در سال گذشته، بدون شک سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) موضوعی داغ در ایالات متحده بود. به منظور مقابله با یک سری از مشکلات ناشی از سیگار الکترونیکی غیرقانونی، ایالات متحده ممنوعیت اضطراری برای  سیگار الکترونیکی را آغاز کرده است. مقاله ای در تاریخ ۱۳ دسامبر در مجله Science منتشر شد، و خاطرنشان کرد که مشکلات ناشی از ویپ ها باید در اسرع وقت برطرف شوند و ممنوعیت یکسانی که برای همه سیگارهای الکترونیکی در نظر گرفته شده، آسیب بیشتری خواهد داشت تا فایده. نویسنده در این مقاله می نویسد که “محدود کردن دسترسی محصولات ویپینگ کم ضرر به دلیل احتیاط بیش از حد در حالی که محصولات قابل احتراق کشنده هنوز در بازارها عرضه میشوند از سلامت عمومی محافظت نمی کند”.Science که در سال ۱۸۸۰ توسط ادیسون تأسیس شد، یکی از معتبرترین ژورنال های علمی و دانشگاهی در جهان است. این مقاله توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو، دانشگاه اموری، دانشگاه نیویورک و دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کلمبیا نوشته شده است. دانشمندان بر این باورند که اگرچه سیگارهای الکترونیکی ۱۰۰٪ ایمن نیستند، اما جایگزین های ایمنی برای سیگار هستند که این می تواند به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک کند.

طبق گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سیگار هر ساله جان بیش از ۴۸۰۰۰۰ آمریکایی را می گیرد. مجله Science می گوید محافظه کارانه ترین تخمین ها نشان می دهد که ویپینگ نیکوتین به عنوان جایگزینی برای  سیگار، طی ۱۰ سال آینده، از ۱٫۶ میلیون مرگ زودرس جلوگیری می کند و در مجموع ۲۰٫۸ میلیون سال فقط در ایالات متحده ذخیره می شود (بیشترین دستاوردها در میان جوانان خواهد بود). فقط در سال ۲۰۱۹، در سراسر جهان، بیش از ۸ میلیون سیگاری از سیگار کشیدن مردند، و نه از خود نیکوتین (در کشور خودمان ایران نیز، طبق گزراشات ایسنا، سالانه حدود ۶۰ تا ۶۵ هزار نفر به علت بیماری‌های ناشی از سیگار فوت می‌کنند. قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا دود دست دوم نیز عامل فوت شش تا هفت هزار نفر  در سال می‌شود از این تعداد نیز ۲۰ درصد سهم کودکان است.  همچنین چهار بیماری اصلی قلب و عروق، مزمن تنفسی، سرطان و دیابت به عنوان علل مرگ و میر در سطح جهان مطرح هستند و دخانیات مهم‌ترین عامل مشترک آنها است).این ممنوعیت غیر متمدنانه باعث واکنش شدید خواهد شداز تاریخ ۱۰ دسامبر، CDC آمریکا از ۲۴۰۹ آسیب دیدگی ریه و ۵۲ مرگ در سراسر کشور خبر داد. اطلاعات CDC نشان می دهد که مقصر اصلی بیماریها، محصولات غیرقانونی THC (تتراهیدروکانابینول) است که در بازار سیاه محبوبیت  زیادی دارند، و نه استفاده بی رویه از سیگار الکترونیکی(E-cigarettes). مجله Science نوشته است “در مواجهه با این مشکلات جدید، ما در معرض خطر واکنش بیش از حد هستیم، که باعث می شود مردم به راحتی حقایق را نادیده بگیرند و فقط به اظهارات خطرناک و حسی توجه کنند”. “نویسنده معتقد است که بسیاری از جنبه های سیاست در ایالات متحده نتوانسته الزامات را برآورده کند و غالباً در تشخیص بین نیکوتین و محصولات THC، افراد سیگاری بزرگسال و نوجوان، بازار خرده فروشی و بازار سیاه ناکام بوده است”. نتیجه، ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی است، در حالی که هنوز سیگارهای سنتی در بازار فروخته می شوند.

مجله Science  مینویسد: “این ممنوعیت می تواند مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) را به سمت بازار سیاه یا استفاده مجدد از سیگارهای معمولی سوق دهد”. ایمی فرچیلد، رییس دانشکده بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی اوهایو و نویسنده اصلی مقاله میگوید: “سیگارهای الکترونیکی بدون خطر نیستند، اما نسبتاً بدون آسیب هستند”. وی گزارشی از آکادمی ملی علوم مهندسی و پزشکی را که در سال ۲۰۱۸ انجام شده بود ذکر کرد که نشان می داد جایگزینی سیگارهای الکترونیکی با سیگارهای سنتی، احتمال قرار گرفتن سیگاری ها درمعرض “طیف گسترده ای از سموم سرطان زا” را به طرز چشم گیری کاهش می دهد. یک سری مطالعات و نتایج نشان می دهند که آسیب سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) به مراتب کمتر از سیگارهای سنتی است. ما در ویپرزکو نمیگوییم سیگار الکترونیکی بی ضرر است، اما از سیگارهای سنتی ایمن تر است. افراد خردسال نباید در معرض سیگار الکترونیکی قرار بگیرندتمرکز اصلی جامعه آمریکااستفاده نوجوانان از سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) است. در ماه های اخیر، چندین ایالت در آمریکا از تولید کنندگان سیگارهای الکترونیکی برای فروش به خردسالان شکایت کرده اند. عصبانیت عمومی نیز بر خلاقیت های عجیب سیگارهای الکترونیکی مانند طعم آدامس متمرکز شده است که به نظر می رسد با هدف جذب کودکان طراحی شده باشد.همان طور که در Science  هم به ان اشاره شد افراد زیر سن قانونی نباید از هیچ نوع محصولات نیکوتین یا THC دار استفاده کنند. محدودیت سنی و مالیات راههای مؤثری برای محدود کردن افراد زیر سن قانونی هستند.

با این حال، Science همچنین خاطرنشان کرده است که:اگرچه تعداد سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده جوانان در سالهای اخیر افزایش یافته، نسبت جوانانی که سیگار سنتی می کشند نیز در همان مدت با سرعت زیادی کاهش یافته است، که نشان می دهد سیگارهای الکترونیکی تا حد زیادی جایگزین سیگارهای سنتی می شوند. سازمان Fairchild  نیز گفته: “به جای ممنوعیت کلی سیگارهای الکترونیکی، بهتر است با افزایش سن مداخله کنید، مانند محدود کردن حداقل سن مصرف و ممنوعیت فروش به افراد زیر سن قانونی، که می تواند پیشرفت بزرگی باشد.سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) ایمن تر هستند. ما باید مثل انگلیس تعادل نظارتی پیدا کنیم.یکی دیگر از مشکلات ویژه در حوزه دانشگاهی است .

طبق روشهای تحقیقی پزشکی بالینی،  به چندین دهه مشاهده و تحقیقات نیاز است تا بشود تأثیر طولانی مدت سیگار الکترونیکی بر روی بدن انسان را به طور کامل فهمید. ویپرزکو معتقد است افراد زیادی وجود دارند که هر روز بر اثر سیگار کشیدن جان خود را از دست می دهند و شواهد کافی برای سیگارهای الکترونیکی وجود دارد که بتوانیم اقدامات منطقی انجام دهیم. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد اکثریت قریب به اتفاق افراد سیگاری با موفقیت از سیگار به سیگار الکترونیکی(E-cigarettes)، از طعم سیگار به منتول و به سلیقه های دیگر تغییر پیدا کردند و غلظت نیکوتینشان را کم کردند و یا حتی در بعضی از موارد به ۰ رساندند. در صورت نبود شواهد قطعی، سیاست گذاری باید بارها و بارها سنجیده شود. البته لازم به ذکر است که این سیاستها بر کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند، به ویژه جوانان، و همچنین بر جمعیت گسترده تر سیگاری ها تأثیر دارد. تخمین زده شده است که در قرن بیست و یکم، بیش از یک میلیارد سیگاری ممکن است به صورت زودرس جانشان را از دست بدهند. ما معتقدیم که این سیاست می تواند یک نقطه تعادل را پیدا کند تا افراد سیگاری بتوانند از سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین کنترل شده استفاده کنند و همچنین اقدامات موثری برای جلوگیری از استفاده نوجوانان انجام شود. بریتانیا سیگارهای الکترونیکی را جایگزین ایمن تری برای سیگارهای معمولی میداند، و مقررات مناسبی هم برای جلوگیری از استفاده نوجوانان و کمک به افراد سیگاری بزرگسال برای ترک سیگار در نظر گرفته است. انگلیس، ایمنی و کیفیت کلیه محصولات موجود در بازار را از طریق مقامات نظارتی تنظیم می کند و فروش محصولات THC را ممنوع کرده است. با این حال برای کنترل سیگارهای الکترونیکی سیستم نظارت دقیق تری لازم است. اگرچه CDC و FDA ایالات متحده علت اصلی بیماری ریه را از طریق جستجو و تجزیه و تحلیل مشخص کرده اند، سایر عوارض نیز ممکن است رخ بدهد، و ویتامین E استات (Vitamin E Acetate) ممکن است تنها ماده شیمیایی نگران کننده نباشد. وقتی امنیت ویپ ها کاملاً مشخص نباشد نظارت مستمر بهترین روش برای تشخیص خطراست.

در پایان، ویپرزکو بر این باور ست که اگرچه ممنوعیت کلی می تواند بلافاصله برخی از مشکلات را کاهش دهد، اما راه حل باید چیزی دقیق تر از این ها باشد و همچنین از سردرگمی THC با سیگار الکترونیکی(E-cigarettes) خودداری شود. اگر فقط به بعضی از گروه های جامعه توجه داشته باشیم، از اکثریت جمعیت غافل میشویم، و این سیاست بیشتر از اینکه خیر برساند، آسیب خواهد رساند. مهم نیست چه مقررات و خط مشی هایی/سیاست هایی مصوب شود، خطرات همه طرفین باید کاملاً در نظر گرفته و متعادل باشد.