ساختمان هوشمند ، چیزی که امروزه کم و بیش زیاد شنیده می­شود . تا دهه­ های قبل هیچ­کس حتی فکرش را هم نمی­کرد که روزی ساختمان ­ها هم هوشمند شوند ، به طوری که بتوانیم شرایط مختلف را در یک ساختمان به طور کاملاً خودکار کنترل کنیم . اما مثل خیلی از چیز­هایی دیگر که در سال­های اخیر با پیشرفت تکنولوژیکی دستخوش تغییرات عمده­ای شده­اند ، ساختمان ­ها نیز به مدد همین پیشرفت­ها از این قافله عقب نمانده­اند . به طور کلی خانه هوشمند به ساختمانی گفته می­شود که از فرآیندهای خودکار برای کنترل خودکار عملیات ساختمان از جمله گرمایش ، تهویه ، روشنایی ، امنیت و سیستم‌های دیگر استفاده می‌کند . ما در این مطلب قصد داریم که به طور اختصار یکی از مهم ترین رویکردهای ساختمان هوشمند یعنی امنیت را مورد بررسی قرار دهیم .

نیاز به سیستم حفاظت فیزیکی در ساختمان هوشمند

واضح است که در یک ساختمان هوشمند سیستم‌ امنیتی هوشمند جز جدایی‌ناپذیری از آن محسوب می­شود . در یک ساختمان چه به عنوان محل سکونت ، چه محل کار و … باشد ، باید در وهلۀ اول برای ساکنانش از حیث امنیت ، اطمینان حاصل شود . به همین دلیل است که یک سیستم حفاظت فیزیکی با ترکیبی از افراد ، روش‌ها و تجهیزاتِ مختلف سعی در محافظت از دارایی‌ها در برابر سرقت ، خرابکاری ، یا سایر حملات مخرب و مزاحم می­کند . به طور قطع یک سیستم حفاظت فیزیکی مؤثر باید توسط الگویی دقیق اجرا شود تا نتایج مثبتی را در پی داشته باشد . اجرای یک سیستم کارآمدِ حفاظت فیزیکی در یک ساختمان هوشمند مستلزم وجود مراحلِ تعیین اهداف ، طراحی اولیه، ارزیابی طرح است .

 برخی از مهم ‌ترین پیشرفت‌ ها از نظر تکنولوژی­ های امنیتی در طی چند دهۀ گذشته در حوزه حفاظت فیزیکی بوده ‌است . اما این سیستم در ساده­ترین سطحِ خود مجهز به دوربین ­های تحت شبکه و بخش ­های ذخیره ساز و نرم افزار مدیریت تصاویر می باشد که همۀ این تجهیزات جهت سهولتِ در حفاظت به کار می­رود و می­تواند در حوزۀ حفاظت فیزیکی الکترونیک قرار گیرد که خود زیر مجموعۀ حفاظت فیزیکی است .

کاربرد حفاظت فیزیکی الکترونیک در ساختمان هوشمند

خیلی بی­دلیل نیست که امروزه سیستم ‌های حفاظت الکترونیکیِ به کار رفته در ساختمان ­های هوشمند به سرعت به عنوان یکی از پیشروان حوزۀ امنیت شهرتی به دست آورده‌­اند . این سیستم­ها با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی و سیستم­ های الکترونیک و با ایجاد پایش­های غیرمستقیم قادر به حفاظت از یک ساختمان هوشمند هستند . دسته‌بندی سیستم­های حفاظت الکترونیک می‌تواند به طرق مختلف و برحسب عملکردها و یا ضرورت­های مختلف انجام شود . اما براساس عملکرد ، به طورکلی طبقه‌ بندی سیستم حفاظت الکترونیکی به شرح زیر است :

استفاده از طرح­های سیستم ­­های حفاظت الکترونیکی در زمینه­های مختلفی اعم از مسکونی ، تجاری ، صنعتی، پزشکی و … در حال گسترش است اما چیزی که هست استفاده و پیشرفت این سیستم ها در ساختمان­ها بالاخص ساختمان­ هوشمند پیشرفت چشمگیری داشته است .

وب سایت شرکت خانه هوشمند گیلسا : www.gilsa.ir

شماره های تماس با شرکت : ۰۲۱ – ۲۲۱۴۱۵۹۰ – ۹۱

آدرس : تهران – سعادت آباد – ابتدای شهرک مخابرات – ابتدای بلوار پیام – خیابان پیوند
پیوند ششم – پلاک ۲۰ – واحد ۲

=============================================