برای خرید کوله پشتی باید برخی موارد را به صورت ویژه رعایت کنید. جنسیت کوهنورد ، لیتر کوله و میزان وزن باری که باید در داخل کوله قرار دهید. شاید از بین این سه موردی که اشاره کردیم لیتر کوله بسیار مهم باشد. شما برای اینکه بدانید کوله پشتی چند لیتری خریداری کنید همیشه در ابهام هستید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد برخی نکات قبل از خرید کوله پشتی صحبت کنیم.

جنسیت کوهنورد

می دانیم که کوله پشتی خانم ها با آقایان دارای تفاوت هایی می باشد. دلیل این تفاوت ، به خاطر فیزیک بدنی خانم ها و آقایان می باشد. بانوان به نسبت آقایان استخوان بندی ریزتری دارند. شکل پایین تنه آنها کمی متفاوت بوده و سرشانه های ریزی دارند. کوله هایی که مناسب خانم ها می باشد که دارای جثه ی کوچک تری باشد.

کوله پشتی خانم ها

کوله پشتی  کوهنوردی انتخابی خانم ها می بایست دارای بندهای کوله ی نزدیک و کمربند باریک و قوس دار باشد تا بتواند بر روی بدن و لگن خانم ها به درستی قرار گیرد. آقایانی که دارای استخوان بندی ریزتری نسبت به بقیه آقایان هستند می توانند از این نوع کوله پشتی ها استفاده کنند.

حجم کوله

طبق تعریف باید بگوییم که میزان باری که درون کوله قرار می گیرد با واحد لیتر نشان داده می شود. بهتر است کوله پشتی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز سفر شما باشد. کوله پشتی های آمریکایی دارای سه سایز اسمال ، مدیوم و لارج می باشند. اختلاف این نوع از کوله پشتی ها یکی دو لیتر می باشد. در کشور ما ایران از کوله پشتی آمریکایی به ندرت استفاده می شود. بیشتر محصولات موجود در بازار محصولات اروپایی است. اگر بخواهیم حجم مناسب را انتخاب کنیم باید سه عامل را در نظر داشته باشیم که شامل: مدت زمان سفر ، فصل اجرای سفر و حجم وسایل می باشد. می دانیم که سفرهای طولانی نیازمند کوله های متفاوت تری می باشد. فصل سرما با فصل گرما بسیار متفاوت است و نیازمند کوله پشتی متفاوتی می باشد.

وزن بار

یکی دیگر از عوامل مورد انتظار در انتخاب کوله پشتی وزن بار می باشد. وزن بار چیزی است که در کوله پشتی ما قرار می گیرد. کوله پشتی هایی وجود دارد که دارای حجم لیتر مشابه ای می باشند اما وزن بار متفاوتی را حمل می کنند. حداکثر وزنی که قابل استفاده در کوله پشتی می باشد توسط تیم سازنده کوله پشتی ذکر می شود. پس بهتر است قبل از خرید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید. ممکن است دو کوله پشتی با حجم کوله ۲۰ وجود داشته باشد که هر کدام وزن متفاوت را تحمل کند. اگر از حداکثر وزن بار صحبت می کنیم به معنای پاره شدن کوله پشتی نیست ، بدین معنی است که بالاتر از آن رقم کوهنورد احساس راحتی نخواهد کرد. پس بهتر است از وزن بار اعلام شده تجاوز نشود.

نوع برنامه

کوله پشتی های مختلف برای سفرهای مختلف طراحی شده اند. کوهنوردی ، کوهنوردی فنی یا آلپی ، طبیعت گردی و کمپینگ ، کوله های یک روزه و … از جمله تفاوت های سفر می باشد که باید رعایت شود. به عنوان مثال کسی که کوله پشتی مربوط به طبیعت گردی را انتخاب می کند می داند که این کوله دارای جیب های زیادی در اطراف برای قرار دادن وسایل ضروری می باشد. کسی که کوله پشتی کوهنوردی را انتخاب می کند می دانید که این نوع کوله پشتی ها دارای ظاهری کشیده تر هستند و جیب های کناری کمتری دارند. در بین انواع کوله پشتی ها کوله های فنی و آلپی کشیده ترین شکل را دارا می باشند. این نوع کوله ها برای حمل وسایل جانبی مانند چوب اسکی و کرامپون مناسب است.

تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد

یکی از مواردی که بعد از خرید کوله پشتی باید به آن توجه شود تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد می باشد. هدف از انجام این کار این است که وزن بار به درستی بر روی بدن کوهنورد تقسیم شود. طبق مشاهدات می بایست ۸۰ درصد وزن بار بر روی ناحیه پایینی بدن کوهنورد قرار گیرد. یکی از موارد مهمی که اغلب نادیده گرفته می شود این است که هر کوله پشتی برای یک محدوده معینی از تنه کوهنورد مناسب می باشد. موقع خرید کوله پشتی شما می بایست کوله ای را بخرید متناسب با اندازه تنه شما باشد. اگر بین دو گزینه مناسب تردید کرده اید گزینه ای را انتخاب کنید که در سایز کوچکتر می باشد.

تنظیم کوله و چیدن کوله

برای تنظیم کردن کوله و چیدن لوازم در درون آن قلق هایی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

شما ابتدا می بایست بند و کمربند کوله را شل کنید. کوله را بر روی دوش های خود قرار دهید. سپس کمربند کوله پشتی را بر روی لگن خود تنظیم کنید تا کوله سفت شود. در این حین شما می توانید بند شانه کوله را محکم کنید تا کوله به سمت شانه های شما نزدیک شود. در مرحله بعدی شما باید دقت کنید که در پشت کوله پشتی بندهایی وجود دارد که باعث اتصال کوله پشتی به بدن شما می شود. این قسمت باید دقیقا بین دو کتف کمر شما قرار بگیرد. اگر از کوله های بزرگ استفاده می کنید بندی به نام بند کوله پشتی وجود خواهد داشت که شما می بایست این بند را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به بدن خود آن را قرار داده و سفا کنید. این بند باعث می شود تا وزن کوله به تمامی بدن شما منتقل شود. همانطور که عنوان شد این بند در کوله پشتی های بزرگ وجود دارد و در کوله های کوچک تر دیده نمی شود. در انتها شما می بایست بند سینه کوله پشتی را به دقت سفت کنید. توجه کنید که بند را به مقداری سفت کنید که نفس کشیدن برای شما آسان باشد. در مورد نحوه چیدن وسایل داخل کوله باید دقت کنید که لوازم سنگین تر باید نزدیک به محل کمر شما باشد. یک نکته قابل توجه در مورد وزن لوازم داخل کوله این موضوع می باشد که یک فرد مجاز است حداکثر یک سوم وزن خود را به عنوان بار کوله جا به جا کند.