کاشی ها قدمتی ۱۲۵۰ ساله در ایران دارند و از دیرباز تا زمان حال یکی از مصالح ساختمانی محبوب و زینتی و گران قیمت محسوب می شوند.

چیدن و به کار بردن کاشی هایی با رنگ و لعاب های مختلف و متنوع یکی از محبوب ترین شیوه های تزئین محیط داخلی و بیرونی ساختمان و امکان است. با نگاه به مساجد و حمام ها و کاخ ها و…. می توان میزان علاقمندی معماران و طراحان پیشین را مشاهده کرد.

امروز می خواهیم شما را به مطالعه ی مطلبی جذاب از دنیای کاشی ها دعوت کنیم. برای شروع به معرفی کاشی و انواع آن می پردازیم.

دنیای کاشی ها و انواع آن ها

کاشی ها از دو لایه با قطری حدود چند میلی متر تا چند سانتی متر ساخته می شوند. این دو لایه یکی از جنس شیشه و دیگری از جنس سفال است. لایه ها و موادشان باید به گونه اید ساخته شوند که لایه ها با انبساط برابر روی یک دیگر قرار بگیرند و یک کاشی زیبا را بسازند.

کاشی ها با توجه به شکل ظاهری و کاربدشان انواع مختلفی دارند که سه نوع مهم آن ها:

  • کاشی های اسختری
  • سرامیک ها
  • کاشی های بدنه

می باشند. حال در ادامه با هر یک و کاربردشان آشنا خواهیم شد.

کاشی های استخری

کاشی های استخری همانطور که از نامشان پیداست در ساخت استخر ها و آبریز ها کاربرد دارند. این کاشی ها به علت اینکه از نظر اندازه معمولا از سایر کاشی ها کوچک تر و جمع و جور تر هستند می توانند در مناطقی که سخت تر می توان آن ها پوشاند و عایق کرد هم قرار بگیرند.

کاشی های استخری معمولا علاوه بر نقش زینتی اهمیت عایق رطوبتی نیز دارند. این کاشی ها نفوذ پذیری نزدیک به صفر برای جذب آب دارند و زمانی که روی آن ها قطره ای آب بریزید مشاهده می کنید که آب را پس می زنند و آب سر می خورد.

ویژگی بارز: ضد اب بودن و مقاوم در برابر تغییر دما

سرامیک ها

سرامیک های کاشی هایی با گستردگی به نسبت بیشتر از سایر مدل های کاشی هستند. علت این گستردگی و مساحت بیشتر کاربرد آن هاست. سرامیک ها برای پوشش کف سالن ها و ساختمان ها و دیگر سازه ها استفاده می شوند و کاربرد عمومی آن ها استفاده در پوشش دهی کف است.

قیمت سرامیک ها معمولاً متفاوت است و بسته به درجه کیفی و ضد سرما(پرسالان) بودن یا نبودن قیمت گذاری می شود.

به علت اینکه این کاشی ها برای رفت و آمد استفاده می شوند و مسیر عبور اجسام و انسان ها و… را می سازند لازم است تا مقاومت زیادی در برابر شکستی و ترک داشته باشند.

ویژگی بارز: مساحت بیشتر و مقاومت در برابر شکستگی و ترک

کاشی های بدنه

این کاشی ها به علت اینکه بیشتر نقش زینتی دارند طراحی و اندازه های آن ها محدوده ی بزرگی را شامل می شود و دست طراحان این سبک از کاشی ها باز است تا بتوانند طرح هایی گوناگون را بسازند.

کاشی های بدنه عموما برای تزئین دیوار های داخلی و خارجی بناها استفاده می شود و به شکل پازل یا ساده چیدمان می شود. این نوع از کاشی ها می توانند اشکال سه بعدی با برش های زاویه دار را نیز داشته باشند.

کاربرد دیگری از کاشی ها و پاسخ به سوالاتی در مورد کاشی ها

کاشی ها علاوه بر این یکی از مصالح ساختمانی به شمار می روند و در ساخت بناها استفاده می شوند، می توانند یک مواد اولیه برای ساخت تابلو های زیبا و تزئینی نیز باشند. این روز ها هنری با نام معرق کاشی وجود دارد که هنرمندانی خلاق با استفاده از کاشی هایس شکسته و ایجاد طرح های زیبا با استفاده از آن ها تابلو ها و دیگر اشیا هنری را خلق می کنند.

کاشی ها در صنایع غذایی و ساخت ظروف هم استفاده می شوند.

کاشی اسلب چیست؟

کاشی اسلب یا کاشی سایز بزرگ به نوعی از کاشی ها گفته می شود که سطح وسیعی را پوشش می دهند و معمولاً در کف و نما استفاده می شوند.

با توجه به سایز بزرگ بودن و پرتی زیاد و البته جلوه ی زیبایی که دارند معمولاً در فضاهای وسیع تر که چشم انداز بهتری ایجاد می کنند استفاده می شود.

از معایب این نوع کاشی می تواند به سرد بودن آن اشاره کرد که به دلیل سطح وسیعی که پوشش میدهند معمولاً باعث سرد شدن محیط می گردد. نکته ی بعدی وزن زیاد این مدل کاشی هاست که بار زیادی را به ساختمان متحمل می کند و آخرین مورد این است که به دلیل سطح صیقلی آن پس زمین خوردن کودکان و سالخوردگان باعث ایجاد آسیب بیشتر نسبت به سایر نمونه های میگردد.

کاشی ها چگونه چسبانده می شوند؟

کاشی ها می توانند با استفاده از ملات های سیمنای یا چسب بتن و چسب کاشی و سرامیک متصل شوند. از ملات های سیمانی برای کاشی های حمام و دستشویی و آشپزخانه و کف استفاده می شود و برای چسباندن کاشی های استخری بیشتر از چسب های بتن و کاشی استفاده می شود.

در صنایع دستی و هنری هم از چسب های کاشی استفاده می شود تا قطعات به یکدیگر متصل باقی بمانند.

کاشی ها جایگزین دارند؟

با روی کار امدن پارکت ها و دیگر موارد مشابه، پرسشی با این عنوان در ذهن برخی به وجود آمد که آیا دوره ی استفاده از کاشی ها به سر خواهد آمد؟

پاسخ این سوال منفی است. چندین قرن است که از کاشی ها به عنوان یک مصالح ساختمانی ارزشمند در طراحی ها و سازه ها استفاده می شود و این روند ادامه دار خواهد بود. هنوز هم معماران بر این باورند که استفاده از کاشی ها در فضاها به محیط و طراحی و زیبایی ساختمان روح می بخشد و مکان را فاخر تر از پیش نمایان می کند.

چرا روی کاشی ها عموما صیقلی و براق است؟

استفاده از بافت شیشه ای و براق برای روی کاشی ها، علاوه بر جنبه ی زیبایی، بافت زیرین کاشی را به لایه ی رویی متصل کرده و بر میزان استقامت آن اضافه می کند.

همچنین استفاده از بافت های براق سبب می شود تا هنگام استفاده در محیط های مختلف، با تکرار تصویر در آن ها و بازتاب نور، بر مساحت فضا اضافه شود و محیط را مجلل تر نشان دهد. همچنین براق بودن کاشی ها سبب می شود که طرح های تکراری آن ها یا طرح های جورچینی در چشم بیننده خسته کننده دیده نشود.

چرا واژه ی “کاشی” را به کار می بریم؟

نام کاشی در فارسی به شهر کاشان باز می گردد. علت این نامگذاری تاریخچه ی شهر کاشان در صنعت ساخت ظروف و اجسام سفالی و شیشه ای است. کاشی ها نیز ترکیبی از این دو بافت هستند و در شهر کاشان انواع این مصالح ساخته می شود.

با توجه به تاریخچه و پیشینه این شهر در این زمینه و دارا بودن اشخاص نامی در عرصه کاشی سازی، نام این قطعات زیبای سازه ای را کاشی نهادند.

کاشی خریدن هم اصول دارد

اگر اهل ساخت و ساز باشید و سرو کارتان با دنیای سازه ها باشد می دانید که خرید کاشی، هم نیاز به سلیقه ی خوب دارد و هم نیاز به شناخت و آگاهی کافی در خصوص کیفیت این مصالح ساختمانی.

این روز ها خرید ها دیگر همانند گذشته نیاز ب صرف ساعت ها زمان ندارد و می توان به شکل آنلاین و با استفاده از اینترنت هم خرید کرد. فقط کافی است تا یک مرجع خوب و با کیفیت و معتبر برای هر گونه خرید خوب بشناسید. این شیوه ی خرید در مصالح ساختمانی هم نفوذ کرده و اکنون شرکت ایرن سرام یکی از معتبر ها در زمینه ی فروش کاشی و سرامیک با بهترین کیفیت است.

شما می توانید به راحتی و با خیالی آسوده در میان طرح ها  متنوع  و قیمت های مناسب، کاشی ها و سرامیک های مورد نظر و علاقه خود را به شکل آنلاین در وبسایت گروه ایران سرام انجام نمایید.

آدرس وبسایت: https://www.iranceramco.com

شماره تماس: ۰۳۱-۳۴۳۹۸۱۰۵