اگر احساس میکنید آب آلودگی میکروبی دارد علاوه بر دستگاه تصفیه آب پیشنهاد میکنیم از فیلتر uv استفاده کنید. دستگاه های تصفیه آب که توسط شرکت ایلیا گستر به فروش میرسد مدلهایی دارد که این توانایی بر روی آنها به اجرا در آمده است. سیستمی که بتواند هم تصفیه کند و هم گندزدایی کند در برخی محصولات شرکت ایلیا گستر به اجرا گذاشته شده است. جهت ثبت سفارش و یا کسب اطلاعات بیشتر با شرکت ایلیا گستر تماس حاصل فرمایید . ۰۲۱۳۳۱۲۱۲۱۲

 این مطلب حاصل تحقیق و بررسی در زمینه ستون ها و فیلتر تصفیه آب UV بوده که از پژهشکده های جهانی ترجمه و به صورت ساده بیان شده است . پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر از این بخش دستگاه تصفیه آب ، حتما مطالعه کنید :

ویدئوی آموزش نصب فیلتر تصفیه آب uv

تصفیه و گندزدایی آب آلوده

ابتدا باید بررسی کنیم که آیا آبی که مینوشیم آلوده است؟

آلودگی آب شاید مسئله‌ای باشد که خیلی‌ها به آن توجه نمی‌کنند و همینکه آبی از طریق لوله کشی و شیر در دسترس قرار بگیرد آن را سالم میدانند، اما آیا واقعا اینطور است؟ آیا آبی که در ظاهر عاری از ناخالصی است را می‌توان آب سالم دانست؟

برای پاسخ به این سوال شاید بد نباشد که کمی با آلودگی‌های آب آشنا شویم، در کل می‌توان آلودگی‌های آب شرب را به ۲ دست تقسیم کرد:

دسته اول آلاینده ها :

وجود ذرات و ناخالصی ها بزرگ (مانند گل و لای، زنگار و… ) و کوچک (مانند نیترات و نیتریت و …).

دسته دوم آلاینده ها

 : وجود ذرات زنده (میکرو ارگانیک‌ها) که برخی از آنها بیماری زا هستند.

نکته ی بسیار مهم درباره ی آب لوله کشی شهری

توجه داشته باشید عموما در آب های لوله کشی شهری همیشه گندزدایی به خوبی صورت میگیرد منتها به دلیل حجم زیاد ، گندزدایی با uv در آب شهری پاسخگو نیست به همین علت از کلر و منشقات آن برای این موضوع استفاده میشود . به همین علت است که ما عموما به مشتریانی که از آب شهری استفاده میکنند پیشنهاد خاصی بابت استفاده از سیستم گندزدایی UV نداریم.

برای حذف املاح آب چاره چیست ؟

تنها راه آسان و کم هزینه برای رهایی از ذرات مضر دسته ۱ را به طور قطع می‌توان استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب (اسمز معکوس) دانست ، این دستگاه می‌توانند تا ۹۸ درصد از ناخالصی‌های آب که در دسته ۱ عنوان شد و بخشی از ذرات دسته ۲ را که اندازه آنها بزرگتر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون است را از آب جدا و تصفیه نماید ولی در دسته ۲ بسیاری از عوامل بیماری‌زا دارای قطر بسیاری کوچکی هستند که از فیلتر شماره ۴ دستگاه‌ تصفیه (ممبران) میتوانند عبور کنند و حتی در مناطقی آب آنها دارای آلودگی میکروبی بسیار بالا است وجود خود این ذرات میکروارگانیک میتوانند دستگاه تصفیه آب را آلوده نماید. برای مشاهده مشخصات انواع دستگاه تصفیه آب کلیک کنید.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران

در خصوص آلودگی‌های میکروبی آب چه باید کرد؟ آیا آبهای کلر دار هم آلوده‌اند؟

در آبهای لوله کشی شهری به دلیل افزوده شدن کلر به آب به عنوان ماده گند‌زدا ، میکرو ارگانیسم ها را از بین می‌برند .اما اگر از آب چاه استفاده میکنید گندزدایی اهمیت زیادی دارد . موارد زیر را مشاهده بفرمایید :

احتمال آلودگی آب لوله کشی!

لوله‌های انتقال آب در شهرها به صورت مدفون در زیر خیابان‌ها آب را از تصفیه‌خانه‌ها به خانه‌ها، مدارس، ادارات و … می‌رسانند که ممکن است بعلت فرسودگی دچار آلودگی محیطی شوند .

آلودگی آبهای چاه

مراکز پرورش دام و تیور غالباً از آبهای چاه استفاده می‌کنند که می تواند بیماری‌ها را در آنها ایجاد کند که برخی از این بیمارها می تواند به انسان انتقال یابند.

ضررهای خود کلر برای بدن

اگر از آب چاه استفاده میکنید و سیستم گندزدایی مورد استفاده شما سیستم کلریناتور است یا به صورت دستی کلر به آب میزنید یا حتی از قرص کلر در مخزن ذخیره آب استفاده میکنید توجه داشته باشید دُز کلریته ی آب اگر از یک میزانی بیشتر باشد میتواند مسمومیت زا و بعضا عوارض جبران ناپذیری را ایجاد کند . به همین دلیل حتما بعد از کلر زنی به آب از تصفیه آب حذف کلر مانند کربن های اکتیو استفاده کنید .

حتما شما هم از مضرات کلر در استخرها شنیده اید . استخرها و پارکهای آبی از کلر که بسیار برای بدن مضر است استفاده می‌کنند که عواضی همچون خشکی پوست، تیرگی مو از جمله این عوارض است و حتی در برخی از موارد در استخرهای سرپوشیده حتی به دلیل آلودگی زیاد مجبور به ازدیاد دز کلر در اب می‌شوند در حدی که کلر تبخیر شده در فضا توسط شناگران استنشاق شده و می تواند حتی باعث ایجاد حالت تهوع و مشکلات تنفسی شود.

مقاومت برخی عوامل بیماری‌زا در مقابل کلر

برخی از عوامل بیماری‌زا همانند انگلی به نام کریپتوسپوریدیوم (که باعث اسهال آبکی می شود) در مقابل کلر مقاومت بالایی دارد و حتی می‌تواند بیش از ۱۰ روز در آب کلردار زنده بماند.

در اینجا به عنوان یک راهکار مناسب گندزدایی (همانند کلر) می توان استفاده از فیلتر UV یا همان اشعه ماوربنفش را پیشنهاد داد.

 

 

آب را با فیلتر UV گندزدایی کنید

فیلتر UV یا همان فیلتر لامپ اشعه ماورای بنفش تامین کننده آب سالم و عاری از میکروب‌هاست و تنها روش جایگزین و قابل قبول به جای جوشاندن آب است. این سیستم میکروب زدا مصارف گوناگونی دارند که می توان به مصارف خانگی، کارخانجات مواد غذایی، منابع ذخیره آب، رستوران‌ها، ادارات و شرکت‌ها، برج‌های خنک کننده، زیر دریایی‌ها، کشاورزی و گلخانه‌ها، مراکز پرورش ماهی و …. اشاره کرد.

فیلتر تصفیه آب UV

فیلتر UV به چه صورت کار می‌کند؟

فوتون‌های اشعه ماورای بنفش می‌تواند به ذرات میکرو ارگانیک‌ها بیماری زا موجود در آب نفوذ کند و در DNA آنها جذب شود و این امر باعث می‌گردد. ساختار DNA میکرو ارگانیک شکسته و توان تکثیر شدن آنها از بین برود به عبارتی میکروب را اقیم می‌کند و به این شکل ذرات میکروارگانیک بیماری زا غیر فعال می شودند.

فیلتر اشعه UV می توان حداقل ۹۹٫۹۹ درصد از میکروارگانیک ها شامل اشریشیا کُلی، کریپتوزپوریدیوم و ژیاردیا و … را از بین ببرد همچنین بر خلاف ضدعفونی کننده‌های شیمیایی، ارگانیسم ها قادر به تولید مکانیسم ایمنی در مقابل نور UV نیستند.

فیلتر UV دارای محفظه استوانه شکل است که در مرکز آن لامپ اشعه فرابنفش تعبیه شده و آب آلوده از یک سمت منبع وارد و پس از قرار گرفته در مقابل اشعه در طول مسیر عبور از فیلتر، میکرب‌زادیی شده و از سمت دیگر فیلتر آب عاری از میکروب خارج می‌گردد.

عملکرد فیلتر تصفیه آب UV

چرا باید کلر را کنار گذاشت و از فیلتر UV استفاده کرد:

دستگاه‌های فیلتر UV نسبت به سایر روش‌های ضدعفونی سازی آب دارای مزایای بسیاری است که برتری‌ها در تصویر زیر به نمایش در امده است.

تفاوت تصفیه و گندزدایی UV و کلر

آیا می‌توان فیلتر UV را با دستگاه  تصفیه آب خانگی نصب کرد؟

جواب مثبت است و میتوان این فیلتر را به همراه دستگاه‌ تصفیه آب اسمز معکوس نصب نمود فقط در هنگام این مصب باید به نکات زیر دقت شود.

-در هنگام نصب ابتداً باید آنالیز آب انجام شده باشد که آیا آب مشکل میکروبی دارد یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب به این فیلتر نیاز است.

-در هنگام نصب باید کنترل شود که TDS آب چقدر است اگر بالا باشد به دلیل اینکه ذرات درشتی در آب ممکن است موجود باشد و به لامپ داخل فیلتر صدمه بزنند لذا باید حتما باید فیلتر UV را بعد از فیلترهای ۱، ۲ و ۳ و یا کلا بعد از دستگاه RO گذاشت.

-در مکانهایی که آلودگی خیلی بالاست UV را قبل از RO می‌گذارند که سیستم فیلتر ها آلوده نشوند.

فیلتر UV اصل و مناسب را از کجا می‌توان تهیه نمود؟

اکثر شرکت های تصفیه آب ، میتوانند در حوزه ی UV هم فعالیت کنند . در حال حاضر مجموعه ی  تصفیه آب ایلیا گستر که تخصصی ترین شرکت در عرصه خدمات دستگاه‌های تصفیه آب می‌باشد، می‌تواند با ارائه مشاره‌های تخصصی خریداران را راهنمایی نماید و همچنین خدمات نصب فیلترهای UV  به صورت مستقل و یا ترکیب با فیلترهای اسمز معکوس را برای مشتریان به انجام برساند.

قیمت فیلتر تصفیه آب و گندزدایی ماورای بنفش UV

برندها و کیفیت های فیلتر UV در قیمت آنها تاثیر گذار است اما در حال حاضر فیلتر UV قابل استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی در نوسان میباشد و نیاز به استعلام قیمت دارد. .

قیمت فیلتر ماورای بنفش UV در دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی نیز در نوسان میباشد و نیاز به استعلام قیمت دارد.

برای انتخاب یک UV مناسب و اطلاع از قیمت دقیق حتما با کارشناسان ایلیا گستر تماس بگیرید و مشاوره دریافت نمایید .

منبع : تصفیه آب ایلیا گستر