نایت ملودی » فرهنگ و هنر » تاریخ و تمدن » سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -۱۰ مارس

سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -10 مارس

۱۰مارس ،سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان

–اختراع تلفن در دوم ژوئن سال ۱۸۷۵ میلادی مصادف با ۱۱ خرداد ۱۲۵۴ شمسی توسط  الکساندر گراهام بل با همکاری دوستش واتسون

— اولین مکالمه تلفنی جهان در دهم مارس ۱۸۷۶ میلادی (۱۲۵۵ شمسی) توسط گراهام بل با عبارت  Mr Watson – Come here – I want to see you”

 

——————————–

نحوه ی کار تلفن

اختراع تلفن نیز سرگذشتی بس دراز دارد. اکنون پیش از شرح داستان بجاست که اساس کار تلفن را بیان کنیم.

وقتی شما حرف می زنید ، هوا تارهای صوتی شما را می لرزاند .این ارتعاش از روی مولکول های هوا ،یکی پس از دیگری عبور می کند .بدینوسیله صدا از دهان شما خارج شده ، در فضا پخش می شود. کار اصلی تلفن این است که چون صدا از دهان شما خارج می شود با یک صفحه آلومینیومی برخورد می کند که در برابر دهان شما قرار گرفته ، این صفحه درست مانند مولکول های هوا مرتعش می شود، یعنی در اثر برخورد با صدای شما پس و پیش می رود و می لرزد.

 

ارتعاش صفحه ی آلومینیومی باعث ایجاد یک جریان متغیر و پر نوسان در خط تلفن می شود آن گاه همین ارتعاش ها در صفحه آلومینیومی دیگری که در برابر گوش شنونده قرار گرفته ،ایجاد نوسان می کنند و او حرف گوینده را می شنود . پس این درست مانند آن است که مولکول های هوا صدا را به گوش او رسانده باشد.

 

  سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -10 مارس

 الکساندر گراهام بل مخترع تلفن

 

اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بل

حال که با اساس کار تلفن آشنا شدید ، برویم بر سر داستان اختراع تلفن و کسی که آن را اختراع کرد.
الکساندر گراهام بل (زادهٔ ۳ مارس ۱۸۴۷ – درگذشتهٔ ۲ اوت ۱۹۲۲)  مخترع تلفن است . وی در دوم ماه ژوئن ۱۸۷۵ (۱۱ خرداد ۱۲۵۴ شمسی) در شهر بوستن مشغول انجام آزمایش هایی بود او می خواست ببیند که آیا می تواند چند پیام تلگرافی را در یک زمان بر روی یک خط مخابره کند ، در انجام این آزمایش دستیارش تامس واتسون نیز شرکت داشت. بل در اطاق گیرنده نشسته بود و واتسون در اطاق فرستنده .

 

واتسون به منظور ایجاد ارتعاش ، بی آن که دستوری از بل بگیرد ، میله ای فلزی را از جای در آورد و صدای گنگی ایجاد کرد .بل ناگهان سراسیمه وارد اطاق شد و بر واتسون نهیب زد که چرا خودسرانه کار می کند . اما در این حال ناگهان متوجه چیزی شد که برایش شگفت آور بود . او دید هنگامی که آن میله بر روی یک شیء مغناطیسی مرتعش می شود ، جریانی ایجاد می کند که به وسیله ی سیم قابل انتقال است . بر اثر همین جریان ، میله ای که در خود اطاق بل بود به ارتعاش در می آمد و صدای مبهمی را ایجاد می کرد .بر اثر این کشف ، روز بعد نخستین دستگاه تلفن در جهان ساخته شد . با این دستگاه صداهایی از طبفه بالای ساختمان به پایین مخابره می گردید.
یکسال بعد ، در روز دهم مارس ۱۸۷۶، نخستین جمله کامل از دستگاه تلفن به گوش رسید . آن جمله این بود :
Mr Watson – Come here – I want to see you”
«آقای واتسون بیا اینجا من با شما کار دارم . »!

 

  سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -10 مارس

 

توماس واستون دستیار بل اینگونه می گوید: ساختار ساده تلفن آقای بِل که از یک قسمت محکم چوبی شکل، قسمتی قیفی شکل و یک باتری اسیدی و نیز مقداری سیم مسی ساخته شده بود و همچنین اولین پیام مخابره شده توسط این سیستم که البته یک پیام ساده امری بود به شرح (آقای واستون بیا اینجا با تو کار دارم) شروع شد.

 

در همین زمان خانم الیت گِری نیز همراه با انجام اختراع بِل دستگاه خود را به ثبت رسانید ولی با توجه به ثبت اختراع آقای بِل در فاصله زمانی کوتاه تر (حدود ۳ هفته) امتیاز ثبت تلفن به گراهام بل داده شد. البته طرح های ارائه شده بل کامل تر به نظر می رسید؛ به ویژه اطلاعات ویژه او درباره اصوات و علم مطالعه آنها و نیز اطلاعاتی درباره الکتریسیته از اهم این موارد بود.

 

دیگر مخترعان به خوبی با الکتریسیته آشنا بودند، ولی اطلاعات آنان درباره علم مطالعه اصوات کافی نبود. به طور حتم انجام طرح تلفن توسط بسیاری از پیشگامان این امر اجرا شده ولی اختصاص اعتبار و هدایای مربوطه قابل تقسیم نبود. تلفن های سیمی، بلوری، حرارتی از نقطه نظر علمی اختراعات قابل ملاحظه ای نبودند، چرا که این ابزار صوت را به صورت مکانیکی و نه به صورت الکتریکی انتقال می دادند.

 

پیشینه اختراع تلفن

بیایید با هم نگاهی به تاریخچه تلفن بیندازیم.
نیاز به تلفن همراه با پیدایش انسان همراه بوده است. مردم همیشه در فکر ارتباط با فواصل دورتر بودند. مردم برای انجام این موضوع از موارد ارتباطی مانند دود، آیینه، طبل، کبوترهای نامه رسان و پرچم استفاده می کردند، ولی تلفن موضوعی جدید بود. بعضی ها می گویند: که فرانسیس بیکن این موضوع را در ۱۶۲۷ پیش بینی کرده بود. اگرچه در کتاب کشور ایده آل (مدینه فاضله) تنها به وسیله ای مشابه اشاره شده است.
اختراع تلفن حقیقی تا هنگام پیدایش انرژی الکتریکی ممکن نبود. نظریه انتقال صوت در ۱۸۳۱ ارائه شده ولی تا سال ۱۸۵۴ که آقای بدرسول پیشنهاد انتقال اصوات الکتریکی را ارائه نمود این نظریه عملی نشد. این نظریات ۲۲ سال بعد در سال ۱۸۷۶ به حقیقت پیوست. پیدایش تلفن قبل از پیدایش انرژی الکتریکی غیرممکن می نمود.
آن هنگام که داوینچی و جولزوِرن پیش بینی هایی درباره پرواز و جابه جایی مکانی ارائه دادند، ساخت و انتقال صدا آرزویی غیرقابل دسترس می نمود. چگونه می توانستند؟ با سطح آگاهی بسیار پایین مردم آن زمان درباره الکتریسیته و نحوه انتقال آن چگونه مردم به آینده تلفن امیدوار می بودند؟ چه کسی در قرن پانزدهم فکر می کرد که روزی تلفن های سکه ای در کنار خیابان ها و یا تلفن های رومیزی ساخته خواهد شد؟ ساخت اینگونه تلفن ها با اطلاعات موجود در آن زمان و اختراعات انجام شده امری غیر ممکن بود، به طوری که می توان توسعه و ساخت تلفن را می توان مهم ترین واقعه قرن دانست.
استیفان گِری شیمیدان انگلیسی در سال ۱۷۲۹ توانست الکتریسیته را در یک سیم انتقال دهد. او توانست انرژی الکتریکی را در مسافتی به اندازه ۳۰۰ پا انتقال دهد. سال ها بعد ماسچنبروک هلندی و جورج دان آلمانی در سال ۱۷۴۶ به طور مجزا بر روی این طرح فعالیت نمودند. این انرژی الکتریکی برای چند روز قابل ذخیره و انتقال بود.

 

برای سال ها این اختراع در آزمایشات، سخنرانی ها و نمایش های بیشماری استفاده می شده در ۱۷۵۳ یک نویسنده بی نام، شاید فیزیکدانی با نام چارلز نظریه ای با این عنوان که شاید از طریق الکتریسیته بتوان پیغام ها را انتقال داد را در مجله اسکاتلندی به چاپ رسانید. او بر این عقیده بود که انرژی الکتریکی به صورت الکتریسیته از قسمت ابتدایی سیم شروع شده و در پایان آن به اتمام می رسد. به منظور انتقال پیغام های متعدد نیازمند به چندین سیم بود. تا سال ۱۸۰۰ این آزمایشات در میان مخترعین رواج داشت متأسفانه تجهیزات در این زمینه ناکافی بود.

 

  سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -10 مارس

  الکساندر گراهام بل مخترع تلفن
الکساندِر وُلتا در سال ۱۸۰۰ موفق به ساخت اولین باطری شد. باطری ولتا توانایی ذخیره و تولید انرژی با قیمت بالا را داشتند. باطری ساخته شده به سرعت توسعه و نمونه ای برای آزمایشات دانشمندان شد. متأسفانه هنوز تا آن زمان دو مورد الکتریسیته و مغناطیس کشف نشده بودند تا بتوان علاوه بر انرژی موفق به انتقال صوت نیز شد.
سال ۱۸۲۰ فیزیکدان دانمارکی کریستین اُرسِتد موفق به کشف الکترومغناطیس شد. نظریه ای که مبنای توسعه انرژی الکتریکی و در نتیجه ارتباط شد. اُرسِتد یکی از آزمایشات مشهورش را در کلاس درس دانشگاه کُپنهاگِن انجام داد، در این آزمایش او قطب نمایی را در معرض انرژی الکتریکی قرار داد. این عامل باعث شد که عقربه قطب نما جهت خود را تغییر داده به سمت شمال متمایل شود. اُرسِتد دریافت که انرژی الکتریکی می تواند عاملی جهت به وجود آوردن انرژی مغناطیسی باشد. ولی آیا این مورد در حالت بالعکس هم ممکن بود؟ اگر اینگونه بود یک انرژی جدید با عنوان الکترومغناطیس خلق شده بود. عاملی که منجر به انتقال صوت و ارتباط کلامی می شد.

 

در سال ۱۸۲۱ مایکل فارادِی کلیه آزمایشات اُرسِتد را عکس نمود. او با این مقایسه دریافت که انرژی مغناطیسی توانایی خلق انرژی الکتریکی را دارد. فارادِی با این آزمایش توانست موفق به خلق اولین ژنراتور الکتریکی شود. انرژی ماشینی که توانایی تبدیل به انرژی الکتریکی را داشت. این عامل یک موضوع بسیار مهم بود. فارادِی به مدت ده سال بر روی انواع مختلف انرژی های الکتریکی آزمایشاتی را انجام داد. او نتایج آزمایشات خود را در سال ۱۸۳۱ به چاپ رسانید.
از سال ۱۸۵۷ تلاش های دانشمندان برای استفاده از این دستاوردها کم کم به ثمر نشست تا اینکه در سال ۱۸۷۶ گراهام بل موفق شد برای نخستین بار به کمک انرژی الکتریکی، صوت را منتقل کند. قبل از آن «تلفن سیمیاوی» که طرحش را « ادیسون » ریخته بود، «تلفن بلوری نیکولسون» و تلفن «نیمه هادی باکند اشاتور» به وسیله « رالک » و « جونون» « تلفن حرارتی» اختراع شده بود، ولی هیچ کدام به اندازه دستاورد بل ارتباطات را متحول نکرد.

 

  سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان -10 مارس

 نمونه‌ای از یک دستگاه تلفن در سال ۱۸۹۶ میلادی

 

درسال ۱۸۸۰ ازترکیب «فرستنده کربنی» و «گوشی بل»، تلفن های امروزی ساخته شد.
درسال ۱۸۹۵ تلفن رومیزی ساخته شد و با رشد تجارت و گسترش ارتباطات درسال ۱۹۰۵ تلفن شمعدانی به بازارآمد. باپیشرفت پلاستیک و اختراع فرستنده های پیشرفته درسال ۱۹۲۹ تلفنهای مدرن به بازارعرضه شد.

 

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت