نایت ملودی » خانواده » ۱۷ عادت بد که مانع رسیدن به موفقیت است

 ۱۷ عادت بد که مانع رسیدن به موفقیت است

منظور از موفقیت بیشتر این نیست که بیشتر و سخت تر کار کنید، بلکه به این معنی است که هوشمندانه تر و با برنامه ریزی بهتر کارهای خود را به انجام برسانید.

 

برای این منظور بهترین راهکار این است که از کوتاه ترین زمان، بیشترین استفاده را ببرید و اولین قدم برای چنین هدفی نیز، ترک عادت های بد و اشتباه در زندگی است.

 

همه به این امر واقف هستیم که برخی از اشتباهاتی که هر روز آن ها را تکرار می کنیم، می توانند ما را از داشتن کار یا زندگی پیروز و پربار دور نگه دارند. از این رو، لازم است پیش از هرگونه تصمیم گیری، در وهله اول به حذف اشتباهات پرداخته و سپس مسیر مناسب برای تحقق اهداف خود را پیدا کنیم.

 

در این راستا، ما ۱۷ عادت بد که می تواند موجب جا ماندن شما از قافله پیشرفت باشند را معرفی کرده ایم. امید که این مطلب موجب ارتقای کیفیت زندگی شما بشود.

 

تنظیم تکرار برای الارم صبحگاهی 

اگر جزو کسانی هستید که وقتی صبح، ساعت موبایل زنگ می خورد آن را برای ۱۰ دقیقه دیگر تنظیم می کنند، باید بدانید که یکی از بدترین اشتباه ها را انجام می دهید. اسنوزِ ساعت نه تنها کمک نمی کند تا بیشتر بخوابید، بلکه برای سلامتی تان نیز مضر است.

 

به این دلیل که وقتی از خواب بیدار می شوید، غدد بدن به ترشح هورمون های بیداری می پردازند تا شما را برای یک روز کامل آماده و مهیا سازند. وقتی دوباره به خواب می روید، باعث می شوید تا این روند کند شده یا از بین برود. بعلاوه، ۱۰ دقیقه خواب بیشتر باعث سرحال تر شدن شما نمی شود و برای بیرون کردن خستگی از بدن به خواب عمیق نیاز دارید.

 

کار را به خواب ترجیح دادن 

«آریانا هافینگتون» در سخنرانی خود در زمینه «انقلاب خواب» بیان داشته که خواب کامل شبانه به کارائی بیشتر و موفقیت بالاتر منتهی می شود و کمک می کند تا فرد تصمیمات  هوشمندانه اتخاذ کرده و ایده های بزرگ و ارزشمندی به ذهنش خطور کنند.

 

در تحقیقات علمی نیز ثابت شده که میان ناکارآمدی در محل کار و کم خوابی ها و بدخوابی های شبانه ارتباط مستقیم وجود دارد. لایه جلویی مغز که مسوول حل مشکلات مغز است، در اثر کم خوبی کوچک می شود. کار کردن به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته موجب حواس پرتی شده و کارکرد مغز را پائین می آورد.

 

یکی از بهترین ترفندها برای داشتن خواب کافی، این است که کار خود را در ساعت مشخصی تعطیل کرده و به جسم و روح خود استراحت بدهید.

آوردن موبایل به رختخواب 

یکی دیگر از روش های کاربردی برای داشتن خواب کافی و باکیفیت این است که ابزارها و وسایلی که موجب بر هم خوردن خواب می شوند را به رختخخواب نبرید. به طور مثال، نمایشگرهای LEDموبایل، تبلت و لپ تاپ با نورهای آبی خود موجب آسیب دیدن بینائی شده و همچنین موجب توقیف تولید ملاتونین (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب) در مغز می شوند.

 

همچنین دانشمندان ثابت کرده اند، کسانی که ملاتونین پائینی دارند بسیار مستعد افسرده شدن هستند.

 

نخوردن صبحانه 

ذهن و بدن به روش های گوناگونی با هم ارتباط دارند و برای پرانرژی و فعال بودن فقط استراحت کفایت نمی کند و باید موارد دیگری را نیز لحاظ کنید. به گفته یکی از کارشناسان زندگی سالم به نام لیزا دفازیو، صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی برای هر فردی محسوب می شود.

 

هنگامی که از خواب بیدار می شوید، باید چندین ساعت غذا نخوردن خود را جبران کنید. واژه انگلیسی breakfast نیز به مفهوم «باز کردن روزه» است.

 

اولین وعده غذایی به آغاز روند سوخت و ساز بدن و تنظیم قند خون کمک می کند، بنابراین با صرف صبحانه می توانید در تمام طول روز تمرکز و کارائی بیشتر و بهتری داشته باشید. وقتی میزان قند خون کاهش می یابد، تمرکز کردن روی موضوعات گوناگون سخت تر شده و شما احساس خستگی و آسیب پذیری بیشتری خواهید داشت و کم صبرتر خواهید شد.

 

توجه داشته باشید که برای صبحانه غذاهای مناسبی انتخاب کنید. به طور مثال، غذاهای حاوی کربوهیدرات، موجب افزایش قند خون می شود و خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند همانند میوه ها و دانه های خوراکی موجب ثبات قند خون می شوند.

 

معوقه کردن کارها و انجام آن ها در ساعات پایانی روز 

بسیاری از مردم کارهای آسان و سبک را در ابتدای روز انجام می دهند و مسوولیت های سنگین تر و دشوارتر را برای ساعات پایانی می گذارند. این یک عادت اشتباه و طرز فکر نادرست است و باعث می شود که در آخر هم نتوانید هیچ کدام از کارهای خود را به درستی انجام دهید.

 

محققان ثابت کرده اند، کسانی که کارهای سخت تر را در ساعات ابتدائی روز انجام می دهند، با موفقیت بیشتری می توانند وظایفشان را به انجام برسانند.

 

چک کردن ایمیل در طول روز 

دسترسی مداوم به اینترنت در طول روز این اشکال را دارد که دائم ایمیل ها و پیغام های دریافتی خود را چک می کنید. متاسفانه هر بار که این کار را انجام می دهید، دست کم ۲۵ دقیقه از ساعت کاری خود را از دست می دهید. بعلاوه، چک کردن پی در پی نامه های دریافتی موجب حواس پرتی و گیج شدن شما خواهد شد.

 

به جای این کار، موبایل خود را بی صدا کرده و تب ایمیل هایتان را ببندید، در عوض ۳۰ دقیق کامل و عمیق کار کنید.

 

خوردن غذاهای ناسالم برای ناهار 

برای اینکه انرژی کافی برای تمام روز خود داشته باشید، باید غذاهای سالم میل کنید. غذاهای چرب که قند بالایی دارند باعث می شوند تا خواب آلوده شده و فقط تا ۳ بعدازظهر انرژی داسته باشید. در عوض، غذاهای حاوی پروتئین، سبزیجات یا خوراکی هایی که شامل چربی های مفید هستند را صرف کنید.

 

قوانین اخلاقی 

یکی از دشوارترین بخش های تعیین و اجرای عادات جدید این است که خودمان را گول نزنیم و به اصول اخلاقیِ قوانینی که برای خودمان وضع کرده ایم، پایبند باشیم.

 

اینکه مثلا بعد از یک هفته صرفه جوئی یا رژیم غذایی خودمان را شایسته ولخرجی یا صرف غذاهای گران و پر حجم بدانیم، در واقع نوعی بر هم زدن قوانین و تقلب است و باعث می شود به هدف خود در راستای دستیابی به زندگی بهتر نرسید.

 

به جای فکر کردن به اینکه که من همیشه در حال سخت کوشی هستم و محدودیت های زیادی برای خودم درست می کنم، به این فکر کنید که با این روند می توانید پیشرفت کرده، پول بیشتری پس اندازه کرده و کارهای جدیدی انجام دهید. به بخش خوب ماجرا نگاه کنید.

 

عدم توانایی در اولویت بندی کردن کارها 

برخی از افراد تصور می کنند برای رسیدن به موفقیت، باید اهداف متعددی در سر داشته باشند که اگر یکی از آن ها با مشکل مواجه شد، بتوانند گزینه های دیگری را جایگزین کنند. اما این روش نتیجه خوبی ندارد و محکوم به شکست خواهد شد.

 

وارن بافت، یکی از ثروتمندان جهان، ایده نابی برای این موضوع دارد. یک روز او متوجه می شود که خلبان شخصی او نتوانسته به اهداف خود در زندگی دست پیدا کند، بنابراین بافت از او خواسته تا ۲۵ موردی که دوست دارد پیش از مرگ به آن ها برسد را یادداشت کند. سپس بدون اینکه به وی راه مشخصی را نشان دهد، از او خواسته تا ۵ آیتم از مهم ترین خواسته هایش را مشخص کرده و بقیه را کنار بگذارد.

 

با این روند، شما می توانید در مسیر مشخص و معینی حرکت کرده و موفقیت های بیشتری را برای خود رقم بزنید.

 

برای رسیدن به موفقیت از کوتاه ترین زمان، بیشترین استفاده را ببرید‎

 

نشستن در تمام طول روز 

مرچانت، مشاور تجارت و نویسنده کتاب، در بخشی از راهکارهای پیشنهادی خود، برگزاری جلسه کاری در حال راه رفتن را برای توسعه بهتر شرکت ها پیشنهاد داده است.

 

وی اعتقاد دارد، تنفس هوای تازه و صحبت کردن در فضای باز، نسبت به نشستن در اتاق کنفرانس و نوشیدن قهوه تاثیر بسیار بهتری دارد و به اتخاذ تصمیمات درست تر و بیان ایده های ناب تر منجر می شود.

 

انجام چند کار به طور همزمان 

در حالی که بسیاری از مردم تصور می کنند که در انجام چند کار همزمان بهترین هستند، اما تحقیقات علمی ثابت کرده که فقط ۲ درصد از جامعه چنین قابلیتی را دارند.

 

بنابراین، انجام چند کار به طور همزمان برای بقیه مردم یک عادت بد محسوب شده و باعث می شود تا تمرکز کمتری روی مسوولیت هایشان داشته و کارائی ضعیف تری نیز داشته باشند.

 

نادیده گرفتن ورزش 

تحقیقات علمی ثابت کرده که ورزش های صبحگاهی و عصرگاهی موجب افزایش میزان و کیفیت خواب افراد می شود. بر اساس یک آزمایش علمی، مشخص شده که یک ساعت ورزش کردن، تا ۴۵ دقیقه خواب را بیشتر می کند. این خواب، کیفیت بالاتری هم دارد و در نتیجه، در طول روز انرژی و کارائی زیادی خواهید داشت.

 

انجام تمرینات ورزشی به طور مداوم باعث می شود حافظه بهتر، استرس کمتر، روحیه بهتر و بدن سالم تری داشته باشید.

 

وب گردی های بی هدف 

از آنجا که همه ما همیشه به اینترنت دسترسی داریم، وقتی یک فکری به ذهنمان خطور کرده و سوالی برایمان پیش می آید، خیلی سریع در اینترنت آن را جست و جو می کنیم. پیشنهاد کارشناسان زندگی سالم این است که این افکار و سوالات را روی یک کاغذ بنویسید و وقتی کاری برای انجام ندارید، به دنبال پاسخ آنها بگردید.

 

برنامه ریزی های زیاد 

بسیاری از افراد منظم که به دنبال موفقیت و پیشرفت هستند، برای افزایش کارائی خود برای هر ساعت زندگی شان برنامه ریزی دقیق دارند. اما متاسفانه همه بخش های زندگی روی برنامه پیش نمی رود و اتفاق های ناخواسته همیشه در کمین انسان هستند.

 

به همین منظور، بهترین کار این است که فقط برای ۴ یا ۵ ساعت از زندگی خود برنامه ریزی داشته باشید و بقیه آن را آزاد بگذارید که دستتان برای انجام کارهای متفرقه هم باز باشد.

 

عدم برنامه ریزی 

گفته می شود بهتر است در اولین قدم تعیین کنید که نتیجه نهایی قرار است چه باشد و سپس برای دستیابی به آن، برای خود قدم های کوچک مشخص کرده و به انجام برسانید. با این کار، در میانه مسیر می توانید عملکرد خود را ارزیابی کرده و ببینید که آیا در راه صحیح قرار دارید یا خیر؛ و در صورت لزوم، مسیر برنامه ریزی را تغییر دهید تا به بهترین و مناسب ترین نتیجه برسید.

 

برگزاری و شرکت در جلسات متعدد 

هیچ چیز به اندازه برگزاری جلسه های کاری غیرضروری نمی تواند به بازدهی بالا و موفقیت بیشتر صدمه وارد کند. در دنیای کنونی که انواع ویدئوچت، مسنجرها و اپ های پیام رسان وجود دارند، بهتر این است که جلسه های کاری فقط برای مسائل ضروری و معرفی محصولات جدید برگزار شود، نه اتفاق های ساده و روزمره.

 

«بابی هریس»، بنیانگذار کمپانی BlueGrace Logistics در این رابطه بیان داشته، مردم جلسه کاری را خیلی قبول ندارند، مگر اینکه فرد برگزار کننده دستور جلسه ی برنامه ریزی شده داشته باشد و تعیین کند که به چه میزان زمان نیاز دارد. تازه پس از اعلام زمان هم، هریس پیشنهادش این است که نصف زمان درخواستی برای برگزاری جلسه را به فرد متقاضی بدهند.

 

ایده آل گرا بودن 

بر اساس اظهارات نویسنده کتاب «Alain de Botton»، فارغ از تنبلی، ریشه طفره رفتن از کار، ترس از این است که نتوانید آن را به درستی انجام دهید.

 

وی بیان داشته که: «ما فقط زمانی کار را آغاز می کنیم که ترس از انجام ندادن کارها  بر ترس بر درست انجام ندادن وظایف غلبه کند. و این مساله کمی زمان گیر خواهد بود.»

 

یکی از بهترین راهکارهای مقابله با طفره رفتن و تنبلی این است که از ایده آل گرایی دست برداشته و به جای جزئیات روز، روی کلیت امور تکیه کنید.

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت