نایت ملودی » سلامت » دهان و دندان » بیماری های دهان و دندان » بوی بد دهان و راه های جلوگیری از آن!

بوی بد دهان

بعضی زمان ها می بینید که وقتی دارید با آدم ها حرف می زنید قیافه شان در هم می رود یا موقع حرف زدن با شما، خودشان را عقب می کشند و اصلاً حاضر نیستند در فاصله نزدیک با شما صحبت کنند. اگر هم جرات به خرج دهید و بپرسید جریان چیست بعید است کسی به شما بگوید دهان تان بوی بد می دهد. بوی بد دهان یا نفس بدبو یا به اصطلاح علمی اش هالیتوزیس (halitosis) یکی از مشکلات به ظاهر پیش پا افتاده اما در واقع بسیار مهمی است که به راحتی می تواند وجهه اجتماعی شما را در محیط کار و اجتماع به خطر انداخته و حتی در محیط خانواده و شخصی نیز روابط شما را با اشکال روبرو کند. اگر دهان شما هم بدبو است خواندن این مقاله را از دست ندهید.

بوی سیر و پیاز

بوی بد دهان یا نفس بدبو درجات و علل متفاوتی دارد. برخی افراد خود از بوی بد دهان شان آگاه هستند و حتی اگر شدت این بو اندک باشد فوراً متوجه شده و به دنبال راه حل می گردند. در حالی که برخی دیگر به هیچ وجه متوجه بوی بد دهان خود (حتی اگر شدید هم باشد) نیستند و تنها ممکن است از اظهارنظر سایرین متوجه این مشکل شوند. بوی بد دهان می تواند موقتی، یا مزمن باشد. در شرایط موقتی، خوردن برخی غذاهای خاص مثلاً سیر یا پیاز باعث این بوی بد می شود و با عبور ترکیبات این غذا از بدن بوی بد هم برطرف می شود. غذا نخوردن به مدت طولانی نیز می تواند باعث بدبو شدن دهان شود. اما ممکن است بوی بد حالت مزمن و کمابیش دائمی داشته باشد که علت آن می تواند وجود مشکلاتی مزمن در دستگاه گوارش یا دستگاه تنفسی یا حتی بخش هایی دیگر از بدن باشد. مصرف مداوم سیگار نیز می تواند به طور مزمن باعث ایجاد نفس بدبو شود.

درمان بوی بد با منشا دهانی

تمام افرادی که دهان شان بوی بد می دهد در نخستین گام به دندانپزشک مراجعه می کنند. اگر علت بوی بد به خاطر مشکلات حفره دهان باشد برطرف کردن آنها اغلب بوی بد دهان را به طور کامل از بین می برد. حذف پوسیدگی، تعویض ترمیم ها و روکش های نامناسب، جرم گیری یا در مواردی جراحی لثه و خارج کردن دندان های عفونی غیر قابل نگهداری با حذف عفونت و برطرف کردن محل تجمع مواد غذایی مشکل را حل خواهد کرد. در عین حال باید توجه داشت که بدون داشتن بهداشت دهانی نامناسب تمامی این اقدام ها بی نتیجه خواهد بود. برای داشتن دهانی خوش بو فرد باید روزی دو یا سه بار مسواک بزند، دست کم روزی یک بار از نخ دندان استفاده کند و حتماً موقع تمیز کردن دهان، سطح زبان را هم مسواک بزند. در ضمن اگر کسی از پروتز متحرک استفاده می کند حتماً باید هر روز آن را با دقت تمیز کند. کسانی که اپلاینس های ارتودنسی داخل دهان دارند هم باید با دقت زیر و اطراف این اپلاینس ها را تمیز کنند.

به دهان و دندان هایتان فکر کنید

عمده ترین علت بوی بد دهان به مشکلات حفره دهان مربوط می شود. وجود پوسیدگی های دندانی، ترمیم های معیوب و قدیمی، روکش های نامناسب و دندان های شکسته و عفونی همه می توانند عامل ایجاد بوی بد دهان باشند. در این موارد بقایای مواد غذایی در حفرات پوسیده و دندان های شکسته یا در لبه ترمیم ها و روکش های نامناسب گیر کرده و به قول معروف فاسد می شوند. بوی حاصل از این واکنش های شیمیایی باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. این بو عمدتاً توسط خود فرد قابل تشخیص است.

حالت دیگر وجود مشکلات لثه است. وجود هر گونه التهاب و عفونت به واسط پلاک یا جرم می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. در این حالت معمولاً لثه ها متورم و خون چکان است و قطعات بزرگی از جرم روی دندان ها و زیر لثه وجود دارند. عمیق شدن شیار لثه ای نیز باعث گیر کردن بقایای مواد غذایی و ایجاد بوی بد می شود. بوی بد ناشی از بیماری های لثه چون از یک منشا عفونی سرچشمه می گیرد بسیار ناخوشایند است. مشکل بعدی به زبان مربوط می شود. زبان دارای شیار و برجستگی و فرورفتگی های متعددی است و هر کدام از این بخش ها می توانند محلی برای تجمع بقایای بسیار ریز مواد غذایی باشند. این مواد غذایی اگر تمیز نشوند، می توانند بوی بدی در دهان ایجاد کنند.

خشکی دهان نیز می تواند عامل نفس بدبو باشد. دهان اغلب افراد بعد از بیدار شدن از خواب به دلیل همین خشکی بدبو است که معمولاً با خوردن مقداری آب یا صبحانه به سرعت برطرف می شود. البته گاهی به دلیل مصرف برخی داروها نیز دهان خشک می شود.

مشکلات دستگاه گوارش هم متهم هستند

در موارد اندکی هم مشکلات گوارشی به خصوص در معده می توانند باعث بوی بد دهان شوند. مشکلاتی مانند ریفلاکس (بازگشت غذا به مری) یا وجود فیستول در مری. در ضمن خوردن برخی غذاها نیز باعث بوی بدی می شوند مانند سیر، پیاز یا غذاهای چرب. البته بوی بد به دلیل غذا موقتی بوده و به سرعت از بین می رود. برخی بیماری ها نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند. اما شیوع این موارد بسیار اندک است. مواردی از قبیل نارسایی کبدی، عفونت یا نارسایی کلیوی، برخی انواع تومور و برخی بیماری های متابولیک نادر. البته اگر احیاناً فردی مبتلا به این بیماری ها باشد پیش از بدبو شدن حفره دهان، از طریق علائم واضح دیگری متوجه مشکل خود خواهد شد.

بوی بد بعد از جراحی های حفره دهان

برخی بیماران بعد از جراحی های دندان عقل، جراحی لثه یا جراحی ایمپلنت بوی بدی در دهان خود احساس می کنند. این بوی بد به دلیل بر هم خوردن تعادل باکتریایی حفره دهان اتفاق می افتد و معمولاً خیلی زود برطرف می شود. رعایت دقیق بهداشت دهان و استفاده از دهانشویه های تجویز شده توسط دندانپزشک از شدت این مشکل خواهد کاست.

مواد خوشبوکننده مفید هستند یا نه؟

در حال حاضر در تمام سوپرمارکت ها و داروخانه ها انواع و اقسام دهانشویه ها، مواد خوشبوکننده دهان و آدامس با طعم های مختلف به فروش می رسد. متاسفانه بسیاری از مردم تصور می کنند صرف استفاده از این مواد مشکل بوی بد دهان را برطرف کرده و دیگر به دنبال درمان منشا این بوی بد نمی روند. باید گفت دهانشویه ها یا آدامس یا حتی انواع خمیردندان در صورتی که دندان ها و لثه دچار مشکل باشند تاثیر خاصی در کاهش بوی بد دهان و برطرف کردن این مشکلات نخواهند داشت. این قبیل مواد در بهترین حالت به طور موقتی بوی بد دهان را کاهش می دهند اما چون منشا اصلی مشکل کماکان وجود دارد خیلی زود دوباره نفس بدبو خواهد شد. اما اگر مشکلات دهان و دندان برطرف شده باشد استفاده از این مواد به عنوان بخشی از بهداشت دهان بسیار موثر و مفید خواهد بود.

نگذارید دهان تان خشک شود

اگر علت بوی بد دهان خشکی دهان به واسطه بیماری یا مصرف برخی داروهاست باید تا حد امکان از خشک شدن دهان جلوگیری کرد. جویدن آدامس، مصرف مدام آب و مرطوب کردن دهان حتی در حد یکی، دو جرعه و مصرف داروها و خمیردندان های ضد خشکی دهان یا مصرف بزاق مصنوعی در کاهش این مشکل موثر خواهند بود.

شاید مشکل در تنفس شماست

اگر بعد از برطرف کردن مشکلات مربوط به حفره دهان و ارتقای سطح بهداشتی مشکل بوی بد دهان برطرف نشد امکان وجود مشکلات در دستگاه تنفسی مورد بررسی قرار می گیرد. وجود انسداد در بینی و عفونت و التهاب در سینوس ها، حلق و لوزه ها همگی می تواند باعث نفس بدبو شوند جدای از این گاهی عفونت دستگاه تنفسی تحتانی مانند برونشیت و سایر عفونت های ریه نیز می توانند دهان را بدبو کنند.

این توصیه ها را جدی بگیرید:

ـ سعی کنید روزی دو یا سه بار مسواک زده و دست کم یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
ـ حتماً سطح زبان را هم با مسواک تمیز کنید.
ـ به محض از ریخت افتادن موهای مسواک آن را تعویض کنید.
ـ جویدن آدامس به خوشبو شدن دهان، جلوگیری از خشکی دهان و تکمیل بهداشت دهان کمک خواهد کرد.
ـ هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی در لثه، دندان ها یا ترمیم های شما وجود دارد به سرعت درمان شود.
ـ در صورت داشتن مشکلات تنفسی حتماً با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.
ـ تا حد امکان از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید چون تا مدتی باعث بدبو شدن دهان می شوند.
ـ خوردن سبزیجات معطر مثل نعناع (یا نوشیدن عرق نعناع) در برطرف کردن بوی بد دهان و معده موثر است.
ـ در طول روز به حد کافی آب بنوشید.
ـ سیگار نکشید.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت  
لینک ها
خرید vpn ساکس crash game پیش بینی فوتبال
بک لینک شما در این مکان