تحصیل در کانادا در دانشگاه های معتبر و ممتاز مورد تایید وزارت علوم ایران معمولا یکی از اهداف تحصیل دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور می باشد تا بتوانند شرایط شغلی بهتر و مناسبی برای آینده خود بیافرینند.

تحصیل در کانادا برای مقطع لیسانس در کانادا ۴ الی ۵ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا ۲ الی ۳ سال و برای مقطع دکتری در کانادا ۴ الی ۵ سال به طول می انجامد، همچنین مدت زمان تحصیل برای مقطع پست داک در کانادا بین ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد و این موضوع می تواند برای دانشجو شرایط مهاجرت در کانادا را نیز فراهم آورد. تحصیل در دانشگاههای کانادا برای ۲ ترم شهریور و دی ماه مقدور می باشد.

برای شروع تحصیل در دی ماه یا ژانویه می بایستی حداکثر تا آخر تیرماه هر سال پرونده متقاضی جهت اعزام تکمیل گردد.  قابل ذکر است که تحصیل در کانادا در کلیه مقاطع تحصیلی امکان پذیر است.

پذیرش تحصیلی کانادا اولین مرحله از اقدام برای تحصیل در کانادا می باشد که نیازمند نمره زبان تافل یا آیلتس مناسب است. همانطور که قبلا گفته شد ، پذیرش تحصیلی کانادا برای دو ترم تحصیلی شهریور و دی قابل دریافت می باشد به همین منظور میباست اپلای دانشگاه های کانادا را حدود شش ماه قبل از شروع ترم تحصیلی در کانادا انجام داد.

مراحل پذیرش دانشگاه های کانادا به ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد. ضوابط پذیرش دانشگاه های کانادا برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت می باشد و به شرایط و وضعیت تحصیلی قبلی دانشجو ارتباط دارد. دارا بودن نمره زبان مناسب برای دانشگاه کانادایی از اولین مدارک مورد نیاز میباشد.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا پس از طی شرایطی خاص به متقاضیان واجد شرایط اعطا میشود.
پروسه ویزای تحصیلی کانادا دارای مراحل پیچیده و حساسی است که از زمان اقدام می بایستی حتما تمامی مراحل را با دقت و با بررسی شرایط مناسب انجام داد. شانس دریافت ویزای کانادا با توجه به شرایط هر فرد و پرونده وی متفاوت می باشد.

ریجکت شدن ویزای کانادا یا رد شدن ویزای کانادا می تواند در دفعات بعدی اقدام برای ویزای کانادا تاثیر منفی بگذارد.  تحصیل در کانادا پس از ورود به کانادا نیازمند اجازه تحصیل در کانادا Study permit  میباشد که توسط اداره مهاجرت کانادا و با توجه به مدارک دانشجو صادر میگردد. اجازه تحصیل در کانادا برای مدت تحصیل دانشجو در کانادا در خاک کانادا یا فرودگاه برای اولین بار صادر میشود. معمولا ویزای کانادا به صورت چند بار ورود می باشد.

هزینه تحصیل در کانادا

به صورت سالیانه ۲۰۰۰۰-۱۲۰۰۰ دلار کانادایی هزینه تحصیل در کانادا است . برای تحصیل در کانادا دریافت ویزای تحصیلی کانادا ضروری می باشد. ویزای تحصیلی کانادا برای دریافت به حدود ۱-۲ ماه زمان نیاز دارد ونیازمند مدارک خاصی می باشد که بایستی توسط دانشجو تهیه شود و معمولا بصورت چند بار ورود صادر می شود. ویزای تحصیلی کانادا نیازمند انجام انگشت نگاری یا بیومتریک در مراکز  VACمیباشد و میتوان بصورت آنلاین نیز اقدام نمود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا

دانشگاههای کانادا برای برخی از متقاضیان ، بورسیه تحصیلی کانادا  را با شرایط خاصی قابل دریافت نموده اند که این کار میبایست همزمان با اپلای دانشگاه انجام شود و انجام آن صرفا برای دانشجویان با شرایط علمی بالا امکان پذیر خواهد بود.

فاند و کمک هزینه تحصیل در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

برخی از بورسیه های رایگان که شامل فاند و کمک هزینه تحصیل در کانادا یا تحصیل رایگان در کانادا در ذیل آمده است :

  • کمک هزینه تحصیلی دوره فوق دکترا: این کمک هزینه به دانشجویان اینترنشنال که در رشته های علوم زیستی و علوم اجتماعی و یا تحقیقات بهداشت و سلامت تحصیل میکنند، تعلق می گیرد.
  • کمک هزینه های تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس و دکترا: برای دانشجویان کانادایی که در دوره های فوق لیسانس و یا دکترا تحصیل می کنند.
  • کمک هزینه های تحصیلی برای تحقیقات و پژوهش: برای دانشجویانی از کشورهای توسعه یافته که در یک دانشگاه شناخته شده ی کانادایی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا تحصیل میکنند .
  • کمک هزینه های تحصیلات تکمیلی NSERC: اعطای تعداد زیادی کمک هزینه های تحصیلی توسط دولت کانادا به دانشجویان ممتاز که در رشته های علوم طبیعی و مهندسی دریکی از دانشگاه های مورد تایید دولت کانادا مشغول به تحصیل هستند.
  • سازمان بورسیه ی تحصیلی ایالات متحده آمریکا: برای دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکترا (دانشجویان کشورهای امریکای لاتین و جزایز مدیترانه)
  • برنامه های کمک هزینه ی تحصیلی کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا: اعطای کمک هزینه های تحصیلی توسط دولت کانادا به دانشجوهای بین المللی دکترا

بعد از ورود به کانادا و قبل از پایان اجازه تحصیل در کانادا یا Study permit بایستی با هماهنگی قسمت دانشجویان خارجی دانشگاه کانادایی نسبت به تمدید اجازه تحصیل در کانادا اقدام نمود.

دانشگاههای کانادا برای تمامی مشاغل و زمینه های تحصیلی رشته های متناسب را ارائه می نمایند و برای مقاطع مختلف قابل ارائه می باشد. شما میبایست رشته های تحصیلی در کانادا را مناسب با شرایط شغل در کانادا و آینده شغلی خود در کانادا یا دیگر نقاط جهان انتخاب نمایید و بهتر است با رشته های تحصیلی قبلی شما تطابق داشته باشد.

رتبه دانشگاههای کانادا

با استفاده از این لینک میتوانید رتبه دانشگاههای کانادا و سایت های مربوط به رنکینگ را مشاهده نمایید. همچنین جدیدترین لیست دانشگاههای کانادا مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران بعد از ۲۰۱۷ را نیز میتوانید در این سایت بیابید.