آب یک نوشیدنی حیاتی برای تک تک ما انسان هاست و زندگی بدون آب برای موجودات زنده بی معنی است. آب برای ما انسان ها نیز بسیار بسیار اهمیت دارد. آنقدر که بدون آن زندگی برایمان غیر ممکن است. مهم ترین مصرف آب برای ما در طول روز، جهت نوشیدن است و ما در طی روز، بارها آب می نوشیم. اما چه میزان از نظر کیفیت به آبی که در حال نوشیدن آن هستیم اهمیت می دهیم؟ قطعا نوشیدن آبی با املاح سنگین که تصفیه ای با کیفیت را تجربه نکرده است، برای سلامت بدن توصیه نمی شود. بسیاری از شهر ها کیفیت بالایی را در ارائه ی آب آشامیدنی به ساکنان خود ندارند. از این رو دستگاهی کاربردی مهمان خانه هایمان می شود. دستگاهی شفا بخش به نام دستگاه تصفیه آب!

دستگاه های تصفیه آب خانگی چه می کنند؟

این دستگاه با فیلتر هایی که دقیق و مناسب تصفیه طراحی شده اند برای ما آب را پیش از مصرف پاکیزه و گوارا می کنند. شیوه ای که این دستگاه ها در تصفیه ی خود به کار می برند، اسمز معکوس است که هم در دستگاه های خانگی تصفیه و هم در ابعاد بزرگ صنعتی از این متُد جهت تصفیه آب استفاده می شود. در ادامه به صورت شفاف نحوه ی عملکرد سیستم اسمز معکوس را توضیح داده ایم.

دستگاه های تصفیه آب با متُد های متعدد و انواع مختلفی در بازار وجود دارند که در خانه های ما از نوع خانگی و در تولیدات و کسب و کار های بزرگ از نوع صنعتی آن استفاده می شود. در منازل ما، این دستگاه ها در زیر سینک ها، بر روی یخچال ها و در کل هر قسمت از خانه که ما بخواهیم آب لوله کشی در آن قسمت پیش از استفاده، باری دیگر تصفیه شود، می تواند نصب شود.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

نوع فیلتر و میزان مصرف آب برای خانه ی ما، تعیین کننده ی نوع دستگاه تصفیه آب ما است. از مزایای دیگر استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی علاوه بر تاثیر آن بر سلامت بدن، می توانیم به افزایش طول عمر دستگاه های برقی خانگی که با آب سر و کار دارند، همچون چای سازها و قهوه سازها و لباس شویی و مخزن آبخوری یخچال و… اشاره کنیم. شما با استفاده از دستگاه های تصفیه، آبی سالم تر را استفاده می کنید که املاح آن دیگر به بدن و وسایل شما آسیب نمی زنند.

تا اینجای کار تمرکز ما بر روی دستگاه های تصفیه آب خانگی بود اما دستگاه های تصفیه آب صنعتی نیز بسیار نقش مهمی را در کسب و کار های گسترده ی مواد غذایی و تولیداتی که در آن ها آب حرفی برای گفتن دارند بازی می کنند. در ادامه می خواهیم ببینیم که دستگاه های تصفیه آب صنعتی چه هستند؟

دستگاه های تصفیه آب صنعتی

تصور کنید یک کارخانه ی بزرگ آب معدنی و یا تولید کننده ی انواع نوشیدنی دارید. به نظر شما اساسی ترین ماده ی اولیه برای کارخانه ی شما چیست؟ پاسخ این سوال شفاف است. آب!

شما در اولین گام برای شروع، نیاز به حجم زیادی آب تصفیه شده دارید تا بتوانید محصولات خود را به خط تولید و بسته بندی و بعد هم بازار فروش برسانید. شرکت های بزرگ تولید کننده ی آب معدنی و مشابه آن، دستگاه های تکنیکی و کاربردی متعددی را نیاز دارند. یکی از این دستگاه های مهم که نقش پررنگی هم در تولید و عرضه ی محصولات دارد، دستگاه تصفیه آب صنعتی است.

این دستگاه، ظاهری متفاوت با دستگاه های تصفیه آب خانگی، که ما در منازلمان از آن استفاده می کنیم دارد. دستگاه های تصفیه آب صنعتی می توانند مقدار زیادی آب را در مخازن خود ذخیره کنند و با کیفیت های مشخصی تصفیه کنند.

انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب

با توجه به میزان تعداد تولیداتی که در روز، برای یک کارخانه تعیین شده است، میزان آب مصرفی هم قطعاً متفاوت است. مثلا یک کارخانه روزی ۵۰۰۰ لیتر آب نیاز دارد و کارخانه ای دیگر به میزانی بیشتر و شاید حدود ۲۰۰۰۰ هزار لیتر، گاهی کارخانه ای آب را با کیفیتی پایین تر از حد آشامیدنی نیاز دارد و لزومی ندارد که آب مورد استفاده ی چنین کارخانه ای، با کیفیت بالایی همچون آب آشامیدنی تصفیه شود. در این صورت لازم است تا دستگاه تصفیه آب چنین کارخانه ای فیلتر هایی مناسب کیفیت لازم را دارا باشد و لزومی ندارد که از فیلتر هایی با دقت تصفیه ی آب آشامیدنی استفاده کند.

معمولا تشخیص کیفیت آب کارخانه هایی که آب را به عنوان یک مواد اولیه استفاده می کنند بر عهده ی مهندسین و تکنسین هایی است که در خصوص فرمول ساختن محصولات شما نظرات و دستور العمل های کارشناسی را آزمایش و تعیین می کنند. این افراد کیفیت تصفیه آب مورد نیاز شما را مشخص کرده و می توانند شما را در انتخاب دستگاه مناسب یاری کنند.

چقدر باید خرج کنیم؟

وابسته به میزان ظرفیت مخزن دستگاه تصفیه آب و همچنین نوع فیلتر و کیفیت تصفیه دستگاه ها قیمت گذاری می شوند. بیشترین چیزی که دستگاه های تصفیه آب صنعتی و یا حتی خانگی را از هم متمایز می کند میزان ظرفیت و فیلترهاست.

محاسبه ی قیمت برای مخازن از کمترین میزان با مبلغی حدود ۲۰ میلیون تومان تا بالاترین ظرفیت و امکانات با مبلغی حدود ۷۵ میلیون تومان که مخزن ۲۴۰۰۰ لیتری است انجام می شود. این مبالغ محدوده ی قیمت دستگاه های تصفیه اب هستند که وابسته به حجم و فیلتر می توانند کم یا زیاد تر باشند.

آشنایی با سیستم تصفیه اسمز معکوس

دستگاه های تصفیه آب کارخانه ای با شیوه های گوناگونی آب را تصفیه می کنند. یکی از کاربردی ترین متُد ها و شیوه های تصفیه روز، تصفیه به شیوه ی اسمز معکوس است.

اما اصلا اسمز معکوس چیست که از این روش برای تصفیه آب در دستگاه های بزرگ استفاده می کنند؟ این سیستم تصیفیه در واقع آب را با فشار زیاد از میان چندین لایه فیلتر با سوراخ های بسیار بسیار ریز که معمولا تقارتی با هم ندارند عبور می دهند. این عمل باعث می شود تا آلودگی ها و آنچه که ما نمی خواهیم در آب مخزن وجود داشته باشد، توسط حفره ها به دام افتاده و از آب حذف می شود.

در پایان این مرحله آب خارج شده از فیلتر ها تصفیه شده است و می تواند برای مصارف کارخانه ای و صنعتی ما مورد استفاده باشد. این سیستم و شیوه ی تصفیه (اسمز معکوس) حتی در تصفیه های خانگی هم مورد استفاده قرار می گیرد. با نوع و تعداد فیلتر ها میزان کیفیت تصفیه را می توانیم تغییر دهیم و باب نیاز خود تعیین کنیم. این قابلیت که خودمان میزان کیفیت تصفیه و نوع فیلتر را مشخص کنیم یک مزیت خوب و کاربردی برای دستگاه ماست.

جمع بندی

در این مطلب با دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی بیشتر آشنا شدیم و کاربرد های آن ها را بررسی کردیم. شرکت پویآب پارس با فعالیتی ۱۳ ساله در زمینه فروش و خدمات پس از فروش دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه خانگی- اداری و صنعتی،  به واسطه ی تجربه های ارزشمند خود، توانسته بهترین ها را برای شما عزیزان و مضرف کنندگان گرامی فراهم نموده و بالاترین کیفیت را ارائه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات پویآب پارس سری به وبسایت مجموعه ی ما به نشانی aqua-classic-2.ir بزنید.

تماس و نشانی شرکت پویآب پارس:

تهران – خیابان آزادی – بلوار استاد معین جنب ایساکو

تلفن تماس : ۶۶۳۰۲۶۴۲-۰۲۱