حتما شما هم از تفاوت قیمت ایملنت دندان در مراکز مختلف متعجب شده اید. در این پست از نایت ملودی مصاحبه ای با دکتر صادق آقاجری از متخصصان بنام ایمپلنت و جراحی لثه با سابقه بیش از ۱۰۰۰۰ واحد ایمپلنت ترتیب داده ایم تا به قسمتی از سوالات شما در این مورد پاسخ دهیم.

جناب دکتر چه عواملی بر روی قیمت ایمپلنت موثر اند؟

عواملی مانند برند سازنده ایمپلنت ،ضمانت شدن ایمپلنت ، دستمزد متخصص ایمپلنت و عوامل دیگر می توانند در این مورد موثر باشند.

حدود قیمت ایمپلنت چقدر است؟

در حال حاضر (فروردین ۱۳۹۷) انجام یک واحد ایمپلنت استاندارد بدون پوشش بیمه بین ۲ تا ۴ میلیون تومان هزینه در بر دارد که شامل هزینه ایمپلنت ،دستمزد جراح و هزینه روکش می شود.

چطور در برخی مراکز تبلیغاتی مبنی بر انجام ایمپلنت یک تا یک و نیم میلیون تومانی انجام می شود؟

در برخی موارد قیمتی که در تبلیغات و برای جذب مشتری ارائه میشود واقعی نیست و تا پایان دوره تحت عناوین مختلفی مانند هزینه پودر استخوان، هزینه روکش و … از مشتری مبلغ جداگانه دریافت می شود و یا پس از مراجعه فرد بیمار او را از گذاشتن ایملنت ارزانی که در تبلیغات به آن اشاره شده است (و وجود خارجی نیز ندارد) منصرف کرده و در نهایت نظر او را به سمت یکی از مدل های با قیمت بالا تر سوق میدهند.

به نظر شما مهم ترین عامل در قیمت ایمپلنت چیست؟

در صورتی که بهترین برند ایمپلنت هم توسط فردی غیر متخصص برای شما مورد استفاده قرار گیرد ممکن است عواقب ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد. بسیاری از دندان پزشکان با گذراندان یک دوره کوتاه مدت و صرفا برای کسب تجربه خود ممکن است در ابتدا قیمت های وسوسه انگیزی را به شما پیشنهاد دهند اما عوارض ثانویه و هزینه های جایگزینی و ترمیم حاصل از بی تجربگی آن ها در نهایت بسیار بیشتر از هزینه انجام ایمپلنت توسط یک فرد متخصص تمام می شود. بنابراین اطلاع از سابقه متخصص و این که تا به حال چند واحد ایمپلنت کار کرده است قطعا مهم ترین عامل در قیمت و کیفیت ایمپلنت به شمار می رود.

جناب دکر آقاجری از میان برند های ایمپلنت موجود در بازار ایران شما استفاده از کدام برند را به بیماران پیشنهاد میکنید؟

در ایران معمولا از ایمپلنت های کره ای، اروپایی و آمریکایی استفاده می شود. اما کشور سازنده ایمپلنت تنها فاکتور مداخله کننده در کیفیت آن محسوب نمی شود. ایمپلنت های کره ای خود به چندین گروه تقسیم می شوند. همین طور بسیاری از ایمپلنت های اروپایی هم در بازار وجود دارند که قیمت و کیفیت آن ها حتی کمتر از محصولات کره ای میباشد. تشخیص ایمپلنت مناسب و آگاهی از کیفیت برند های مختلف برای بیماران امری دشوار است و پیشنهاد بنده این است که بیماران ابتدا جراح مورد نظر را انتخاب نمایید و سپس جراح است با توجه به میزان تجربه خود و همچنین بودجه بیمار ایمپلنت مناسب را با رعایت انصاف به او معرفی خواهد کرد.

پیش تر در صحبت هایتان اشاره کردید که ضمانت داشتن ایمپلنت در قیمت آن موثر است. مگر ایمپلنت ها نیز ضمانت نامه دارند؟

خیر، در برخی موارد (کمتر از ۳ درصد) حتی در صورتی که متخصص از تجربه بالایی هم برخوردار باشد ممکن است ایمپلنت شما در مرتبه اول جوش نخورد و به اصطلاح Fail گردد. ضمانت ایمپلنت به حالتی گفته می شود که در صورت Fail شدن یک ایمپلنت دیگر بدون هزینه برای شما گذاشته شود و هزینه های جانبی مانند پودر استخوان و … نیز برای بار دوم از شما دریافت نگردد.