندن آن کتاب را در بین روز و شب‌هایتان پیدا می‌کنید.

از کتابخوانی لذت ببرید 

چرا از کتابخوانی لذت نمی‌بریم؟ پرسشی که تعدادی از افراد مطرح می‌‌‌کنند؛ یکی از دلایل عدم لذت کتابخوانی؛ نبود مکان مناسب برای کتابخوانی است.

شما می‌توانید برای خواندن کتاب، به کتابخانه بروید. شاید مدت‌هاست به کتابخانه نرفته‌اید، اما بهتر است مجددا سری به یک کتابخانه بزنید.

امروزه کتابخانه‌ها نسبت به قبل فضاهای بهتری را دارا هستند؛ فضای بسیار مناسبی برای کتابخوانی. اگر هم رفت‌وآمد به کتابخانه برایتان سخت است.

نحوه کتاب‌خواندن هم می‌تواند در میزان لذت کتابخوانی تاثیرگذار باشد. دقت کنید ‌لحن، آهنگ بیان و حالت چهره‌تان را با متن هماهنگ کنید.

اشتراک‌گذاری کتاب

دوستان کتابخوان برای خود بیابید؛ یک اصل بین کتابخوان‌های حرفه‌ای رایج است: آدم‌هایی که عاشق کتاب هستند، سعی می‌کنند با دیگر آدم‌‌های عاشق کتاب متصل شوند.

دوستان کتابخوان، کتاب‌های پیشنهادی بسیاری دارند، حتی شما می‌توانید کتاب‌‌هایتان را با آنها به اشتراک بگذارید.

کتاب قرض دهید و کتاب قرض بگیرید. وقتی رابطه نزدیک با چنین کسانی پیدا می‌کنید، میل شما هم به خواندن هم افزایش پیدا می‌کند. اصلا می‌توانید در یک شبکه اجتماعی تجربیات خود را از یک کتاب با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

در مورد کتابی که خوانده‌اید، در فضای مجازی با دوستان خود صحبت کنید.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت