مرتبط با این مطلب
امروز در نایت ملودی

 

شپش کودکان

شپش کودکان

 

این حشره زیر آب نیز برای مدت شش ساعت می‌تواند زنده بماند،شپش بیماری‌ای نیست که به علت رعایت نکردن بهداشت ایجاد شود.  بنابراین کودکانی که به طور منظم حمام می‌کنند نیز در معرض آسیب هستند. این انگل کوچک در اثر تماس نزدیک بین کودکان ایجاد می‌شود. با شروع فصل سرما و حضور بیشتر کودکان در کنار هم احتمال ابتلا به شپش در کودکان‌مان افزایش می‌یابد. و بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد.

ویژگی 
این حشره نمی‌تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌‌شود. شپش‌ها بسیار کوچکند، از خون انسان تغذیه می‌کنند، ولی با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند و سفید رنگ یا خاکستری تیره یا قهوه‌ای هستند.

نحوه انتقال:

این بیماری با تماس نزدیک سر و به اشتراک گذاشتن کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین کودکان منتشر می‌شود و وقتی کودک مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز مبتلا می‌شوند.

عوارض

وجود شپش در سر باعث ایجاد خارش در سر می‌شود که به علت حساسیت پوست در محل نیش حشره است. خارش سر باعث می‌شود تا کودک تلاش در خاراندن سر کند و این امر باعث ایجاد زخم در پوست سر می‌شود. وجود زخم در پوست راه را برای ورود باکتری‌ها باز می‌کند و به همین دلیل غدد لنفاوی قاعده گردن ممکن است بزرگ شود.

تشخیص

تشخیص این بیماری با مشاهده تخم شپش است که مانند دانه‌های شوره به مو می‌چسبند. تفاوت آنها با شوره این است که تخم‌ها سفت هستند و حرکت نمی‌کنند، ولی شوره‌ها نرم بوده و متحرک است. درمان شپش با استفاده از شامپو‌های مخصوص است که از سوی پزشک تجویز می‌شود. این داروها برای کودکان و زنان باردار با احتیاط و تحت کنترل تجویز می‌گردد. برای خارج کردن تخم‌ها لازم است موهای فرد کوتاه شود و از شانه‌های دانه ریز برای شانه کردن مو استفاده شود. بهتر است نیم ساعت قبل از حمام از سرکه تازه که به شانه آغشته شده، استفاده کرد و موها را با حوصله شانه کرد. این عمل باعث می‌شود اتصال تخم‌ها به تنه مو کم شده و تخم‌ها خارج شود.

اقدامات بهداشتی

انجام اقدامات بهداشتی برای از بین بردن شپش و عود مجدد آن لازم است. لباس‌ها و ملافه‌های فرد شپش زده را حتما بشویید. تمامی لباس‌هایی که وی در مدت ۴۸ ساعت گذشته بر تن کرده را باید با آب داغ شست‌وشو داد البته تمام وسایل کودک لازم نیست شسته شود. اگر کودک عادت دارد که شب‌ها با عروسک مورد علاقه اش بخوابد، می‌توان آن عروسک را با نگهداری به مدت ۲۰ دقیقه در خشک‌کن داغ از آلودگی پاک کرد. این مدت زمان، تمام آلودگی‌های موجود در وسایل را از بین خواهد برد. یک کودک شپش زده بعد از تکمیل دوره درمان، نباید از حضور در سر کلاس محروم شود حتی توصیه می‌شود کودکان در کلاس‌های خود حضور داشته باشند، اما از تماس مستقیم سر آنان با دیگران اجتناب شود. بعد از پاک شدن کودک از شپش، بررسی منظم مو و پوست فرزندان لازم است. بنابراین می‌توان آلودگی را در همان مراحل اولیه شناسایی و برای درمان مناسب اقدام کرد.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت