امروز در نایت ملودی
آشنایی با خواص و فواید استفاده از روغن گل پامچال
آشنایی با خواص و فواید استفاده از روغن گل پامچالمانند روزهای اول زندگی عاشقانه زندگی کنید..!
مانند روزهای اول زندگی عاشقانه زندگی کنید..!به چه دلیل قبل از عادت ماهانه صورت جوش میزند؟
به چه دلیل قبل از عادت ماهانه صورت جوش میزند؟همسرگزيني اينترنتی به ریسکش نمی ارزد..!
همسرگزینی اینترنتی به ریسکش نمی ارزد..!در استفاده از ظروف استیل این نکات را در نظر داشته باشید
در استفاده از ظروف استیل این نکات را در نظر داشته باشیداین موارد را از نامزد خود مخفی نکنید..!
این موارد را از نامزد خود مخفی نکنید..!عواملی که سبب بی خوابی و کم خوابی در افراد می شود..!
عواملی که سبب بی خوابی و کم خوابی در افراد می شود..!چگونه درد واکسن نوزادم را کاهش دهم؟
چگونه درد واکسن نوزادم را کاهش دهم؟راهکارهایی برای آموزش صبر به کودکان..!
راهکارهایی برای آموزش صبر به کودکان..!راهکارهایی برای از بین بردن ترس از فراز و فرود هواپیما
راهکارهایی برای از بین بردن ترس از فراز و فرود هواپیماانجام اپیلاسیون در دوران بارداری مجاز است؟
انجام اپیلاسیون در دوران بارداری مجاز است؟آشنایی با مراحل پاکسازی و زیباسازی پوست
آشنایی با مراحل پاکسازی و زیباسازی پوستآموزش روشهایی برای تمیز کردن و نگهداری یخچال
آموزش روشهایی برای تمیز کردن و نگهداری یخچالآشنایی با ورزشهایی که به زانوهایتان فشار وارد می کند..!
آشنایی با ورزشهایی که به زانوهایتان فشار وارد می کند..!راهکارهایی برای اینکه دست از قضاوت دیگران بردارید
راهکارهایی برای اینکه دست از قضاوت دیگران برداریدبه کمک اصول فنگ شویی در فضای منزلتان تعادل برقرار کنید
به کمک اصول فنگ شویی در فضای منزلتان تعادل برقرار کنیدمضرات دوچرخه سواری استقامتی برای سالمندان
مضرات دوچرخه سواری استقامتی برای سالمندانراهکارهای خانگی برای درمان اضطراب و استرس
راهکارهای خانگی برای درمان اضطراب و استرسآشنایی با راهکارهایی برای مقابله با انرژی های منفی
آشنایی با راهکارهایی برای مقابله با انرژی های منفیبرای کاهش نفخ شکم چه ورزشهایی انجام دهیم؟
برای کاهش نفخ شکم چه ورزشهایی انجام دهیم؟
نایت ملودی » فرهنگ و هنر » آیا روزه داری باعث بیماری در زنان می شود ؟

آیا روزه داری باعث بیماری در زنان می شود ؟

آیا روزه داری باعث بیماری در زنان می شود ؟
بسیاری از خانم‌ها دوست دارند با آگاهی کامل در ایام ماه مبارک رمضان روزه بگیرند و بدانند که آیا روزه‌داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری‌های زنانه می‌شود یا نه؟ اگر در مواردی باعث تشدید بیماری می‌شود چه کارهایی نباید بکنند؟

دکتر الهام‌السادات هاشمیان، متخصص زنان و زایمان: بسیاری از خانم‌ها دوست دارند با آگاهی کامل در ایام ماه مبارک رمضان روزه بگیرند و بدانند که آیا روزه‌داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری‌های زنانه می‌شود یا نه؟ اگر در مواردی باعث تشدید بیماری می‌شود چه کارهایی نباید بکنند؟ همان‌طور که خودتان هم می‌دانید بیماری‌هایی که در ایام روزه‌داری تشدید می‌شوند بیشتر مربوط به مشکلات کلیوی، سیستم داخلی بدن، تیروئید و. . . است. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید روزه‌داری ممکن است به ندرت باعث اختلال در نظم قاعدگی بشود.

برای آگاهی از بیماری‌های زنانه‌ای که در ایام روزه داری تشدید می‌شوند سراغ دکتر الهام‌السادات هاشمیان، جراح و متخصص زنان رفتیم. او در این گفت‌وگو به شما می‌گوید چه بیماری‌ها و مشکلات زنانه‌ای در ایام روزه داری تشدید می‌شوند و البته خانم‌های باردار باید چه نکاتی را رعایت کنند.

شایع‌ترین اختلالی که در ایام روزه‌داری به وجود می‌آید، چیست؟

شایع‌ترین اختلال در ایام ماه مبارک رمضان بی‌نظمی در قاعدگی است. روزه داری در برخی از خانم‌ها به دلیل ایجاد استرس و همچنین در افرادی که از نظر جسمی ضعیف هستند ممکن است باعث نامنظم شدن قاعدگی شود؛ بنابراین چون تخمدان‌ها از مغز دستور می‌گیرند، در نتیجه هر نوع استرسی می‌تواند منجر به بر هم خوردن سیکل‌های قاعدگی شود. موردی که بسیار شایع است دخالت‌هایی است که خود افراد انجام می‌دهند؛ برخی از خانم‌ها برای اینکه بتوانند تمام ۳۰ روز ماه مبارک رمضان را روزه بگیرند و در ایام روزه‌داری دچار قاعدگی نشوند بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌کنند.

اگر مصرف این قرص‌ها با فاصله کمی بعد از شروع خونریزی قاعدگی شروع شود، در اغلب موارد موثر نیست و خانم‌ها در زمان غیر قاعدگی ممکن است لکه‌بینی داشته باشند. زمان مصرف درست این قرص‌ها، روز هفتم قاعدگی قبلی است. مصرف این قرص‌ها برای کسانی که در گذشته تجربه مصرف ندارد توصیه نمی‌شود. این قرص‌ها در بدن افراد تاثیر متفاوتی می‌گذارند. برخی از خانم‌ها حتی در زمان مصرف قرص هم لکه‌بینی دارند؛ بنابراین ممکن است مصرف سرخود قرص مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای را ایجاد کند و وضعیت جسمی‌ خانم ها را به هم بریزد.

خانم‌هایی که نوزادی شیرخوار دارند می‌توانند روزه بگیرند؟

روزه داری در ایام شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ به ویژه شش تا ۱۲ ماهگی نوزاد. اگر نوزاد وابسته به شیر مادر است و تنها از شیر مادر تغذیه می‌کند بهتر است مادر از روزه گرفتن اجتناب کند چون باعث کاهش تولید شیر می‌شود و مشکلاتی مثل کمبود ویتامین، آهن و مواد معدنی برای مادر و نوزاد ایجاد می‌کند. تولید شیر، کاملا وابسته به تغذیه صحیح مادر است و روزه‌داری به خصوص در ماه‌های گرم تابستان که ساعت تشنگی و پرهیز از غذا طولانی است حتما در تولید شیر اختلال ایجاد می‌کند. تاکید می‌کنم در شش تا ۱۲ ماهگی که نوزاد به شیر مادر نیاز کامل دارد، خانم‌ها روزه نگیرند.

آیا برای خانم‌های یائسه اختلالی در روند روزه‌داری ایجاد می‌شود؟

خیر، به دلیل اینکه خانم‌های یائسه هورمون زنانه زیادی ندارند، پس اختلالی ایجاد نمی‌شود. همچنین تفاوتی در افزایش میزان عفونت در این ایام شاهد نیستیم. در مورد بیماری‌های زنانه دیگر هم خیلی ارتباطی با روزه‌داری مشاهده نمی‌شود. روزه‌داری در مورد بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند تیروئید و بیماری‌های قلبی مشکلات بیشتری را به همراه دارد.

به چه کسانی پیشنهاد می‌شود به منظور جلوگیری از بیماری زنانه روزه نگیرند؟

نمی‌توان گفت قطعا به خاطر این ۳۰ روز در قاعدگی اختلال ایجاد شده است. پس نباید چنین توصیه‌ای به خانم‌ها کرد که روزه نگیرند. تنها پیشنهاد این است که اگر می‌خواهند در ماه رمضان دچار قاعدگی نشوند در مورد مصرف داروی ضدبارداری با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنند و سرخود قرص مصرف نکنند.

به دلیل اینکه مدت زمانی طولانی گرسنه و تشنه هستیم آیا کم‌آبی و گرسنگی باعث ضعف بدن و افزایش عفونت‌های زنانه می‌شود؟

در ماه رمضان زمان گرسنگی آن قدر طولانی نیست و حداکثر یک ماه طول می‌کشد. این ۳۰ روز هم آن قدر ضعف شدیدی ایجاد نمی‌کند که منجر به افزایش عفونت شود. تنها سوء تغذیه درازمدت است که منجر به عفونت‌های دستگاه تناسلی می‌شود. در موارد قحطی و گرسنه ماندن‌های بسیار طولانی هم شاهد افزایش عفونت هستیم.

آیا تعادل هورمون‌ها در ایام ماه مبارک دچار اختلال می‌شود؟

استرس، مسافرت، تغییر فصل، استرس ناشی از امتحان و. . . می‌توانند در نظم عادت ماهانه اختلالاتی ایجاد کنند. اما روزه‌داری هم به دلیل گرسنگی طولانی‌مدت ممکن است باعث اختلال در عملکرد تخمدان‌ها شود و چون تنظیم سیکل‌های قاعدگی از طریق تخمدان صورت می‌گیرد می‌تواند نظم سیکل را مختل کند یا باعث عقب افتادن قاعدگی شده، لکه‌بینی در ایام قاعدگی را به همراه داشته باشد.

روزه‌داری در ایام بارداری با چه مشکلاتی همراه است؟

اگر چه توصیه نمی‌شود اما روزه‌داری عوارض درازمدتی برای نوزاد و جنین ایجاد نمی‌کند. روزه داری برای خانم‌های بارداری که مشکل تیروئید، دیابت و تهوع و استفراغ بارداری دارند خیلی مناسب به نظر نمی‌رسد. با این حال بهتر است در این زمینه با پزشک‌شان مشورت کنند. بسیار مهم است خانم‌هایی که در سه ماهه آخر بارداری روزه می‌گیرند در وعده سحری آب زیادی بنوشند چرا که شایع‌ترین علت احساس ناخوشایند در ایام روزه داری احساس تشنگی است.

تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۴
نویسنده: رضا ایرانی
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت