مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » فرهنگ و هنر » اندیشه و مذهب » شهيد » زندگی نامه بهرام هشیار

بهرام هشیار کاپیتان تیم آکروجت نیروی هوایی، در سال ۱۳۱۷ در شهر تهران به دنیا آمد.

وی همچنین نخستین هنرآموزگار هواپیمای جنگده اف ۴ بود که پس از طی دوره‌های تکمیلی خلبانی در آمریکا، خلبانان بسیاری را در نیروی هوایی ارتش ایران تربیت کرد.

بهرام هشیار

سرلشکر یکی از فرماندهان و طراحان برجسته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی بود.

وی از سال ۱۳۴۳ به عضویت گروه پروازی آکروجت نیروی هوایی ایران درآمد و در سال‌های ۱۳۴۶ و ۱۳۴۹ عنوان لیدر این گروه پروازی را به دست آورد.

بهرام هشیار افسری شجاع، مطلع و از نوابغ هوانوردی در نیروی هوایی بود. وی مظهر اطاعت پذیری در سیستم نظامی و هوانوردی نظامی بود.

سرلشکر هشیار در طراحی عملیات موفق ثامن الائمه نقشی کلیدی داشت و مبتکر راه اندازی دفاع موشکی صحنه نبرد در مناطق عملیاتی بود و نخستین‌بار در عملیات طریق القدس سایت موشکی فولی آباد (خیبر) در شمال غرب اهواز را در کنار قرارگاه لشگر ۱۶ زرهی قزوین برقرار و عملیاتی کرد.

بهرام هشیاروی در عملیات فتح المبین و بیت المقدس خود رئیس ستاد قرارگاه ویژه عملیاتی جنوب بود. البته این قهرمان ایران زمین با تفویض اختیارات فرماندهی عملا فرمانده آن قرارگاه بود و نقش فرماندهی را ایفا می‌کرد.

قهرمان نیروی هوایی سرلشگر بهرام هشیار طراح عملیات استراتژیک حمله به پایگاه هوایی الولید (پایگاه‌های هوایی اچ-۳) در دورترین منطقه غربی عراق بود و تا آغاز عملیات خیبر در مقام معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش قرار داشت. این فرمانده دانا این پسر خلف ایران موفق به دریافت مدال فتح نیز شده است.

وی طرح حمله به پایگاه هوایی الولید را به صورت محرمانه با شهید جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی مطرح کرد که براساس آن ۸ فروند فانتوم مسلح، ۶ فروند اصلی و ۲ فروند رزرو به پرواز درآیند و برای گمراه کردن دشمن نیز در هنگام ورود فانتوم‌ها به خاک عراق ۲ فروند اف ۵ به کرکوک حمله کنند.

از عملیات اچ ۳ به عنوان یکی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا که به نام فانتوم‌ها ثبت شده‌است، یاد می‌شود. این عملیات الهام‌بخش یکی از موفق‌ترین فیلم‌های دفاع مقدس در سینمای ایران نیز بود.

سرلشکر بهرام هشیار در سال ۱۳۵۵ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو فرزند پسر و یک فرزند دختر بوده‌است.

سرلشکر بهرام هشیار سرانجام در سال ۱۳۷۰، پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.

مجسمه سرلشکر هشیار در موزه جنگ نیروی هوایی ایران، به عنوان یکی از اسطوره‌های جنگ ایران و عراق به نمایش گذاشته شده‌است.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت