در باور عمومی، بذر با ارزش ترین نهاده کشاورزی محسوب می گردد به طوری که ماحصل تلاش شما در یکسال زراعی به کیفیت بذر و البته مدیریت مزرعه وابسته می باشد و خرید بذر بی کیفیت حتی اگر تلاش حداکثری در به ثمر رساندن محصول داشته باشید، باز هم نمی تواند تاثیر منفی بی کیفیت بودن بذر را جبران نماید.

 بنابراین هنگام ارتباط با شرکت هایی که فروش بذر چغندر را تبلیغ نموده اند باید بسیار احتیاط داشته باشید و اطلاعات کافی در مورد نوع بذر و شرکت تولید کننده این بذر داشته باشید. به همین دلیل امروز بررسی اجمالی خواهیم داشت بر انواع بذر موجود در بازار ایران و شرکت هایی که آن ها را تولید می نمایند.

این اطلاعات همچنین به شما در انتخاب نوع بذر با توجه به شرایط زیست محیطی ، آب و هوایی و همچنین آفت هایی که خاک آن منطقه به آن مبتلا می باشد کمک می نماید.

ما این اطلاعات را از نتایج آماری آزمایش های پایلوت بدست آورده ایم. این آزمایش ها جهت بررسی ارقام مناسب هر منطقه انجام می گیرند.

 فروش بذر چغندر

شرکت های مختلف تولید بذر

شرکت کا.وا.اس  (KWS)

امروزه تولید بذر به یک زمینه ی بسیار علمی و پیچیده تبدیل شده است که هدف اصلی آن تهیه و تولید بذر باتوجه به شرایط آب و هوایی و میزان آلودگی به آفات در مناطق مختلف جغرافیایی می باشد. یکی از شرکت های معتبر در این زمینه شرکت کا.وا.اس  (KWS) می باشد. این شرکت در بین چهار شرکت برتر جهانی در زمینه تولید بذر و نباتات می باشد.

هدف شرکت KWS با بیش از یک و نیم قرن سابقه، حمایت از تک تک کشاورزان با روش های کشت متفاوت ( چه سنتی و چه ارگانیک ) می باشد. این شرکت در تلاش است با بهبود پتانسیل ژنتیکی بذرهای کشاورزی، بازده بذرهای تولیدی خود را بالا ببرد و همگام و هم قدم کشاورزان در اقصی نقاط دنیا باشد که در کنار بالابردن بازده کشاورزی وکم کردن زیان های ناشی از انواع آفت ها و قارچ ها، نیاز به استفاده از سموم کشاورزی را کاهش می دهند.

در هر حال نیاز به استفاده از بعضی سم های کشاورزی مانند سم علف کش یا سم TESS ، وجود دارد.

این شرکت تولید کننده بذر ذرت، بذر چغندر قند ، بذرغلات، بذر کلزا ، بذر آفتابگردان، بذر لوبیای سویا، محصولات زراعی و… می باشد.

ارقام مختلف بذر چغندر KWS

برنامه های اصلاح ژنتیکی شرکت کا.و.اس در زمینه تولید بذر چغندر، با هدف تولید بذر هایی است که عملکرد بالاتر و پرمحصول تر ، و دارای تحمل به بیماری و آفات می باشد.

این شرکت تولید کننده بذرهایی است که مناسب با شرایط منطقه یی خاص و اهداف زراعی مختلف مانند تولید شکر، اتانول و بیوگاز می باشد.

بذر چغندر ایزابلا ISABELLA KWS

بذر چغندر قند ایزابلا شرکت کا.و.اس  از گونه NZ-Type، مقاوم به رایزومانیا و پوسیدگی رایزوکتونیایی یا ریزوکتونیا می باشد.

بریجیتا BRIGITTA KWS

بذر چغندر قند بریجیتا کا.و.اس از گونه E-Type، به رایزومانیا مقاومت دارد و از مشخصه های آن سلامت برگ های آن می باشد.

بذرچغندر پیرولا PIROLA KWS

بذرچغندر پیرولا کا.و.اس از تیپ  N-Type ، به رایزومانیا و رایزوکتونیا مقاومت دارد.

بذرچغندر تولرانزا TOLERANZA KWS

بذرچغندر بذر تولر انزا کا.و.اس  تیپ  Z-Type، به نماتود و رایزومانیا مقاومت دارد. خلوص شیره بالا و سلامت برگ خوب.

بذر سمنتا کا.و.اس SEMENTA KWS

بذر چغندر قند سمنتا کا.و.اس  از تیپ N-Type، به نماتود و رایزومانیا مقاوم می باشد. همچنین مقاومت نسبت به سفیدک دارد.

بذر آکازیا AKAZIA KWS

بذر آکازیا کا.و.اس از تیپ N-Type ، با مشخصه های سلامت برگ و مقاومت نسبت به رایزومانیا می باشند.

رایزوکتونیا

Rhizoctonia تیره ای از قارچهای آنامورفیک به ترتیب Cantharellales است. گونه ها هاگ تولید نمی کنند ، اما از هیف و اسکلروتیا (تکثیر هیف) تشکیل شده اند و حالت های غیرجنسی قارچ در جنس Thanatephorus هستند. گونه های ریزوکتونیا ساپروتروف هستند ، اما همچنین از عوامل بیماری زای گیاهی هستند و باعث بیماری های مهم محصولات تجاری می شوند. آنها همچنین از اعضای آندومایکوریزایی ارکیده هستند. معنای لغوی این کلمه ” قاتل ریشه ” می باشد.

نماتود

دقت نمایید که ارقامی که نسبت به نماتود مقاوم هستند را در زمین هایی کشت نمایید که وجود این آلودگی در آنها تایید گردیده است. مقاومت نسبت به این بیماری در ارقامی مانند سمنتا کا.و.اس و تولر انز آ کا.و.اس  وجود دارد.

تمامی ارقام بذرشرکت کا.و.اس که نسبت به نماتود مقاومت دارند، درمقابل بیماری ویروسی رایزومانیا نیز مقاوم هستند.

سلامت برگ

سلامت برگ، ویژگی است که عملکرد بذر را بالا می برد. اگر عوامل بیماری زای برگی مانند سفیدک و سرکوسپورا به مزرعه چغندر، حمله زودهنگام داشته باشند، خسارت های بیشتری وارد خواهند کرد. در نتیجه بذرهایی که شاخصه ی سلامت برگ دارند، می توانند سلامت و شادابی برگ را به مدت طولانی تری نگه داشته و نیاز به استفاده از سموم کشاورزی (سم قارچ کش) را تا اواخر دوران کشت به تاخیر بیندازد که سبب داشتن محصول بهتر و بیشتر خواهد بود.

شاخصه سلامت برگ در ارقامی مانند لامیا کا.و.اس، شانیا کا.و.اس و بریجیتا کا.و.اس (بریژیتا) وجود دارد این ارقام نسبت به رایزومانیا نیز مقاوم هستند و عملکرد و خلوص شیره بالایی دارند.

فروش بذر چغندر آلمانی

شرکت تولید بذر چغندر شیرین ماریبو

فعال در زمینه اصلاح نباتات در اروپا

شعار: شریک زندگی شما در چغندر قند

در اکتبر ۲۰۱۷ ، شرکت دانمارکی DLF مارک MARIBO و فعالیت های چغندر قند را تصاحب کرد و یک واحد تجاری استراتژیک به نام MariboHilleshög  تاسیس کرد.

MariboHilleshög  حدود ۳۵۰ کارمند دارد که به بذر چغندرقند اختصاص دارند – دارای سایت های تولید مثل و تولید بذر در دانمارک ، سوئد ، ایتالیا ، فرانسه و در ایالات متحده.

MARIBO® به طور گسترده ای در صنعت و تولید کنندگان چغندر در ۳۰ کشور جهان قرار دارد. دفتر مرکزی و تأسیسات مدرن تولید بذر در جزیره Lolland در قسمت جنوب شرقی دانمارک واقع شده است.

این شرکت امروزه نمونه متنوعی از انواع بذر چغندرقند تحت نام MARIBO® را ارائه می دهد.

ارقام بذر تولیدی شرکت ماریبو

 

بذر چغندر قند بی تی اس ۵۰۵ ماریبو BTS 505(BTS 213)

بذر چغندر فلورس FLORES

بذر چغندر کاناریا CANARIA

شرکت هیلشوگ یا سینجنتا

 

یکی از پیشروترین و بزرگترین کمپانی های بخش کشاورزی می باشد. این شرکت آلمانی به دنبال افزایش عملکرد و بهره وری گیاهان زراعی، حفظ محیط زیست، بهبود سلامت و کیفیت زندگی در سرتاسر دنیا می باشد که در بیش از ۹۰ کشور دنیا فعالیت دارد.

شرکت سینجنتا در زمینه های مختلف کشاورزی فعالیت دارد از جمله تهیه و تولید بذرهای مقاوم کشاورزی، مانند بذر چغندر، بذر هندوانه، بذر ذرت، بذر فلفل دلمه یی، بذر هویج، بذر کدو، بذر گل کلم، بذر کلم، بذر گوجه فرنگی، بذر اسفناج، بذر خربزه، بذر خیارو…

نام این شرکت به تازگی از سینجنتا به هیلشوگ تغییر یافته است.

انواع بذر چغندر سینجنتا :

بذر چغندر تورباتا

با عملکرد ریشه بالای ۷/۹ تن در هکتار، مقاوم در مقابل ریزومانیا

نرخ شکر بالا

مقاوم در مقابل بیماری سفیدک پودری

نوع اصلاح شده ی سه لاین این بذر، مقاوم در مقابل پشه سفید، نرمی ساقه و ضخامت ریشه

 

بذر چغندر دوروتی

مقاوم به ریزومانیا – قابلیت تحمل ریزوکتونیا

بذر چغندر قند راستا

 

بذر هویج سینجنتا

مناسب ترین زمان برای کاشت این بذر، اوایل فصل بهار تا نیمه تابستان است در فضای باز نه گلخانه.

تیپ : استاندارد

نیمه زودرس می باشد.

 غده های نارنجی به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر دارد.

 بوته هایی با برگ سبز تیره دارد

 کیفیت مناسبی جهت تازه خوری و فراوری دارد.

فروش بذر هویج

بذر گوجه فرنگی سینجنتا

زمان کشت مناسب آن از اوایل اردیبهشت ماه می باشد. بوته آن قوی بوده و رشد و رویش زیادی دارد. همچنین از مشخصه های آن شاخ و برگ فراوانی دارد.

ویژگی ها :

 با رشد محدود جهت کشت در فضای باز

 مناسب جهت تازه خوری و فراوری

 متوسط رس

 مناسب برای دوره تولید طولانی و توانایی تشکیل میوه در هر شرایط گرم و سردی

 میوه بلوکی به وزن متوسط ۱۶۰ تا ۱۸۰ گرم

 رنگ قرمز جذاب و سفت با ماندگاری بالا

مقاوم در برا بر :

* بوته میری فوزاریومی

* لکه خاکستری برگ

* کپک برگی

* ویروس موزاییک گوجه فرنگی

* پژمردگی ور تیسیلیومی

* نماتد مولد غده ریشه

بذر چغندر آنتک (آنتیک یا Antek)

شرکت STRUBE SEED  یک شرکت بین المللی فعال در زمینه ی تولید محصولات کشاورزی می باشد که از سال ۱۸۷۷ فعالیت خود را آغاز نموده است. درحال حاضر از بذرهای تولیدی این شرکت، بذر چغندر آنتک  یا آنتیک (ANTEK SEED )  در ایران به فروش می رسد.