نایت ملودی » سلامت » تغذیه » خواص مواد » گیاهی که دشمن سرماخوردگی است

آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه است. شاخه های علفی آن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه است. گل های سفید ریز آن به طور چتری و منفرد می رویند. میوه آن فندق چهار قسمتی است. گیاه آویشن گیاهی است علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع (Lamiasceae) که سرشاخه های گل دار و برگ، آن قابل استفاده می باشد.

آویشن

آویشن

آویشن؛ مفید برای مقابله با دردهای گلو و گرفتگی صدا

 آویشن برای بهبود تحریک پذیری، خارش گلو، خشن و نارسا شدن صدا و مشکل در صحبت کردن بسیار مفید است. زمانی که این التهابات گلو خفیف بوده و همراه با تب نباشند، آویشن می تواند به خاطر خواص آرام بخشی آنها را تسکین دهد.

در این صورت با دم نوش آویشن دهان را بشویید و غرغره کنید. برای تهیه این دم نوش، ۱ تا ۲ گرم گل ها و برگ های خشک آویشن را در یک فنجان آب جوش دم کرده و دو تا سه بار در روز استفاده نمایید. این توصیه علاوه بر بهبود ناراحتی های گلو، باعث خوشبو شدن دهان نیز می شود.

تسکین سرفه

سرفه های مکرر بسیار ناراحت کننده است و حتی می تواند خواب را نیز آشفته کند. اما آویشن می تواند شما را از سرفه های موقت و نه چندان شدید راحت کند. برای این منظور می توان از دم نوش و دیگر محصولات با پایه آویشن مانند شربت، پاستیل و… استفاده کرد.  روغن آویشن نیز برای باز شدن مجاری تنفسی مؤثر است. این روغن حاوی فلاونوئیدها و تیمول است که خواص ضداسپسم و ضدعفونی دارد. با استنشاق بو این روغن می توان از فواید آن بهره مند شد.

در صورت ابتلا به آبریزش بینی، چند قطره روغن را در آب جوش بریزید و سر را بخور دهید.

دیگر خواص آویشن

  • پوست

 آویشن برای بهبود آفت های دهان مفید است. دهان را با دم نوش آن دو تا سه بار در روز بشویید یا غرغره کنید.

همچنین استفاده خارجی از روغن آویشن نیز در تسکین خون مردگی و خارش به عنوان مثال در موارد ابتلا به اگزما مؤثر است.

  • سیستم گوارش

دم نوش آویشن هضم غذا را تسهیل می کند و نفخ را کاهش می دهد. همچنین به حفظ تعادل مجدد فلور روده ای نیز کمک می کند.

  • درد

دم نوش آویشن در تسکین دردهای سیکل قاعدگی مؤثر است.

  • سیستم ایمنی

دم نوش آویشن با تقویت سیستم ایمنی به مقابله سرماخوردگی کمک می کند.

مواد منع مصرف آویشن

  • خانم های باردار و شیرده
  • کودکان زیر ۴ سال
  • انواع روغن های آویشن در بازار وجود دارد که همه آنها خواص مشابهی دارند اما کارایی یکسانی ندارند و بعضی از آنها برای پوست بسیار آسیب رسان است. از همین رو نباید به طور مستقیم استفاده شود. در مورد کاربرد آن با پزشک مشورت نمایید.
  • در مورد مصرف خوراکی روغن آویشت حتما با پزشک مشورت کنید به خصوص اگر داروی دیگری را نیز مصرف می کنید.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت