در این مطلب از سری مطالب آموزشی ، همراه شما خواهیم بود با معرفی پلی سوربات و انواع آن و همچنین کاربردهای آن در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود تا با این ماده شیمیایی بیشتر آشنا شوید.

پلی سوربات و معرفی آن

پلی سوربات به عنوان یکی از مهمترین امولسیفایر برای تولیدات آرایشی بهداشتی و غذایی شرکت های تولید کننده آن است که امروزه در بسیاری از تولیدات آرایشی و بهداشتی و غذایی استفاده می شود. آواشیمی صبا محصولاتی مانند پلی سوربات ۲۰ ، پلی سوربات ۶۰ ، پلی سوربات ۸۰ را از برترین شرکت‌های تولید کننده تهیه کرده و در کنار سایر محصولات خود به مشتریان خود عرضه می کند.

معرفی پلی سوربات ۶۰

پلی سوربات ۶۰ یا توئین ۶۰، با نام کامل پلی اکسی اتیلن (۲۰) سوربیتان مونو استئارات، یک ماده تشکیل دهنده از سوربیتول، اسید استئاریک (C18) و اکسید اتیلن است. این ماده عمدتاً به عنوان امولسیفایر در مواد غذایی و حل کننده و سورفکتانت در لوازم آرایشی استفاده می شود.

مانند سایر پلی سوربات ها، عدد ۶۰ بعد از پلی سوربات به معنای نوع اسید چرب است، در اینجا مونو استئارات است. عدد ۲۰ زیر پلی اکسی اتیلن تعداد کل گروه های اکسی اتیلن را در ساختار مولکول نشان می دهد.

طبق گفته FDA، این ماده با واکنش اسید استئاریک با سوربیتول برای بدست آوردن سوربیتان مونو استئارات و سپس با اکسید اتیلن متراکم می شود. این ماده مخلوطی از اترهای اتوکسیله استرهای اسید استئاریک و پالمتیک سوربیتول و مونو و دی آنیدریدهای آن و سایر ترکیبات مرتبط است.

توئین ۶۰ یک ترکیب چند ترکیبی مصنوعی است که می تواند به عنوان سورفکتانت، امولسیفایر، حل کننده، تثبیت کننده در مواد غذایی، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده شود.

این ماده به ترکیبات مبتنی بر آب و روغن کمک می کند تا به راحتی ترکیب شوند و از جدا شدن آنها در غذا جلوگیری کند. پلی سوربات ۶۰ و ۸۰ بیشتر در مواد غذایی از دسته پلی سوربات ها استفاده می شود، اما ماده پلی سوربات ۸۰ بیش از ۶۰ در مواد غذایی استفاده می شود.

تا به این جای مطلب با یکی از انواع پلی سوربات آشنا شدید ، در ادامه به معرفی یکی دیگر از این ماده شیمیایی خواهیم پرداخت.

معرفی پلی سوربات ۸۰

پلی سوربات ۸۰ یا توئین ۸۰ یک مایع چسبناک طلایی رنگ است و از سوربیتان پلی اتوکسیله (ترکیبات شیمیایی حاصل از کم آبی الکل قند) و اسید اولئیک، اسید چرب موجود در چربی های حیوانی و گیاهی ساخته شده است.

پلی سوربات ۸۰ به عنوان امولسیفایر یا کف زدا در غذاها، ویتامین ها، داروها و واکسن ها استفاده می شود. توئین ۸۰ به عنوان کف‌زدا برای فرآیند تخمیر برخی از شراب‌ها و همچنین برای چسباندن برخی بستنی‌ها و سایر «پودینگ‌ها» استفاده می‌شود تا بافت خامه‌ای آن‌ها بدون جدا شدن حفظ شود. همچنین برای حجیم کردن غذاها و صاف نگه داشتن سس ها استفاده می شود.

همچنین توئین ۸۰ می تواند به عنوان یک سورفکتانت در صابون ها و مواد آرایشی و همچنین به عنوان یک حل کننده عمل کند و به حل شدن مواد کمک می کند تا راحت تر با هم ترکیب شوند.

این ماده در برخی از واکسن ها و همچنین در برخی ویتامین ها و مکمل ها استفاده می شود. پلی سوربات ۸۰ برای بهبود قوام کپسول های ژل و پخش شدن قرص ها در معده استفاده می شود.

توئین ۸۰ یک ماده همه کاره و مفید است، بنابراین در تعداد کمی از محصولات موجود است. در اینجا یک لیست کوتاه و کلی از جایی که این محصول یافت می شود آورده شده است:

 • کوتاه کننده غذا
 • آدامس
 • بستنی
 • ژلاتین
 • ویتامین ها
 • صابون
 • شامپو
 • لوازم آرایشی
 • کرم های پوستی
 • چاشنی ها
 • داروها
 • واکسن ها

امیدوارم در پایان از مطلب مختصر و مفید معرفی پلی سوربات استفاده لازم را برده باشید و سعی خواهیم کرد در مطالب بعدی با معرفی کاملتر این ماده شیمیایی در مواد غذایی و دارویی بیشتر آشنا شویم.

همچنین لازم به ذکر است که در صورت نیاز به تهیه این ماده اولیه ، شما میتوانید با شرک آواشیمی صبا ارتباط برقرار کرده و اطلاعات کاملی از این محصول بدست آورید. آواشیمی صبا وارد کننده رسمی مواد دارویی و غذایی است که نمایندگی رسمی محصولات گلوریا در ایران است و تمامی محصولات این شرکت را به صورت کامل در اختیار شما قرار میدهد.