نایت ملودی » سلامت » دهان و دندان » از دندان های شیری فرزندتان مراقبت کنید..!

از دندان های شیری فرزندتان مراقبت کنید..!

خوب حالا که دندان‌های کودک شما در حال رشد است، باید به فکر مراقبت از آن باشید. اگرچه دندان‌های شیری به طور موقت در دهان کودک قرار دارند، سلامت آن‌ها برای لثه کودک و به وجود آمدن دندان‌های دائم ضروری است. به همین خاطر باید مطمئن باشید که دندان‌های در حال رشد کودک به بهترین وجه ممکن مورد مراقبت قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم ترفندها و نکاتی را برای مراقبت از دندان‌های کودک بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

بعد از هفته ها آبریزش دهان و بی قراری کودک، در نهایت می بینید که اولین دندان کودک روی لثه اش جوانه می زند. در طول سال های بعد خط لبخند کودک تان با دو ردیف دندان جایگزین می شود. دندان های کودک اگرچه کوچک است اما آن ها خیلی مهم هستند. آنها همانند محافظ دندان برای بزرگترها هستند. بدون وجود یک ردیف منظم از دندان ها، کودک با جویدن و واضح صحبت کردن مشکل خواهد داشت. به خاطر همین است که مراقبت از دندان های شیری کودک و نگه داری آن اهمیت دارد.

باید همین الان مراقبت از لثه را شروع کنید. اما در ابتدا این مراقبت نیاز به مسواک و خمیردندان ندارد. به جای این کار مراحل زیر را پیش بروید.
♦ از یک پارچه نرم و مرطوب یا یک تکه گاز پانسمان استفاده کنید.
♦ به آرامی حداقل دو بار در روز لثه کودکتان را پاک کنید.
♦ این کار را بعد غذا و قبل خواب انجام دهید.

این کار باکتری ها را از بین می برد و از چسبیدن آن ها به دندان جلوگیری می کند. این کار باعث می شود باکتری هایی که پشت پلاک چسبنده دندان هستند و باعث آسیب به دندان نوزاد می شود را از بین ببرد.

مسواک زدن دندان نوزاد
وقتی اولین دندان نوزاد جوانه زد کم کم می توانید دندانش را مسواک بزنید. می توانید یکی از موارد زیر استفاده کنید.
– مسواک نرم
– مسواک با سر کوچک
– مسواک دسته بزرگ
ابتدا مسواک را خیس کنید. به محض اینکه دندان جوانه زد شما می توانید استفاده از خمیر دندان را شروع کنید اما به اندازه یک دانه برنج از آن استفاده کنید. وقتی به سن سه سالگی رسید می توانید کمی مقدارش را بیشتر کنید. به آرامی دندانش را از جلو به عقب مسواک بزنید.

باید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند خودش مسواک بزند برایش مسواک بزنید. بر فرآیند مسواک زدن کودکتان تا زمانی که بدون کمک بتواند دهانش را بشورد و تف کند نظارت داشته باشید. مراقب هر نشانه ای از خرابی مثل لکه های سفید یا قهوه ای یا هر حفره ای بر دندانش باشید. اگر شما یا متخصص اطفال متوجه هر مشکلی شدید حتما او را پیش یک دندان پزشک ببرید. حتی اگر مشکلی هم نبود باید تا یک سالگی اش پیش دندان پزشک برود.

دندان پزشک می تواند توصیه هایی در مورد موارد زیر به شما بدهد:
– مراقبت از دندان های شیری کودک
– دندان درآوردن
– دهان شویه
– مکیدن انگشت

  وقتی اولین دندان نوزاد جوانه زد کم کم می توانید دندانش را مسواک بزنید

دندان درآوردن کودک
حدود دو سال طول می کشد که کل دندان های نوزاد روی لثه اش قرار بگیرد. فرآیندی که هر دندان ظاهر می شود را دندان درآوردن می گویند. این زمان پر تلاشی برای شما و نوزادتان است. دندان در آوردن سخت است. به همین خاطر است که نوزاد برای روزها و هفته ها قبل در آمدن هر دندان گریه و بی قراری می کند. نوزادان نشانه های دیگری برای دندان درآوردن از خود نشان می دهند که شامل موارد زیر می شود:
– تراوش آب دهان
– ورم کردن لثه ها
– دمای بالای بدن

در اینجا ایده هایی ارائه می دهیم که نوزاد از درد دندان درآوردن رهایی یابد:
– حلقه های دندانی
بگذارید نوزاد یک حلقه دندانی تمیز و خنک یا یک پارچه سرد را بجود. هر چیز کوچکی که باعث خفگی اش شود را به او ندهید. از حلقه های دندانی که داخلشان مایعی وجود دارد ندهید چون ممکن است پاره شود.

– مالش لثه
لثه نوزاد را با انگشت تمیز مالش دهید.

– کاهش دهنده درد
کاهش دهنده های موضعی درد را بر روی لثه مالش دهید. آن هایی که بنزوکایئن دارند نباید برای دندان استفاده شود. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که این محصولات می تواند اثرات جانبی تهدید کننده و خطرناک داشته باشد.

گاهی اوقات برای کاهش درد به نوزاد استامینفون بدهید اما قبلش از دکتر مشورت بگیرید. هیچ وقت به نوزاد آسپیرین ندهید. چون باعث مشکلات نادر اما خیلی جدی که سندروم ری یا نشانگان ری نامیده می شود در بچه ها می شود.(نوعی عملکرد یا بیماری مغز که نشانه های آن استفراغ کاهش هشیاری تشنج و … است). اگر بچه شما خیلی زود رنج یا غیر قابل کنترل است با متخصص اطفال در موردش صحبت کنید.

جلوگیری از کرم خوردگی دندان
به علاوه برای مراقبت از دندان نوزاد نیاز به نگهداری دقیقی است. برای جلوگیری از کرم خوردگی شیشه شیر آنها را فقط با چیزهای زیر پر کنید:
– شیرخشک
– شیر مادر
– آب

از دادن آبمیوه، نوشیدنی های گاز دار و شکردار به آن ها بپرهیزید. نوشیدنی های شیرین حتی شیر روی دندان باقی می ماند که می تواند باعث خرابی دندان شود. که خرابی شیشه شیر به آن گفته می شود. باکتری ها از نوشیدنی های شیرین تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که باعث خرابی دندان نوزاد می شود. اگر می خواهید بچه تان را با یک شیشه شیر بخوابانید فقط درون شیشه آب بریزید . از ریختن هر چیز شیرینی مثل شکر یا عسل به شیشه شیر بچه بپرهیزید.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت