امروز در نایت ملودی
هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید..!
هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید..!اگر از ریزش مو رنج می‌برید، برای جلوگیری از ریزش مو، به برخی از داروهای طبیعی نیاز دارید. این مقاله اطلاعاتی در مورد برخی از داروهای خانگی که می‌توانید از آن برای تحریک رشد مو استفاده کنید ارائه می دهد.
راهکارهایی ساده برای دلداری دادن به همسرآموزش چگونگی کاشتن و نگهداری از میوه ی انبه..!
آموزش چگونگی کاشتن و نگهداری از میوه ی انبه..!با راهکارهای جادویی چاقی صورت آشنا شوید..!
با راهکارهای جادویی چاقی صورت آشنا شوید..!چگونه از زود سفید شدن موهایم جلوگیری کنم؟
چگونه از زود سفید شدن موهایم جلوگیری کنم؟راهکارهایی برای جلوگیری کردن از نفخ..!
راهکارهایی برای جلوگیری کردن از نفخ..!مردان این ترفندها را برای تسخیر قلب همسرشان یاد بگیرند..!
مردان این ترفندها را برای تسخیر قلب همسرشان یاد بگیرند..!با نشانه های بی سوادی عاطفی آشنا شوید..!
با نشانه های بی سوادی عاطفی آشنا شوید..!در هنگام خرید عطر این نکات را در نظر داشته باشید..!
در هنگام خرید عطر این نکات را در نظر داشته باشید..!از اضافه وزن بعد از دوران یائسگی جلوگیری کنید..!
از اضافه وزن بعد از دوران یائسگی جلوگیری کنید..!موقرمزها این ترفندهای آرایشی را بکار ببندند..!
موقرمزها این ترفندهای آرایشی را بکار ببندند..!با غذاهای سالم برای گیاهخواران آشنا شوید
با غذاهای سالم برای گیاهخواران آشنا شویدآیا بیش فعالی کودکان قابل درمان است؟
آیا بیش فعالی کودکان قابل درمان است؟در منزل برای پوستتان ماسک ضد پیری درست کنید
در منزل برای پوستتان ماسک ضد پیری درست کنیدبرای مدیریت زمان در محل کار این راهکارها را امتحان کنید
برای مدیریت زمان در محل کار این راهکارها را امتحان کنیدراهکارهایی برای اینکه زنی زیبا و جذاب باشید
راهکارهایی برای اینکه زنی زیبا و جذاب باشیدداروهای گیاهی که به کمک آنها می توانید به جنگ استرس بروید
داروهای گیاهی که به کمک آنها می توانید به جنگ استرس برویداگر میوه و سبزی استفاده نکنید شرایط بدنتان چگونه می شود؟
اگر میوه و سبزی استفاده نکنید شرایط بدنتان چگونه می شود؟آیا نوشیدن آب تاثیری بر کاهش وزن دارد؟
آیا نوشیدن آب تاثیری بر کاهش وزن دارد؟برای ورزش در تابستان این نکات را در نظر داشته باشید
برای ورزش در تابستان این نکات را در نظر داشته باشید
نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » پیشگیری و بیماری ها » اوتیت خارجی گوش چیست و راههای درمان آن

اوتیت خارجی گوش

خانمی ۵۰ ساله با شرح حال ۳ روزه تحریک، درد و ترشح آبکی گوش راست مراجعه می‌کند. بیمار به تازگی از تعطیلات در اسپانیا برگشته است و به گفته خود از حوله حمام، ناخن مصنوعی و گوش پاک کن برای کم کردن خارش گوشش استفاده کرده است…

نکات مهم

نکاتی که باید در حین گرفتن شرح حال مورد توجه قرار گیرند:

التهاب مجرای گوش بایا بدون عفونت: این یافته در حقیقت تعریف اوتیت خارجی حاد است. شرح حال ارایه شده در ابتدای مقاله برای این بیماری، کلاسیک به شمار می‌رود. در صورت عود علایم یا در صورت طول کشیدن آن برای مدت پیش از ۳ ماه بیماری تحت عنوان اوتیت خارجی مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

اوتیت خارجی حاد را می‌توان براساس علت آن نیز طبقه‌بندی نمود. در این روش این بیماری به سه دسته عفونی (باکتریایی، قارچی و ویروسی)، درماتیت غیرعفونی (آلرژیک، اگزمایی و تحریکی) و نوع مختلط عفونی و غیرعفونی تقسیم می‌شود.

عوامل تشدید کننده: آب‌وهوای گرم و مرطوب، شنا کردن، شستن مکرر موها (خصوصا در حمام) و وارد کردن اجسام خارجی می‌توانند باعث آغاز عفونت باکتریایی و سبب وارد کردن ترومای موضعی به مجرای گوش و محتمل‌تر شدن بروز عفونت شوند.

قطره‌های گوشی بدون‌نسخه: استفاده از قطره‌های گوشی بدون‌نسخه (مثل قطره اسید استیک ۲%) می‌تواند در درمان اوتیت خارجی خفیف یا پیشگیری از آن موثر باشد. با این حال نشان داده شده است که در مراقبت‌های اولیه، قطره‌های گوشی یا اسپری‌های حاوی کورتیکواستروییدها و اسید استیک یا آنتی‌بیوتیک یا هردو در مقایسه با قطره‌های حاوی اسید استیک به تنهایی موثرتر هستند.

احساس ناراحتی: اوتیت خارجی باید محدود به مجرای خارجی گوش باشد. باید در مورد ابتلای بیمار به نقص ایمنی یا وجود درد غیرمتناسب با اوتیت خارجی ساده هوشیار بود (جدول «علایم هشدار»).

ترشح: در اوتیت خارجی حاد امکان خشک بودن گوش یا وجود ترشح غلیظ مطرح است. در صورت وجود ترشح موکویید و حجیم ابتلا به اوتیت میانی همراه با سوراخ شدگی پرده صماخ مطرح می‌شود. بروز اوتیت خارجی قارچی نیز می‌تواند باعث افزایش مقدار ترشحات گردد.

سایر مشکلات پوستی: بیماران مبتلا به اگزما، پسوریازیس، درماتیت آلرژیک، آکنه یا لوپوس می‌توانند دچار اوتیت خارجی ناشی از این بیماری‌ها شوند.

بایدها

• اتوسکوپی در اوتیت خارجی می‌تواند وجود تورم در مجرای گوش و ترشح را نشان دهد که این ترشح می‌تواند در ابتدا مانع مشاهده پرده صماخ شود.

• نباید تراگوس را فشار داد یا لاله گوش را کشید. اگر چه این معاینات در کتاب‌های مرجع توصیف شده‌اند، با توجه به این که اوتیت خارجی به خودی‌خود دردناک است و با مشاهده می‌توان آن را تشخیص داد نیازی به این کار نیست. فشار دادن تراگوس اطلاعات تشخیصی بیشتری به دست نمی‌دهد و تنها باعث ایجاد درد بیشتر در بیماری می‌شود که از درد شاکی است.

• ارزیابی از نظر ابتلا به اوتیت خارجی موضعی (یا همان فولیکولیت یا کورک) ضروری است. این وضعیت معمولا به وسیله استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم قابل درمان است. با این حال در صورت وجود نشانه‌های عفونت شدید درمان با یک آنتی‌بیوتیک خوراکی و مدنظر داشتن نیاز به برش و درناژ ضروری است.

• در اوتیت خارجی معمولا نیازی به انجام بررسی‌های بیشتر نیست با این حال در صورت تکرار شونده بودن مشکل باید از قسمت داخل کانال به کمک سواب گوش نمونه برای کشت و آنتی‌بیوگرام از نظر قارچ‌ها و باکتری‌ها تهیه کرد.

درمان

اطلاع‌رسانی در مورد عوامل مستعدکننده، تجویز مسکن و آموزش نحوه استفاده از اسپری‌ها یا قطره‌های موضعی تا ۳ روز پس از فروکش کردن علایم که معمولا در مجموع معادل ۱۰-۷ روز می‌شود برای درمان ضروری است.

• در صورت سالم بودن پرده صماخ خطر اتوتوکسیسیته مطرح نیست. در صورت وجود سوراخ یا لوله تهویه گوش باید در مورد استفاده از قطره‌ها یا اسپری‌های آمینوگلیکوزیدی با توجه به خطر اتوتوکسیسیته آنها، احتیاط نمود.

• در صورت غیرقابل استفاده بودن داروهای موضعی به علت وجود تورم و ترشحات در مجرای گوش، ارجاع بیمار به متخصص برای پاکسازی و تعبیه فتیله (Wick) در مجرای گوش ضروری است.

• تنها در صورت وجود عفونت شدید باید تجویز آنتی‌بیوتیک‌های موضعی (فلوکلوگزاسیلین، اریترومایسین، یا در صورت وجود آلرژی به پنی‌سیلین، کلاریترومایسین) را مدنظر داشت.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت